Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Araçlarda triger kayışı kopmasını sık sık görmekteyiz. Bu parçanın kopması büyük sorunlara neden olabilmektedir. Teknolojinin yardımıyla günümüz araçlarında triger kayışları 120 bin km ye kadar dayanan triger kayışları üretilmiştir. Günümüzde 200.000 km’ye kadar gelen triger kayışları bazı servislerde görülmektedir. Fakat bu süre içerisinde değişmeyen kayışlar bollaşabiliyor ve araçta bir takım düzensizliklere yol açabiliyor. Bu gibi sorunları yaşamamak adına zamanında triger kayışının değişimi yapılarak kopmasının önüne geçilmektedir. Peki triger kayışı koparsa ne olur?

Triger kayışı koptu, Masraf ne tutar?

Triger kayışı kopan otomobilden tuhaf sesler gelmeye başlar. Pistonların zamanlaması bozulur ve buda beraberinde farklı sorunlar getirir. 2 ila 4 bin tl arasında masraf açar. Kayışının koptuğu anda arabanın sağa müsait yere çekilip beklenmesi gerekir. Bu esnada aracın tekrar çalıştırılması oldukça zararlı bir işlemdir.

Eski model araçlarda triger kayışı, motor devir daimine hareket veren parça olarak da bilinir. Bunlar tümleşik bir şekilde çalışır.Bu araçlarda triger kayışı koptuğunda ise masraf yeni araçlara göre daha ucuz olacaktır. Bu gibi karbüratörlü eski model araçlarda triger zincirinin veya kayışının bollaşması arabada çekiş sorunlarını da beraberinde getirir. Kayış bol olan arabada avans ayarı tutmaz.

Triger Kayışı Hangi Aralıklarla Değiştirilmeli?

Motorun en hassas ve hayati öneme sahip olan bu parçanın değişim aralıkları oldukça fazladır. Triger kayışı ne kadar sürede yenilenmeli ve triger kayışı kaç km’de değiştirilmelidir? sorularına cevap vereceğiz.

Bir triger kayışının ortalama kullanım süresi 5 yıldır. Bu süre bitiminde kayışta herhangi bir deforme olmasa bile değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle yeni araç alanlar triger’den şüphe ediyorsa hemen değiştirmeli. Sonuçta önceki sahibinin değiştirdiğini bilemeyiz. Km hesabına vurduğumuzda ise 120 bin km de triger kayışı değişimi gayet mantıklı bir tercih olacaktır.

Yorum yapın