Tork Nedir, Ne İşe Yarar, Neden Önemlidir

Tork nedir? sorusunun cevabından önce beygir gücü ile arasındaki fark bahsetmek mümkündür. Aracınız için bir performans arıyorsanız bakmanız gereken tork ve beygir gücüdür. Bunun için araçla taşıyacağınız yük, yakıt tasarrufu yapmak istemeniz, sürüş kabiliyeti gibi faktörler bu konularda etkili olacaktır.

Tork, motora gücü iletirken burada dönme kabiliyeti sağlar. Tork çekiş gücünü ve devir sayısını belirlerken döndürme kuvveti olarak da tanımlanır. Akaryakıt ile çalışan araçlarda hareket ilk olarak dairesel olarak üretilir. Bunun için krank mili sayesinde bu hareketler tekerlere doğrudan iletilir. Bu ilişki torkun motorla çalışma şeklini oluştururken çekiş kuvvetini sağlamasını da gerçekleştirir.

Motorda Tork Nedir?

Tork nedir sorusunun kısa cevabı için yukarda bahsedilen krank milinin motora bir dakika içinde sağladığı dönüş sayısıdır. Torkun güçlü olması demek, aracın çekiş kuvvetini de belirler. Bu bakımdan taşınacak yükün çekiş kuvvetinin güçlü olması tork sayesinde sağlanır. Hız anlamında bir etki gibi düşünülsede tork taşınacak yüke çekiş kuvveti sağlar.

İdeal bir çekiş kuvveti binek araçlar için 200 Nm’den yüksek olan araçlar tercih edilebilir. Bu bakımdan 200 Nm çekişi olan araçlar 4000 devirde olan bir motor gücü sağlar. Eğimli yollarda, ağır olan araçlar veya belli bir yükü taşıyan araçlar için tork itme kuvveti sağlarken bu araçların rahat şekilde hareket etmesini sağlar.

Tork ve Beygir Gücü Farkları

Tork esasen çekiş gücüdür bunun yanı sıra beygir ise hızı belirleyen bir faktördür. Yarış arabaları için tork kavramı önemli olmayıp, beygir gücü önceliklidir. Yarış arabalarının hızlı olması gerekirken, bunu sağlayan beygir gücüdür. Aracınızın tork gücü için devir sayısına, beygir gücünü anlamak için de hız göstergesine bakmanız gerekecektir.

YouTube video

Bu iki faktörün karıştırılması olağan bir durum olurken ikisinin arasında olan farkı bilmek de oldukça önemlidir. Yapılacak seçimleri doğru ölçüde etkileyen bir durum olurken aracın işlevini hangi yönde arttırmak istediğinizle alakalı olarak hız ya da çekim kuvveti arttırılabilir. Hızı daha çok olan bir aracı, torku kuvvetli olan araç çekiş gücüyle çekebilir. 

200 tork kaç beygir?

Tork en az kaç olmalı?

Standart olarak bir araç şayet şehir içinde kullanılıyorsa en az 90 beygir olmalıdır. Hatta çekiş gücünde herhangi bir sorun yaşamayı istemiyorsanız 90 beygirin de üstünde olmasında fayda vardır. Araçlar açısından kritik bir öneme sahip olan tork, bir nesneye uygulanabilecek kuvvet miktarı anlamına gelir. Bu terim ile kullanılan birimler pound ve kuvvet ya da Newton metredir. Tork, bir şeyi ne kadar döndürmeniz gerektiğinin bir ölçüsüdür. Burada tork miktarı derece cinsinden ölçülmektedr. Bu nedenle motorun ne kadar tork üretebileceğini bilmek istiyorsanız, dakikada kaç derece dönebileceğini bilmeniz gerekir. Bu aşamada araçlardaki tork seviyesinin aracın gücünü ve performansını doğrudan etkilediğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Tork en az kaç olmalı?

Tork neden önemli?

Araçlar açısından kritik bir öneme sahip olan tork, motor performansındaki en önemli faktörlerden birisidir. Bir nesnenin dönmesine neden olan kuvveti olarak karşımıza çıkan tork; aracın performansını etkilediği için çok önemlidir. Bir motorun ürettiği tork miktarı, ne kadar hızlı hızlanacağını, en yüksek devirlerde ne kadar güç üretebileceğini etkiler. Ayrıca araçta mevcut olan tork miktarı; motorun bozulmadan önce ne kadar strese dayanabileceğini de belirlemektedir. Dolayısıyla araçlar için tork miktarı son derece kritik bir etkiye sahiptir. Bundan dolayıdır ki bir araç satın alacaksanız mutlaka aracın tork miktarına dikkat ediyor olmanız her zaman önerilmektedir.

Tork neden önemli?

200 tork kaç beygir?

Tork beygir hesaplama işlemi teknik bir terim olarak karşımıza çıkar. Bu tür bir hesaplamanın formülü aşağıdaki gibidir;

  • t= tork
  • f= kuvvet
  • d= kuvvetin dönme eksenine olan uzaklığı olmak üzere;

200 x 300 / 7023 = 85,4 BG hesabı karşımıza çıkar. Bir motorun beygir gücü, ürettiği tork ve dakikadaki devir sayısı tarafından belirlenir. Devri artırırsanız, motor tarafından üretilen daha fazla devir olacaktır. Bu, onun tarafından daha fazla güç üretileceği anlamına gelir. Sonuç olarak bir araba satın alırken, mümkün olduğunca fazla torka sahip bir araba aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Çünkü aracın ürettiği tork miktarı aracın performansını doğrudan etkiler.

Tork işe yarar?

Döndürme gücü anlamında kullanılan tork; araç motorundaki krank milinin 1 dakikalık süre içerisindeki dönüş sayısını ifade etmektedir. Bu araca çekiş gücü vermeye yaramaktadır.

1 tork nedir?

1 tork; araç içerisindeki motorda yer alan krank milinin 1 dakikalık süre zarfında dönüş sayısına denk gelmektedir. Burada dönüş sayısı, aracın performansını doğrudan etkilemektedir.

Tork fazla olursa ne olur?

Bir aracın tork değerinin yüksek olması; aracın yüksek çekiş gücüne sahip olduğu anlamına gelmektedir. Böylece araç daha üst düzeyde bir performans ortaya koyacaktır.

Yorum yapın