Torpido göğüs çatlak tamiri nasıl yapılır ?

Günümüzde birçok eski otomobilde kırık torpido ve göğüs çatlakları mevcuttur. Araç yaşlarından ötürü bu tür çatlamalar ve kırılmalar normal kabul edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda göğüs tamiri yapılmakta ve uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken tek kural ise göğüs tamiri sırasında kaliteli malzeme kullanmak ve titiz bir şekilde işçilik yapılmasıdır.

Araba göğüs çatlakları tamiri nasıl yapılır?

Her arabada çatlak göğüs ve torpido tamiri yapılabilmektedir. Çatlak bir göğüs tamiri yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar yer alır. Öncelikle aracın üzerinde bulunan göğüs titizlik ile ayrılmalıdır. Sonrasında geniş bir alanda tamir işlemine başlanmalıdır.

Vosvos göğüs tamiri işlemi. Göğüs söküldü ve işlemlere başlanıldı.

Videoda bulunan göğüsün eski hali hemen üstte paylaşılmıştır. Bu video Vosvos göğüs torpido tamiri ve kaplama işlemi yapılmıştır. Buyurun izleyelim;

Göğüs tamiri ederken öncelikle komple zımpara atılmalı ve yüzeyin kalıntılardan ayrılması gerekmektedir. Sonrasında çatlak ve kırık yerler plastik dolgu macunu ile doldurulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise çelik macun kullanılmaması olacaktır. Plastik dolgu macunları esnek malzemelerdir ve buda araç için uyumlu olduğunun bir göstergesidir. NOT: Plastik macunu uygulandıktan sonra 12 saat kadar beklenmelidir.

Plastik dolgu macunu kuruduktan sonra zımpara çekilmelidir. Zımpara susuz olarak çekilmeli ve pürüz kalmayana kadar devam edilmelidir. Zımpara işlemi burada en önemli noktalardan birisidir. Zımpara iyi çekilen bir göğüs tam anlamıyla düz durur ve orijinal bir görüntü sunar.

Zımpara işleminden sonra aracın göğsü hafif nemli bir bez ile temizlenmeli ve tozlardan iyice arındırılmalıdır. Sonrasında ise astar uygulamasına başlanılmalıdır. Astar boyasını göğüs için uyumlu esnek boyalardan seçmek gerekmektedir. Astar boyasını uyguladıktan sonra tam anlamıyla kuruması için 6- 12 saat arası beklemek gerekmektedir.

Sıra geldi boyanma işlemine. Göğüs tamiri sonrasında boyama için malzeme seçimi çok önemlidir. Özel karışım ısıya dayanıklı boyalar ile göğüs boyanmasına başlanır. İleride sorun yaşamamak adına astar ve boya seçimleri çok önemlidir. Sıradan araç boyaları ile boyanan göğüsler kısa sürede tekrar deforme olabilmektedir.

Göğüs ve torpido tamirinde dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle kronik torpido ve göğüs çatlağı olan birçok araçta tamir işi yapılırken özel uygulamalar yapılması gerekir. Bunun sebebi ise sıradan bir tamirat işlemi yapılırsa kısa süre sonra tekrar kırılacak olmasıdır. Günümüzde marka olarak Hyundai Accent yumurta kasa göğüs tamiri ve Tofaş göğüs tamiri işlerine sık sık denk gelinmektedir. Kronik problemler olabilmekte ve bu araçlarda özel uygulamalar yapılması gerekmektedir. Torpido çatlak tamiri işleri de aynı şekilde yapılmalıdır. Torpido sökülmeli ve rahat bir ortamda işlemler tekrarlanmalıdır.

Göğüs kaplama işlemlerinde seçilecek derinin cinsi ve kalitesi oldukça önemlidir. Araca uyum sağlaması ve hoş bir görünüm kazanması çok önemlidir. Derinin yapıştırılması için özel yapıştırıcılar vardır. En kilit nokta burasıdır. İyi yapışmayan yapışkanlar kısa sürede kabarcık oluşturmaktadır. Bu nedenle ısıya dayanıklı yapıştırıcılar ve deriler kullanılarak göğüs kaplama işlemi yapılmalıdır.

Göğüs tamiri ve kaplama fiyatları ne kadar?

Göğüs tamiri ve kaplama işleri genellikle 1 hafta kadar sürebilmektedir. Fiyatlar ise gideceğiniz ustanın tecrübesine göre değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse

  • Tofaş göğüs tamiri fiyatı = 500 TL
  • Hyundai göğüs tamir fiyatı 800 TL
  • Vosvos göğüs kaplama fiyatı 1400 TL

gibi fiyatlar çıkabilmektedir. Başta belirttiğimiz gibi ustanın tecrübesine göre fiyatlar değişebilmektedir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.