P0101 Arıza Kodu (Belirtiler, Nedenler ve Nasıl Çözülür)

Araçlar, üzerlerinde bulunan sensörler yardımı ile yolunda olmayan bazı verileri tespit eder ve kullanıcının görebilmesi için gösterge panelinde arıza kodu olarak gösterilirler. Bu arızalar OBD-II cihazları sayesinde tam olarak tespit edilir ve gerekli tamir işlerine adım atılır.  P0101  hata kodu genellikle çok masraflı bir iş değildir. Bu hata profesyonel kişilerce kolaylıkla tespit edilir ve kısa sürede çözüme kavuşturulur. P0101 hata kodu olan  aracınızı servise götürerek bu hataya neyin sebebiyet verdiğini öğrenebilirsiniz. P0101 hata kodu neden olur? nasıl çözülür gibi durumları şimdi sizlere açıklıyoruz.

Maf sensörleri motora giren havayı ölçmek için kullanılmakta olan bir sensördür. Bu sensör hava giriş kanalına yerleştirilmiştir ve giriş yapan havanın yoğunluk ve hacimsel bilgilerini tam ölçüm yaparak ecuya göndermektedir. Bu bilgiler sonrasında daha verimli yakıt ve güç için diğer sensörlere iletilerek verimli bir sürüş sağlanır. P0100 ise bir arıza kodudur. P100 ( Kütle hava akış sensörü ) devre sorunu diye geçmektedir.

Maf sensörü sorunları genellikle P0101, P0102, P0103 ve P0104  kodları ile benzerdir. Bu kodlar arıza olduğunu belirtir ve p0100 arıza kodunu gösterir.

Maf Sensörü Nedir? Maf Sensörü Arızalanırsa Ne Olur?

P0101 Kodu Ne Anlama Geliyor?

OBD-II Hata Kodu P0101 , P0101 arıza teşhis kodu

Kütle Hava Akış Sensörü Devresi / Performans Arızası

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, OBD-II Hata Kodu P0101 kodu araçta ki hava akış devresinde oluşan bir sorun olduğunda meydana gelir.  Motorun hava giriş kanalına giren havanın ölçümünü yapan maf sensörü gerekli bilgileri aracın PCM sistemine aktarır. PCM sistemi ise motor ve şanzıman kontrolünden sorumlu bir devredir.

Maf sensörü motorun sağlıklı ve verimli çalışması için hava giriş kanalından aldığı bilgileri PCM ( Güç Aktarma Organı Kontrol Modülü ) sistemine  iletir. Dolayısıyla Hava akış sensöründe oluşacak bir hata, PCM’ye doğru bilgi iletemeyecek ve sonrasında araçta bazı olumsuz belirtiler olacaktır. Bu belirtilerde kullanıcıya P0101 arıza kodu ile gösterilmeye başlanır.

P0101 Kodunun Belirtileri

P0101 arıza kodu hangi durumlarda meydana gelir? Sizlere en sık karşılaşılan nedenlerini altta maddeler halinde açıklıyoruz.

  • Yakıt sarfiyatının artması
  • Egzoz dumanında koyulaşma, renk değişimleri
  • Gaz tepkimesinin gecikmesi
  • Zor çalışma
  • Gaz kesme

P0101 kodu neden olur

Aracınızda olan bazı sorunlar bu arıza koduna sebep olabilir. En sık karşılaşılan sorunları sizler için açıklıyoruz.

  • Bozulmuş maf sensörü
  • Kirlenmiş maf sensörü
  • Vakum kaçakları veya sızıntıları
  • Maf sensör kablolarında olan kopukluklar, ek kablolar vs.

P0101 Kodu Nasıl Teşhis Edilir

Herhangi bir tamir yapılmadan önce, araçlarının P0101 arıza kodunun nedenlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Şimdi ise en çok karşılaşılan problemleri maddeler halinde açıklayalım.

Çözüm 1 – MAF Sensörü Kablolarını Kontrol edin

Arata bulunan maf sensörünü kontrol edin. Bağlantılı olduğu kabloları dikkatlice inceleyerek herhangi bir kopukluk olmadığından emin olun. Unutmayın ki kırık ve kopuk kablolar sensörün çalışmasını engelleyebilir.

Çözüm 2 – Hava filtresi giriş borusunu kontrol edin

Hava filtresine bağlı olan hava giriş hortumlarını detaylıca kontrol etmek gerekir. Bu hava giriş hortumunda kırık, çatlak gibi durumlar havanın düzensiz girmesini sağlar ve p0101 arıza teşhis kodunun aktif olmasını sağlayabilir.

Çözüm 3 – MAF Sensörünü İnceleyin

Birçok farklı kontrolden sonra sorun hala çözülmediyse maf sensörünü çıkartmak gerekir. Maf sensörüne ulaşmak için kabloları sökün ve ona detaylıca bakın. Kirlenme, yıpranma gibi durumlar varsa gerekli aksiyonları alın.

Çözüm 4 – Vakum Kaçaklarını İnceleyin

Motorda oluşan vakum kaçaklarının tespit edilmesi gerekir. Eğer vakum kaçakları mevcutsa araçta bu gibi hatalar meydana gelebilir.

Çözüm 5 – MAF Sensörünü Test Edin

Yukarıda ki çözümler bir işe yaramadıysa artık maf sensörünün kontrol edilmesi gerekir.

Kod P0101 Kodu Nasıl Onarılır

Kapsamlı bir teşhis yapıldıktan sonra, aşağıdaki adımlar aracınızın P0101 kodunun temel nedenini onarmak için kullanılabilir.

Detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra, aşağıdaki adımları uygulayarak p0101 kodunun onarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamir işlerinden sonra aracınız eski haline kavuşacak ve hava akış bilgilerini doğru olarak okuyabilecektir.

Adım 1 – Kablolarda ki arızaların giderilmesi

Kablolarda yıpranma, eskime ve kopukluk varsa hemen onarmak veya değiştirmek için harekete geçin.

Adım 2 – Hava filtresi giriş borusunun yenilenmesi

Hava filtresi giriş hortumu en detaylı bir şekilde incelenmelidir. Bu hortumda çatlak, kırık varsa motora giren hava miktarında sürekli değişiklikler olur ve p0101 arıza kodunun çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlarda hava giriş hortumlarının yenilenmesi gerekir. Orijinal bir ürünü satın alarak bu duruma bir son verebilirsiniz.

Adım 3 – MAF Sensörü Temizliği

Hava filtresi veya hava giriş yollarında herhangi bir problem bulunmadıysa maf sensörünün temizlenmesini tavsiye ediyoruz. En sık karşılaşılan problemler arasında yer alan maf sensörü çoğu zaman kirlenir ve detaylı bir temizlik ile eski haline dönebilir. Alttaki bağlantıda siz oto ayar kullanıcıları için maf sensörü temizliğini detaylı bir şekilde anlattık.

Debimetre Arızası Nasıl Anlaşılır? (MAF Sensörü Arızası)

Adım 4 – Tüm Vakum Sızıntılarını önleyin

Aracı inceleme kısmında vakum kaçakları bulunduysa bu arızaların onarılması gerekir. Conta ve gaz kelebeğinde bulunan tüm kaçaklar gerekli malzemeler ile onarılmalıdır.

Adım 5 – MAF Sensörünü Değiştirin

Yapılan testlerin birçoğu başarısız çıktı ise maf sensörünün değiştirilmesi gerekmektedir. Bu gibi parça değişimlerin de kesinlikle oto ayar olarak orijinal parçaları tavsiye etmekteyiz.

Kendiniz de yapabilirsiniz. İlk olarak boğaz kelebeği temizliği ile başlayabilirsiniz. Sonrasında adaptasyon yapılması gereklidir.

P0101 Kodu Arızası hakkında en detaylıca şekilde bahsettik. Bu arıza hakkında herhangi bir sorunuz varsa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

p0101 arıza kodu tamir
p0101 arıza kodu tamir

P0101 arıza kodu tamir

Şayet aracınızda P0101 arıza kodu yanıyorsa bu; MAF sensörünün arızasından kaynaklanabilir. Yine Hava emiş sisteminde yer alan bir arıza durumu da bu hatanın verilmesinde etkilidir. Bir kablolarda yer alan özellikle de sensörlerle alakalı olan kablolarda yer alan bir kopukluk ya da voltaj sorunu P0101 arızasıyla karşılaşmanızı mümkün kılar. P0101 arıza kodu tamir işlemi için ilk önce soket ve kabloları kontrol etmelisiniz. Bu aşamada Diyagnostik tekniğini uygulamanız mantıklı olacaktır. Bir de aracınızda direnç değer tutmuyorsa böyle durumlarda mutlaka sensör arızası akla gelmelidir. Bir de aracın gaz değerinde bir sapma varsa da sensör sorunu var demektir. Böyle durumlarda sensörünüzü tamir ettirmeniz; bu arızayı çözmeniz anlamına gelecektir.

Yorum yapın