Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2023

Araç sürücüleri bilirler ki , belirli kilometrelerde triger kayışı adı verilen parçanın değişimi yapılır. Bu parça, otomobilde ki ateşleme zamanı için çok önemli bir yere sahiptir. Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2023 adlı bu konumuzda oto ayar kullanıcılarına triger kayışı nedir, koparsa ne olur, triger kayışı değişimi işcilik ücretleri gibi konuları en detaylı şekilde anlatacağız. Araçların randımanlı çalışması için, ateşleme zamanlamasını en iyi şekilde sağlaması için triger kayışı veya zincirinin belirtilen aralıklarda profesyonel kişiler tarafından değiştirilmesi gerekmektedir. Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2023 yılına göre bir tık daha artmıştır.

Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2023 | Triger Kayışı Kaça Liraya Değişir ? Triger kayışı değişimi işçilik ücreti , FİAT Opel Ford Renalt Clio Honda gibi birçok modelin triger değişim ücretlerini altta görebilirsiniz.

triger kayışı değişimi fiyatları

Oldukça önemli bir konumda olan triger zinciri kopması sonucu oluşan bir takım olumsuzlukları altta maddeler halinde sunduk.

V kayışı değişimi fiyat sorusu sıklıkla sorulmaktadır. V kayışı ile triger kayışı arasında farklar bulunmaktadır. V kayışı şarj dinamosundan devirdaim sistemine giden bir kayıştır. Bu nedenle triger kayışından çok daha kolay değişmektedir. V kayışı değişimi ortalama bir araçta 100- 250 TL arasında tutmaktadır.

  • Araçta olan yanlış bir zamanlama sonucunda, hava girişi kontrolsüz olur ve yakıt doğru bir şekilde yanmaz.
  • Kayış koptuktan sonra valf ve piston gibi hayati öneme sahip bu parçalar birbirine çarparak araçta çok daha büyük sorunların oluşmasını sağlar.

Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2023

Skoda Favorit, Felicia, Forman Triger seti değişimi1400₺
Tofaş Şahin, Doğan, Kartal Triger seti değişimi900₺
Volkswagen 1.6 Euro 4 Dizel Polo, Golf Triger seti değişimi fiyatları2000₺
Citroen 1.6 Euro 5 C-4, c-elysee, Berlingo triger seti değişimi2000₺
BMW 3.16, 3.18, 3.20, BMW 5.20 triger zinciri değişimi fiyatı3000₺
Peugeot 1.4 Dizel Euro 4 Motor 206, 307, Bipper Triger Seti Değişimi900₺
Peugeot 1.6 Dizel Euro 5 Motor 308 – 301 Partner Tepe Triger Seti Değişimi1050₺
Renault 1.5 Dizel Euro 4 Motor Clio, Megane, Kangoo Triger Seti Değişimi1800₺
Renault 1.5 Dizel Euro 5 Motor Clio, Megane, Fluence, Kangoo Triger Seti Değişimi, megane 2 triger seti değişim fiyatı2000₺
Skoda Octavia, Fabia triger seti değişimi fiyatı2000₺
Fiat Albea, Linea, Brava, Bravo triger seti değişimi ücreti2050₺
Caddy triger kayışı değişim ücreti2100₺
Toyota Corolla triger zincir değişimi fiyatı1860₺
Hyundai Accent triger seti değişim fiyatı1400₺
Mercedes 200, 220 , 230, 300 triger seti değişimi fiyatı2400₺
Lada Niva, Samara triger değişimi fiyatları1400₺
Ford Connect triger kayışı değişimi fiyatı2400₺
Fiat Doblo triger kayışı değişimi fiyatı2600₺

Triger kayışı koparsa

Araçlarda triger kayışları kopabilir. Koptuğunu gösteren herhangi bir ikaz lambası malesef ki bulunmaz. Zamanla yıpranan, belirli zamanlarda değişimi yapılmamış kayışlar her an kopabilir ve beraberinde büyük masraflara yol açabilir. Triger kayışı koptuğunda araç çalışmaz ve çalıştırılmak istendiğinde daha da büyük arızalar verebilir. Pistonlar zarar görebilir. Motorda ki önemli birçok parça birbirine vurmaya başlar ve çok büyük masraflar ile karşı karşıya kalınır. Triger kayışı koparsa hemen stop edilmeli ve çalıştırılmamalıdır. Sonrasında bir çekici yardımı ile tamir atölyesine götürülmelidir.

Triger kayışı ne zaman değişir

Triger seti kaç binde değişir? Birçok araçta 70.000 km ile 90.000 km arasında triger kayışı değişimi yapılmaktadır. Bazı araçların ise 90.000 km ile 120.000km aralığında triger seti değişimi tavsiye edilmektedir. Bu gibi önemli parçaların değişim sürelerini araçların kullanma kılavuzlarında görebilmek mümkündür. Direk servisi de arayarak en net bilgiye ulaşılabilmektedir. Zamanında değiştirilen kayışlar hem bütçenizi, hem de aracınızın garantisi varsa bu garanti sürecini koruyacaktır. Zamanında değiştirilmeyen triger kayışları bütçenize ve aracın garantisine zarar verir.

Triger Seti Kaç Binde Değişir?KM ve Yıl
Volvo v40 triger seti 90 – 100bin KM/3 Yıl
Citroen Berlingo triger kayışı90 – 100bin KM/3 Yıl
Nissan Qashqai triger kayışı 90 – 100bin KM/3 Yıl
BMW zincir değişimi 90 – 100bin KM/3 Yıl

Triger kayışı değişim süreleri her araçta farklı olabilmektedir. Triger kayışı değişimi zamanı geldiğini sadece kilometreye bakarak anlamak mümkün olabilmektedir. Herhangi bir ikaz lambası yanmamakla beraber servislerin de her model için belirlediği km aralıkları mevcuttur.

Eski araçlarda sadece triger kayışı değil, komple triger kiti, seti değiştirmek çok daha iyi bir yöntemdir.

Triger birçok parçadan oluşur. Bunun içerisinde kasnak, çark ve gergi denilen metal parçalar da yer alır. Genellikle ustalar direk triger kayışını değiştirmektedir. Triger setini komple değiştirmek en iyi ve en sağlıklı yöntemlerin başında gelmektedir. Zamanla yıpranan kasnak ve çarklar da değişime ihtiyaç duyar. Triger kayışı değişimi sırasında ustanıza komple gergi, kasnak ve çark değişimi yapmasını söyleyerek trigeri sıfırlanmış bir şekilde teslim etmesini sağlayabilirsiniz.

Triger kayışı değişimi ne kadar sürer ?

Triger kayışı servisin yoğunluğuna bağlı olarak ortalama 30- 60 dakika arasında değişmektedir. Eğer servis çok yoğunsa bu işlem bir kaç saat sürebilmektedir.

Seyir halinde triger kayışı koparsa ne olur?

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı, eksantrik mili ile krank milini birbiriyle zaman içinde tutan kauçuk veya Kevlar takviyeli bir kayıştır. Triger kayışının yaşı nedeniyle kırılması alışılmadık bir durum değildir. Ancak bakım eksikliği nedeniyle de arızalanabilir. Aşınmış bir kayış, hızlandığınızda veya yavaşladığınızda kayabilir. Bu da aracınızın sallanmasına, sarsılmasına ve ses çıkarmasına neden olur. Kayışın ömrü, ne kadar süredir hizmette olduğuna, bakımının ne kadar iyi yapıldığına ve ne kadar sürüldüğüne bağlıdır. Aracınız 10 yıldan eskiyse veya en son triger kayışı değişiminin ne zaman yapıldığını bilmiyorsanız, bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz.

Triger kayışı bittiğini nasıl anlarız?

Seyir halinde triger kayışı koparsa ne olur?

Sürüş sırasında triger kayışınız koparsa ciddi motor hasarına neden olabilir ve muhtemelen bir kazaya bile yol açabilir. Yapabileceğiniz en iyi şey, bu tür olağan dışı bir ses veya sarsıntı fark ederseniz, aracınızı mümkün olan en kısa sürede tamircinize kontrol ettirmektir. Bir triger kayışı koptuğunda, motorunuz için iyi bir gün değildir. Triger kayışı, eksantrik milini ve krank milini birbiriyle senkronize tutan şeydir. Bu olmadan, tam olarak dönemezler ve pistonlar, valflerle aynı zamanda yukarı ve aşağı hareket edemezler. Sonuç olarak, silindirlerin hiçbiri ateşlenmediği için arabanız hemen stop edecektir. Ve bu olduğunda otoyol hızlarında sürüyorsanız, yoldaki bir şeye veya başka birine çarpma olasılığınız yüksektir.

“Triger Kayışı Değişimi Fiyatları 2023” üzerine 5 yorum

  1. Selam kolay gelsin. Skoda Fabia triger seti kaç binde değişir acaba. 120bin km oldu benim hala değişmemiş. Risk olur mu ?

    Cevapla
  2. Merhaba. Triger kayışı değişimi ne kadar sürer ? Ustam iki saat süreceğini söyledi de , merak ettim. Çok uzun bir işlem mi ?

    Cevapla
Yorum yapın