Torpido göğüs çatlak tamiri nasıl yapılır ?

Günümüzde birçok eski otomobilde kırık torpido ve göğüs çatlakları mevcuttur. Araç yaşlarından ötürü bu tür çatlamalar ve kırılmalar normal kabul edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda göğüs tamiri yapılmakta ve uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken tek kural ise göğüs tamiri sırasında kaliteli malzeme kullanmak ve titiz bir şekilde işçilik yapılmasıdır.

Araba göğüs çatlakları tamiri nasıl yapılır?

Her arabada çatlak göğüs ve torpido tamiri yapılabilmektedir. Çatlak bir göğüs tamiri yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar yer alır. Öncelikle aracın üzerinde bulunan göğüs titizlik ile ayrılmalıdır. Sonrasında geniş bir alanda tamir işlemine başlanmalıdır.

Vosvos göğüs tamiri işlemi. Göğüs söküldü ve işlemlere başlanıldı.

Videoda bulunan göğüsün eski hali hemen üstte paylaşılmıştır. Bu video Vosvos göğüs torpido tamiri ve kaplama işlemi yapılmıştır. Buyurun izleyelim;

YouTube video

Göğüs tamiri ederken öncelikle komple zımpara atılmalı ve yüzeyin kalıntılardan ayrılması gerekmektedir. Sonrasında çatlak ve kırık yerler plastik dolgu macunu ile doldurulmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta ise çelik macun kullanılmaması olacaktır. Plastik dolgu macunları esnek malzemelerdir ve buda araç için uyumlu olduğunun bir göstergesidir. NOT: Plastik macunu uygulandıktan sonra 12 saat kadar beklenmelidir.

Plastik dolgu macunu kuruduktan sonra zımpara çekilmelidir. Zımpara susuz olarak çekilmeli ve pürüz kalmayana kadar devam edilmelidir. Zımpara işlemi burada en önemli noktalardan birisidir. Zımpara iyi çekilen bir göğüs tam anlamıyla düz durur ve orijinal bir görüntü sunar.

Zımpara işleminden sonra aracın göğsü hafif nemli bir bez ile temizlenmeli ve tozlardan iyice arındırılmalıdır. Sonrasında ise astar uygulamasına başlanılmalıdır. Astar boyasını göğüs için uyumlu esnek boyalardan seçmek gerekmektedir. Astar boyasını uyguladıktan sonra tam anlamıyla kuruması için 6- 12 saat arası beklemek gerekmektedir.

Sıra geldi boyanma işlemine. Göğüs tamiri sonrasında boyama için malzeme seçimi çok önemlidir. Özel karışım ısıya dayanıklı boyalar ile göğüs boyanmasına başlanır. İleride sorun yaşamamak adına astar ve boya seçimleri çok önemlidir. Sıradan araç boyaları ile boyanan göğüsler kısa sürede tekrar deforme olabilmektedir.

Göğüs ve torpido tamirinde dikkat edilmesi gerekenler

Özellikle kronik torpido ve göğüs çatlağı olan birçok araçta tamir işi yapılırken özel uygulamalar yapılması gerekir. Bunun sebebi ise sıradan bir tamirat işlemi yapılırsa kısa süre sonra tekrar kırılacak olmasıdır. Günümüzde marka olarak Hyundai Accent yumurta kasa göğüs tamiri ve Tofaş göğüs tamiri işlerine sık sık denk gelinmektedir. Kronik problemler olabilmekte ve bu araçlarda özel uygulamalar yapılması gerekmektedir. Torpido çatlak tamiri işleri de aynı şekilde yapılmalıdır. Torpido sökülmeli ve rahat bir ortamda işlemler tekrarlanmalıdır.

Göğüs kaplama işlemlerinde seçilecek derinin cinsi ve kalitesi oldukça önemlidir. Araca uyum sağlaması ve hoş bir görünüm kazanması çok önemlidir. Derinin yapıştırılması için özel yapıştırıcılar vardır. En kilit nokta burasıdır. İyi yapışmayan yapışkanlar kısa sürede kabarcık oluşturmaktadır. Bu nedenle ısıya dayanıklı yapıştırıcılar ve deriler kullanılarak göğüs kaplama işlemi yapılmalıdır.

Yumuşak Plastik Torpido Onarımı

Göğüs tamiri ve kaplama fiyatları ne kadar?

Göğüs tamiri ve kaplama işleri genellikle 1 hafta kadar sürebilmektedir. Fiyatlar ise gideceğiniz ustanın tecrübesine göre değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse;

MarkaTamir fiyatı
Opel göğüs tamiri1800 TL – 2500 TL
Peugeot göğüs tamiri1900 TL – 2600 TL
Honda göğüs tamiri1500 TL – 2500 TL
Mercedes göğüs tamiri2500 TL – 3500 TL
Vosvos göğüs kaplama1500 TL – 2500 TL
Hyundai göğüs tamir1600 TL – 2600 TL
Tofaş göğüs tamiri1500 TL – 2500 TL
Sert Plastik Torpido Onarımı

Yumuşak Plastik Torpido Onarımı

Yumuşak plastik torpido gözü, selüloz nitrattan daha dayanıklıdır. Bu parça çoğunlukla daha az dayanıklı olan esnek polietilen malzemeden yapılmıştır. Aşırı sıcağa veya soğuğa maruz kaldıklarında hasar görebilirler. Bu da plastiğin renginin solmasına veya çatlamasına neden olabilir. Yumuşak plastik torpido gözü onarımı, yumuşak plastik torpido gözünü orijinal durumuna geri getirecektir. Bu işlemin son derece pratik bir şekilde uygulanabildiğini ifade edebiliriz. Yumuşak plastik torpido gözü tamir takımları, torpido gözü kapısı açılıp kapanırken ve aracın içinde hareket ederken kolayca bükülebilen esnek malzemeden yapılmıştır. Yumuşak plastik malzeme, süreçteki diğer parçalara zarar vermeden yeni bir kapının kolayca takılmasına ve çıkarılmasına olanak tanır.

Yumuşak Plastik Torpido Onarımı

Sert Plastik Torpido Onarımı

Sert plastik torpido gözü genellikle diğer modellerden daha güçlü ve dayanıklı olan bir malzemeden yapılmaktadır. Bu tarz ürünler aşırı sıcağa veya soğuğa maruz kaldıklarında hasar görebilirler. Bu da plastiğin renginin solmasına veya çatlamasına neden olabilir. Bu tür bir tamir işlemini sert plastik torpido gözünü orijinal durumuna geri getirecektir.  Sert plastik torpido gözü tamir takımlarında, yumuşak plastik kadar kolay bükülmeyen sert plastik malzeme kullanılır. Bu da montajı yumuşak plastik kiti değiştirmekten daha zor hale getirebilir. Bu tür bir kit, genellikle yumuşak bir kitin sahip olduğundan daha az parçaya sahiptir. Çünkü araç içinde kullanım sırasında aralarında fazla hareket yoktur.

“Torpido göğüs çatlak tamiri nasıl yapılır ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın