Toyota Corolla Triger Seti Kaç Km’de Değişir ?

Toyota Corolla araç sahipleri triger setinin hangi aralıklarda değişmesi gerektiğini merak etmektedirler. Toyota araçlarının bazı modellerinde kayış, bazı modellerinde ise zincir sistemi bulunur. Şimdi ise: Corolla triger seti ne zaman değişir? Detaylı bir şekilde bir araya getirelim.

Toyota Corolla Triger Kayışı Seti Ne Zaman Değişir ?

Toyota Corolla da triger seti değişimi aralığı ortalama 60.000- 80.000 km veya 5 yıl olmaktadır.

Triger seti değişimi için servise gittiğinizde kontroller edilir ve bazı durumlarda zaman aralığı tamamlanmasına rağmen değişim olmaz. Triger kayışı oldukça iyi görülür ve bir süre daha kullanılması istenir. Fakat belirtmek isteriz ki triger seti kitapçıkta yazılan km’ye ulaştığında değişmesi gerekmektedir. Bu yüzden bu konuda dikkatli davranmak ve zamanında Corolla triger setini değiştirmek oldukça önemlidir.

Toyota Corolla Triger Zinciri Kaç Km’ de Değişir ?

Corolla modellerinde bulunan triger zinciri, kayışlara göre çok daha uzun ömürlü olmaktadır. Corolla triger zinciri değişimi ortalama 120.000- 150.000 KM aralığındadır. Triger zincirini bazı Corolla modelleri 300.000 km kullanırken, bazı araçlarda da150.000 KM kullanabilmektedir. Triger zincirinin kontrolü bir servis tarafından yapılır. Bu süreçte servis değiştirilmesine karar verecektir.

Corolla Triger Seti değişimi oldukça ustalık gerektiren bir durumdur. Olası sorunlar yaşamamak adına aracınızdan anlayan bir ustaya veya servise gitmeniz büyük önem arz etmektedir. Olası bir yanlış yapılan uygulamadan sonra büyük masraflar ile karşılaşılabilir.

Corolla V kayışı ne zaman değişir?

Toyota Corolla triger seti fiyat listesi

Güncel Toyota Corolla seti fiyatları, aracınızın modeline bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bir de set halinde mi yoksa parça halinde mi değişimin yapılacağı fiyatları doğrudan etkileyecektir. Triger kayışı motorun krank mili ve eksantrik millerinin dönüşünü senkronize eden dişli bir lastik kayıştır. İçten yanmalı bir motorun çok önemli bir parçasıdır. Triger kayışı, tipik olarak, kaymayı önlemek için düzenli aralıklarla takılan metal gerdiriciler ile güçlendirilmiş kauçuktan oluşur. Güncel Toyota Corolla triger seti fiyat listesi aşağıdaki gibidir;

Toyota Hilux 2.5D4D 2005-2015 Bosch Triger Seti1493 TL
Toyota Corolla (e9. E10. E11) Triger Seti1100 TL
Toyota Hilux 5 (1991-1996) Triger Kayışı Seti1425 TL
Toyota Corolla 1.6 1992-2000 Bosch Triger Seti551 TL

Triger kayışı, motor bloğunda veya silindir kapağında bulunur ve bir ucunda krank mili kasnağını veya aksesuar tahrikini ve diğer ucunda eksantrik milini çalıştırır. Dolayısıyla bu parçada meydana gelen bir sorun ciddi arızalara neden olacaktır.

Toyota Corolla triger seti fiyat listesi

Corolla V kayışı ne zaman değişir?

Şayet Toyota Corolla model aracınızı iyi durumda tutmak istiyorsanız, triger kayışının durumunu düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Sonrasında gerekirse değiştirmelisiniz. Ortalama her 100 bin km’de bir aracınızın triger setini kontrol etmelisiniz. Bilindiği üzere triger kayışları motorunuzun en önemli parçasıdır. Krank mili ve eksantrik millerini birlikte düzgün çalışacak şekilde senkronize ederler. Düzgün çalışan bir triger kayışı olmadan arabanız düzgün çalışmaz ve sürüş sırasında koparsa, pahalı motor hasarına neden olabilirsiniz.

Yorum yapın