ASR (Anti Patinaj Sistemi) Nedir? Nasıl Çalışır?

ASR nedir? Asr araç tekerlerinin kaybını önleyen bir sistemdir. Antipatinaj sistemi yahut çekiş kontrol sistemi de denilebilir. Motor torku ve gaz girişinin yol üzerindeki ortama uymaması halinde devreye girer.

Asr nedir? Sorusuna cevaben genellikle araç ani hız kalkışlarında, araç tekerlerinin patinaj yapmasını önlemek için geliştirilmiş bir sistemdir denebilir. Asrın devreye girmesini hız algılayıcılar sağlar. Hız algılayıcılar araçtaki tekerleklerin üzerinde bulunurlar. Asr uyguladığı direnç sayesinde araç patinaj yapmaz. Araç hızı arttıktan sonra aracın patinaj olasılığı yükselir. Asr direkt devreye girer ve tekerlere fren uygular.

Asr Lambası Hakkında Merak Edilenler

Asr Lambası Hakkında Merak Edilenler

Asr lambası frenleme devreye girdiğinde yanar. Araç asr lambası yandığında araç çekiş kontrol sisteminin devrede olduğu anlaşılır.  Araç yeniden normal olan çekiş gücünü kazandığında ise asr lambası söner. O yüzden asr ışığının yanıp yanıp sönmesi araçta bir arıza var anlamına gelmemelidir.

ASR açık mı olmalı kapalı mı sorusu da merak edilenler arasındadır. Eğer asr kapalı ise araçta, ani kalkışlar yahut kaygan, virajlı yollarda yapılacak olan ani bir manevrada patinaj oluşur. Patinaj ise hem aracın savrulmasına hem de kazalara ve aracın lastiklerinde aşınmaya sebebiyet verir. Bu sebeple kazalara yol açmamak ve araç lastik ömürlerinin kısalmasına neden olmamak için asrın çalışır durumda kalması sağlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Elektrikli Araba Ne Kadar Yakar ?

Asrın Araç İçin Faydaları Nelerdir

Asrın Araç İçin Faydaları Nelerdir?

Asr sürücünün can güvenliğini sağlar. Tekerlerde bir yol tutuşu oluşturur. Virajlı yollarda araç savrulmaz. Güvenli bir sürüş için aracın savrulmasını engeller. Araba sürüşleri bu şekilde daha keyifli bir hal alır. Dahası her türlü yol zemininde aracın çok kolay ve sarsıntısız bir şekilde yol almasını sağlar. Araç tekerleklerinde aşırı yıpranmayı engeller. Aracın patinaj yapmasını engeller. Aks, şaft, debriyaj balatası ve şanzıman gibi araç sistemlerinin ömrünün uzun olmasını sağlar. İkaz lambası sayesinde yol durumunu bildirir.

YouTube video

Asr aracın tekerleklerinde bulunan sensör sayesinde tekerleklerin dönüş hızından haberdar olur ve anında gerekli müdahalelerin yapılmasını sağlar. Teker hız sensörü yani teker hız algılayıcısı aracın tekerleklerinin üzerine yerleştirilmiş olup tekerlerin dönüş hızını belirlemeye yarayan sensördür. Bu hız sensörü sayesinde asr aracın patinaj yapacağını algılar ve tekerlere fren uygular. Bu yazımızda ASR ne demek? Sorusuna yanıt verdik. Siz de yorumlarda yaptığımız açıklamalara ekleme yapabilirsiniz.

ASR Açık Mı Kapalı Mı Olmalıdır?

Her şeyden önce ASR aracınızda tekerleğin patinaj yapmasını ve savrulmasını önlemek konusunda üst düzeyde bir performans ortaya koyacaktır. Bundan dolayıdır ki ASR özelliğini aktif tutmanız önerilmektedir.

ASR Nerede Kullanılıyor?

Yeni nesil çözümle sunan ASR arabalarda fren sisteminde bulunaktadır. Özellikle kalkıl sırasında aracınızın patinaj yapmasına engel olmak konusunda etkili bir sistemdir.

ASR Sistemi Bozulursa Ne Olur?

Şayet ASR sisteminiz bozulursa; kalkış sırasında veya kaygan zeminlerde manevra yapma kabiliyetiniz azalacaktır.

Yorum yapın