Araç OBD2 Arıza Kodları Listesi

Yeni teknolojiye sahip olan birçok otomobilde ECU dediğimiz bir kontrol mekanizması bulunmaktadır. Araçtaki aktif çalışan sensörler sürekli olarak taranmakta ve ECU ile beraber entegre bir şekilde çalışmaktadır.

Olası bir arıza durumunda elektronik kontrol ünitesi tarafından ekrana yansıtılmaktadır. Bu arıza kodları bazı durumlarda ufak, bazı zamanlarda ise çok büyük masrafların habercisi olabilmektedir. Araç arıza lambası yaktıysa ve bunun anlamını öğrenmek istiyorsanız eğer herhangi bir arıza tespiti yapan servise gitmeniz yeterlidir.

Araç Arıza Kodları

OBD ve OBD2 cihazları ile aracınıza konsoldan veya uzaktan bağlanılarak kısa süre içerisinde arızanın anlamını ve çözümüne ulaşılabilmektedir. Sizler için altta tüm arıza kodları ve çözümlerini tablo halinde sunduk. Burada BMW Arıza kodları, Honda Arıza kodları veya Opel arıza kodları gibi tüm markalara ait bilgileri görebilirsiniz.

Araç Arıza Kodları ve Çözümleri

Diyelim ki aracınız P0101 arıza kodu uyarısı verdi. Hemen alttaki tablodan aratarak çözüm yollarına bakabilirsiniz. Bu hata kodları birçok arabada meydana gelebilir. Önemli olan ise zamanında müdahale yaparak  aracı bir cihaza bağlamak ve hatanın sebebini öğrenmektir. Arızaya yol açan etken ise onarıldıktan sonra arıza kodu silme işlemi yapılmalıdır. Eski nesil karbüratörlü araç modellerinde herhangi bir elektronik kontrol ünitesi bulunmadığından dolayı bu tür tespitler yapılmamaktadır. Yeni nesil araçlarda bu tür tespitler yapılabilmektedir.

OBD ve OBD2 Arasındaki Fark

OBD ile araç konsolundan bağlantı yapılırken,
OBD2 ile uzaktan bağlantı yapılmaktadır.

Tüm arıza kodlarını bir araya topladık. Bu sayede ufak bir araştırma yaparak , arıza kodunun çözümlerini bu sayfadan görebilirsiniz.

Yorum yapın