Araç OBD2 Arıza Kodları Listesi

Yeni teknolojiye sahip olan birçok otomobilde ECU dediğimiz bir kontrol mekanizması bulunmaktadır. Araçtaki aktif çalışan sensörler sürekli olarak taranmakta ve ECU ile beraber entegre bir şekilde çalışmaktadır.

Olası bir arıza durumunda elektronik kontrol ünitesi tarafından ekrana yansıtılmaktadır. Bu arıza kodları bazı durumlarda ufak, bazı zamanlarda ise çok büyük masrafların habercisi olabilmektedir. Araç arıza lambası yaktıysa ve bunun anlamını öğrenmek istiyorsanız eğer herhangi bir arıza tespiti yapan servise gitmeniz yeterlidir.

Araç Arıza Kodları

OBD ve OBD2 cihazları ile aracınıza konsoldan veya uzaktan bağlanılarak kısa süre içerisinde arızanın anlamını ve çözümüne ulaşılabilmektedir. Sizler için altta tüm arıza kodları ve çözümlerini tablo halinde sunduk. Burada BMW Arıza kodları, Honda Arıza kodları veya Opel arıza kodları gibi tüm markalara ait bilgileri görebilirsiniz.

Araç Arıza Kodları ve Çözümleri

Diyelim ki aracınız P0101 arıza kodu uyarısı verdi. Hemen alttaki tablodan aratarak çözüm yollarına bakabilirsiniz. Bu hata kodları birçok arabada meydana gelebilir. Önemli olan ise zamanında müdahale yaparak  aracı bir cihaza bağlamak ve hatanın sebebini öğrenmektir. Arızaya yol açan etken ise onarıldıktan sonra arıza kodu silme işlemi yapılmalıdır. Eski nesil karbüratörlü araç modellerinde herhangi bir elektronik kontrol ünitesi bulunmadığından dolayı bu tür tespitler yapılmamaktadır. Yeni nesil araçlarda bu tür tespitler yapılabilmektedir.

OBD ve OBD2 Arasındaki Fark

OBD ile araç konsolundan bağlantı yapılırken,
OBD2 ile uzaktan bağlantı yapılmaktadır.

Tüm arıza kodlarını bir araya topladık. Bu sayede ufak bir araştırma yaparak , arıza kodunun çözümlerini bu sayfadan görebilirsiniz.

0003 Arıza Kodu Nedir?

DF057 Arıza Kodu Nedir?

Aracın ön konsolunda yol bilgisayarına yansıyan DF057 kodu oksijen sensöründe bir hata olduğunu ifade eder. Renault marka araçlara özgü bir koddur. Bu sensör aracın silindirlerine giren hava yakıt karışımına karar verilmesini sağlar. Sensörün arızalanması durumunda aracın yakıt tüketim dengesi de bozulacaktır. Dış çevre koşullarında etkilenen bu sensör özellikle is ve kurumdan oldukça etkilenmektedir. DF057 arıza kodu; doğrudan oksijen sensörüyle ilgili bir hatadır. Özellikle Renault markasına ait araçlara özgü bir hata kodu olan DF057 arızası, sensörde meydana gelen bir hasarın da bilgisini verebilir. Ayrıca araçta özellikle kurum ve is birikmesi vs durumlarında bu hata devreye girmektedir.

DF025 Arıza Kodu Nedir?

0302 Arıza Kodu Nedir?

P0302 kodu silindirlerde bir tekleme olduğunda ortaya çıkar. Bazı durumlarda bu kodun üretilmesinin ardından aracın motor arızası ikaz ışığı da yanabilir. Genelde kodun son hanesi hata olan silindiri ifade eder. Sensör bozulmuş olabileceği farklı sebeplerden de olabilir. Ciddiye alınması gereken bir koddur. Yakıt ve hava karışımında ki sorunlar araçta ki yaşanan birçok farklı arızadan meydana gelebilir.  P0302 arıza kodu gündeme geldiği zaman aracınızda ciddi anlamda bir güç kaybı hissedebileceğiniz tekleme sorunlarında yanar. Esasında genel olarak hava ve yakıt karışımının ateşleme sistemlerindeki arızalarda yanan bu ışık; silindirlerdeki hataları göstermektedir. Bu kodun P0302 rakamının sonundaki bölüm hatanın hangi silindirinde meydana geldiğini göstermektedir.

DF057 Arıza Kodu Nedir?

DF025 Arıza Kodu Nedir?

Renault marka araçlarda üretilen bir koddur. Ateşleme sisteminde bir arıza olduğunda bu kod ortaya çıkar. Genelde enjeksiyon sisteminde yaşanan bir sorundan ortaya çıkabilir. Sistemden ki yakıt kalitesiz olduğunda enjektörleri tıkayabilir. Bu durumda silindirlerin içine yeterince yakıt girmez. Sonunda da ateşlemede sorun çıkar. Ayrıca kablolarda ve aktarım hortumlarında da oluşan arıza ve kaçaklarda bu durumun yaşanmasına sebep olabilir.  Renault araçlarında özellikle ateşleme sisteminde meydana gelen bir arıza olduğu zaman DF025 arıza kodu yanar. Özellikle kablolarla aktarma hortumlarında bir sıkıntının yaşanılıyor olması bu arıza kodunun yanmasıyla sonuçlanır.

0302 Arıza Kodu Nedir?

P0504 Arıza Kodu Nedir?

Fren lambalarının anahtarının birinde veya her ikisinde bir sorun olduğunda bu kod üretilir. Güç aktarma sistemi kontrol modülü gönderilen sinyallerde iletişimsizlik tespit edebilir. Fren anahtarı sürücü frene bastığında bir devre oluşmasını sağlar. Bu sayede arka fren lambaları yanar. Fakat bu devre tamamlanmazsa kontrol modülü arıza sinyali oluşturur. Fiat, Renault, Honda gibi birçok marka araçta bu kod üretilmektedir. Aracınızın fren sisteminde herhangi bir arıza durumu olduğu zaman P0504 arazı kodu alırsınız. Bu genel olarak aracınızın güç kontrollerinde bir sıkıntının bulunduğunu ifade edebilir. Yine fren sisteminizdeki ciddi bir sıkıntı sonrasında bu arıza yanar. Sonuç olarak aracınızda P0504 arıza kodu yanacak olursa hızlı bir şekilde tamircinize uğramalısınız.

P0504 Arıza Kodu Nedir?

0036 Arıza Kodu Nedir?

Güç aktarma sistemi kontrol modülünün ürettiği kodlardan birisidir. Oksijen sensörü oldukça önemli bir parça olduğu için stabil çalışabileceği koşulların en kısa sürede üretilmesi istenir. Bu nedenle son dönemlerde üretilen araçlarda oksijen sensörüne ısıtıcı aparatlar eklenmiştir. Bu sayede sensörün hata payı düşürülmüştür. Sensörü ısıtan aparatın kontrolü ise güç aktarma modülünün elindedir. Eğer modül ısıtıcının çalışmadığını anlarsa bu kodu üretir. 0036 arıza kodu söz konusu olduğu zaman özellikle aracınızın güç aktarma sistemlerinde yer alan bir arızanın varlığından söz edebiliriz. Bu arıza ciddi bir araç arızasıdır. Araç sürüş güvenliğini riske atan bu hata, oksijen sensöründe bir hata meydana geldiği zaman da devreye girmektedir.

0036 Arıza Kodu Nedir?

0003 Arıza Kodu Nedir?

P003 kodu nadir görülebilen kodlardan birisidir. P001, P002, P003, P004 gibi farklı türevleri de bulunmaktadır. Genelde elektronik bir arıza olduğu taktirde bu kod üretilir. Manifolt sistemi bulunan araçlarda görülmez. Enjeksiyonlu araçlarda yer alan bir koddur. Böyle bir arıza olduğu taktirde araç çalışmayabilmektedir. Bazı durumlarda bu kodla birlikte motor arıza lambası da yanabilir.  Özetle aracınızda 0003 arıza kodu gibi bir hata uyarısı varsa bu doğrundan motorla ilgili bir sorunu ifade eder. Şayet aracınız 0003 arıza kodu alıyorsanız bu aynı zamanda aracınızın enjeksiyon sisteminde bir hatanın var olduğu anlamına gelir.

Yorum yapın