Ters Yöne Girmenin Cezası Nedir?

Ters yön cezası hareket eden aracın, zorunlu istikametin tersine hareket etmesi durumunda ortaya çıkar. Trafik kanununa göre ters yön olarak nitelendirilen bu durum nedeniyle ciddi kazalar olabiliyor. Bu kazaları engellemek için kurallara uymak önemlidir. Uyulması için de cezaları caydırıcı olacak şekilde belirlenir.

Ters Yön Cezası Ne Kadar?

Ters yöne girmek ciddi kazalara sebebiyet verebileceğinden caydırıcı cezası vardır. Geçtiğimiz yıl bunun cezası 1339 TL idi. Buna belirli oranda zam getirilerek 1823 TL ‘ye çıkarıldı. Ancak cezanın tebliğ edilmesinden sonraki 15 gün içerisinde ödeme yapılması halinde %25 indirim uygulanıyor. Ayrıca ters yöne girdiğinizde ceza ödemenin yanında 20 ceza puanı alırsınız. Ters yön cezası 2023 yılında erken öderseniz 1367,25 TL ‘ye düşüyor. Bu ceza tutarı, internetten veya PTT şubelerinden ödenir.

Ters yöne girerek kazaya sebep olmanız durumunda 46/2-h kusur oranında asli kusurlu sayılırsınız. Yani kaza karşı taraftan kaynaklı olsa bile ters yönde olduğunuz için asıl suçlu siz sayılırsınız. Aynı zamanda karşı tarafın masraflarını da ödeme yükümlülüğünüz olur. %75 oranında kusurlu sayıldığınız için hem ceza hem de masraf ödemiş olursunuz. İsterseniz cezaya itiraz etme hakkınız vardır ancak ters yöne girmeniz durumunda yaptığınız itirazın da olumlu sonuçlanması söz konusu değildir.

Trafikte en çok karşılaşılan hatalardan biri olan ters yöne girmek, 46/2-h trafik cezası maddesine göre, “aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi” olarak açıklanıyor.

Ters Yön Nasıl Anlaşılır?

Trafikteyken doğru yönde olup olmadığınızı yön işaretlerinden anlayabilirsiniz. Ters yön işaretinden bu kolayca anlaşılabilir. Ancak bazen bu tabela gözden kaçabiliyor. Yolun tek yön olması veya trafiğe kapalı olması durumlarında bu tabela kullanılır. Bu tabelayı gördüğünüz halde herhangi bir sebeple ters yöne girmeniz büyük tehlike arz eder.

Ters yön cezası aldığınızda kuralları ihlal eden sürücüye ceza yazılır. Bu durum MOBESE kameralarından anlaşılıyorsa plakaya ters yön cezası yazılacaktır. Cezanın plakaya yazılması durumunda ceza puan işlemi uygulanırken sürücüye yazılırsa bu ceza puanı söz konusu olmayacaktır. Arabalar dışında motosikletlere de yazılabilen ters yön cezası trafik ekipleri tarafından olay anında uygulanır.

Ters yöne girdim ceza gelir mi?

Aracınızla ters yola girdiyseniz ve bu tespit edildiyse ceza almanız kaçınılmazdır. Çünkü bu hatsa trafik ceza maddesinde tanımlanmış bir kusurdur.

Ters yön cezası ne kadar?

2022 yılı itibariyle ters yön cezası bin 823 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam 2023 yılında yılbaşı itibariyle güncellenecektir.

Mobese ters yön ceza yazar mı?

Elbette ki mobeseler üzerinden de trafik cezası kesilebildiği için ters yöne girme cezasının yasılmazı da mümkündür. Bundan dolayıdır ki mobeselere dikkat etmek gerekmektedir.

Yorum yapın