Triger Kayışı Gevşek Olursa Ne Olur?

Triger araç motorlarında bulunan oldukça fazla önemli parçalar arasında yer alır. Bu parçanın montajı o kadar titizlikle yapılmalıdır ki araç düzenli çalışabilsin. Bu nedenle triger kayışında olacak en ufak bir hata araç çalışmasını fazlasıyla etkileyecektir.

Araçlarda bulunan triger kayışında bir arıza olduğu zaman bunu ekrandan görmek mümkün değildir. Araçlar bu gibi durumlarda bir ikaz uyarısı yapmaz. Araç hareket halinde iken anında bir vuruntu sesi ile beraber titreşim olduysa aracın triger kayışında bir problem olmuş olabilir. Triger kayışı arızası hemen giderilmelidir.

 Triger kayışı gevşek olursa aracınızda birçok belirtiler meydana gelecektir.

Triger kayışının gevşek olmasının belirtileri

Triger kayışının gevşek olması durumunda alttaki belirtiler meydana gelebilir. Bunları tek tek kontrol edebilirsiniz.

  • Yükte iken motordan vuruntu sesi gelmesi
  • Motorun titreşimli ve sarsıntılı çalışması
  • Motor servis arıza ışığının yanması
  • Yokuşlarda güç kaybı hissettirmesi

Triger kayışı gevşekse motorda ateşleme zamanı hatalı yapılır. Hatalı zamanlama ise araç yüksek devirlerde iken çok büyük sorunları beraberinde getirir.

Triger kayışı gevşek bir şekilde kullanılmaya devam edilirse

  • Titreşim ve vuruntu artmaya başlar.
  • Triger kayışı kopabilir
  • Kasnak kırılabilir
  • Subaplar yanabilir veya bozulabilir
  • Masrafınız fazlasıyla artar.

Triger kayışı genellikle usta hatasından dolayı gevşek kalabilir. Titizlik isteyen bu tamir işinde ustanın tecrübesi çok önemlidir.

Triger Kayışını Kontrol Etmek Önemlidir

Motorun zincir dişlileri üstünde zamanlama sıralaması için bir çizgi vardır. Bunun ile ilgili yüzlerce kaynak bulunmaktadır. Araştırarak en net bilgiyi bulabilirsiniz.

Bu işaretlere göre ayarı yapabilmek için kasnak çevrilir. Otomatik vites araçlarda ise kasnak vidasına lokma takılarak çevrilmesi gerekir. Uygun işaretlere geldikten sonra triger boşluğu kontrol edilir. Gevşek kaldıysa bir sorun var demektir. Genellikle triger sert bir kıvamda olur.

Triger kayışı ses yapar mı?

V kayışı çok gergin olursa ne olur?

Şayet V kayışı çok gerginse, yataklara ve motorun yağlama sisteminin diğer bileşenlerine fazladan baskı uygulayacaktır. Bu, yatakların erken aşınmasına ve başka sorunlara neden olabilir. Ayrıca kemer kırılabilir veya kopabilir, bu da aracınızın hemen çalışmamasına neden olur. Kaputunuzun altından gelen olağandışı sesler duyarsanız, hemen tamircinize kontrol ettirmenizde fayda vardır. Genellikle; kayış çok sıkıysa, motorun çalıştırılmasında veya çalıştırılmasında sorunlara neden olabilir. Bunu kontrol etmenin en iyi yolu, motor çalışırken yakından dinlemektir. Motorda sıra dışı bir ses duyuyorsanız mutlaka bir an önce tamircinize uğramanız gerekecektir.

V kayışı çok gergin olursa ne olur?

Triger kayışının değişmesi gerektiği nasıl anlaşılır?

Şayet motorda beklenmedik bir ses duyuyorsanız triger kayışını kontrol etmelisiniz. Triger kayışı, aracınıza ne kadar iyi baktığınıza ve ne sıklıkta kullanıldığına bağlı olarak genellikle 100 bin ile 110 bin km arasında dayanır. Sizinkinin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini öğrenmek için, fiziki olarak triger kayışınızı kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir yıpranma şüphesi varsa bir an önce tamirciye gitmenizde fayda vardır. Unutmamak gerekir ki triger kayışı, bir aracın motorunun kritik bir parçasıdır. Triger kayışının değiştirilmesi gerekip gerekmediğini söylemek zor olabilir. Yeni bir kayış taktırma zamanının gelip gelmediğini belirlemenize yardımcı olabilecek birkaç işaret vardır. Şayet ses geliyorsa ya da motorunuzun çalışmasında bir farklılık varsa triger kayışınızı kontrol etmelisiniz.

Triger kayışının değişmesi gerektiği nasıl anlaşılır?

Triger kayışı ses yapar mı?

Evet şayet triger kayışınız yıpranmışsa ses yapar. Çünkü düzgün çalışmayan bir triger kayışının ikinci belirtisi, arabanızın motorunu her çalıştırdığınızda kaputunuzun altından gelen aşırı sestir. Bu ses genellikle arabanızın motor bölmesinin içinde ateşleme sisteminizin ve marş motorunuzun bulunduğu yere yakın bir yerden yayılan bir tıkırtı sesi gibi gelir. Böyle bir ses duyduğunuz zaman seri bir şekilde tamircinize uğramanızda fayda vardır. Çünkü bu arıza önemsenmezse ve trafikte seyahat halindeyken triger kayışımız koparsa hem büyük masraflarla karşılaşırsınız hem de güvenlik konusunda riske girersiniz. Bundan dolayıdır bir bu tarz bir sorunu kesinlikle önemsemelisiniz.

Yorum yapın