Bakım Onarım 1.413 0

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Arabanın hayati parçalarından birisi olan triger kayışı çok önemli bir parçadır. Bu parçanın kopması büyük sorunlara neden olabilmektedir. Teknolojinin yardımıyla günümüz araçlarında triger kayışları 120 bin km ye kadar dayanan triger kayışları üretilmiştir. Hiç kopmayan ve çok uzun süre dayanan triger zincirleri de geliştirilmiştir. Kranktan aldığı hareketi egzantiriğe ileten triger zinciri çok kaliteli malzemelerden üretilmiştir.

Triger kayışı koptu,Masraf ne tutar?

Triger kayışı kopan otomobilden tuhaf sesler gelmeye başlar. Pistonların zamanlaması bozulur ve buda beraberinde farklı sorunlar getirir. 2 ila 4 bin tl arasında masraf açar. Triger kayışının koptuğu anda arabanın sağa müsait yere çekilip beklenmesi gerekir. Aracı kesinlikle çalıştırmayın ve bir çekici ile oto servisine gidin.

Eski model araçlarda triger kayışı, motor devir daimine hareket veren parça olarak da bilinir. Bunlar tümleşik bir şekilde çalışır.Bu araçlarda triger kayışı koptuğunda ise masraf yeni araçlara göre daha ucuz olacaktır. Bu gibi karbüratörlü eski model araçlarda triger zincirinin veya kayışının bollaşması arabada çekiş sorunlarını da beraberinde getirir. Kayış bol olan arabada avans ayarı tutmaz.

Triger Kayışı Hangi Aralıklarla Değiştirilmeli?

Motorun en hassas ve hayati öneme sahip olan bu parçanın değişim aralıkları oldukça fazladır. Triger kayışı ne kadar sürede yenilenmeli ve triger kayışı kaç km’de değiştirilmelidir? sorularına cevap vereceğiz.

Bir triger kayışının ortalama kullanım süresi 3 yıldır. Bu süre bitiminde kayışta herhangi bir deforme olmasa bile değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle yeni araç alanlar triger’den şüphe ediyorsa hemen değiştirmeli. Sonuçta önceki sahibinin değiştirdiğini bilemeyiz. Km hesabına vurduğumuzda ise 120 bin km de triger kayışının değişimi gayet mantıklı bir tercih olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir