Ters Yöne Girmenin Cezası Nedir?

Ters yön cezası hareket eden aracın, zorunlu istikametin tersine hareket etmesi durumunda ortaya çıkar. Trafik kanununa göre ters yön olarak nitelendirilen bu durum nedeniyle ciddi kazalar olabiliyor. Bu kazaları engellemek için kurallara uymak önemlidir. Uyulması için de cezaları caydırıcı olacak şekilde belirlenir.

Ters Yön Cezası Ne Kadar?

Ters yöne girmek ciddi kazalara sebebiyet verebileceğinden caydırıcı cezası vardır. Geçtiğimiz yıl bunun cezası 1339 TL idi. Buna belirli oranda zam getirilerek 1823 TL ‘ye çıkarıldı. Ancak cezanın tebliğ edilmesinden sonraki 15 gün içerisinde ödeme yapılması halinde %25 indirim uygulanıyor. Ayrıca ters yöne girdiğinizde ceza ödemenin yanında 20 ceza puanı alırsınız. Ters yön cezası 2023 yılında erken öderseniz 1367,25 TL ‘ye düşüyor. Bu ceza tutarı, internetten veya PTT şubelerinden ödenir.

Ters yöne girerek kazaya sebep olmanız durumunda 46/2-h kusur oranında asli kusurlu sayılırsınız. Yani kaza karşı taraftan kaynaklı olsa bile ters yönde olduğunuz için asıl suçlu siz sayılırsınız. Aynı zamanda karşı tarafın masraflarını da ödeme yükümlülüğünüz olur. %75 oranında kusurlu sayıldığınız için hem ceza hem de masraf ödemiş olursunuz. İsterseniz cezaya itiraz etme hakkınız vardır ancak ters yöne girmeniz durumunda yaptığınız itirazın da olumlu sonuçlanması söz konusu değildir.

Trafikte en çok karşılaşılan hatalardan biri olan ters yöne girmek, 46/2-h trafik cezası maddesine göre, “aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi” olarak açıklanıyor.

Ters Yön Nasıl Anlaşılır?

Trafikteyken doğru yönde olup olmadığınızı yön işaretlerinden anlayabilirsiniz. Ters yön işaretinden bu kolayca anlaşılabilir. Ancak bazen bu tabela gözden kaçabiliyor. Yolun tek yön olması veya trafiğe kapalı olması durumlarında bu tabela kullanılır. Bu tabelayı gördüğünüz halde herhangi bir sebeple ters yöne girmeniz büyük tehlike arz eder.

Ters yön cezası aldığınızda kuralları ihlal eden sürücüye ceza yazılır. Bu durum MOBESE kameralarından anlaşılıyorsa plakaya ters yön cezası yazılacaktır. Cezanın plakaya yazılması durumunda ceza puan işlemi uygulanırken sürücüye yazılırsa bu ceza puanı söz konusu olmayacaktır. Arabalar dışında motosikletlere de yazılabilen ters yön cezası trafik ekipleri tarafından olay anında uygulanır.

Plakaya arkadan ceza yazılır mı?

EDS ters yön cezası yazar mı?

EDS ters yöne gidenleri tespit ettiğiniz ceza yazıyor. Siz EDS sisteminde ters yöne giderken tespit edildiğiniz zaman otomatik olarak ters yön cezasına muhatap olursunuz. Ancak bu ceza bir sefere mahsustur. Yani trafikteyken ters yöne giderken EDS sistemi size ters yön cezası kesmişse bu ceza bir kere yazılır. Aynı yol üzerinde ilerlerken diğer sistemler sizi tespit etse sahip ters yöne gitme cezasını birden fazla ödemezsiniz. Unutmamak gerekir ki bu ceza bir aracı bir yolda veya başka herhangi bir halka açık yerde, diğer kişiler veya mallar için tehlikeli olacak şekilde veya trafiği gereksiz yere engellemeye neden olacak şekilde kullanan herhangi bir kişi için geçerlidir. Dolayısıyla EDS ters yön cezası trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla kesilmektedir.

EDS ters yön cezası yazar mı?

Ters yön cezasına nasıl itiraz edilir?

Şayet tarafınıza ters yön cezası kesilmişse bu cezanın geçerlilik tarihi tarafınıza tebliğ edildiği tarihtir. Şayet sürücüye ters yön cezası yüz yüze yazılmışsa böyle bir durumda ters yön cezasının başlama süresi cezanın kesildiği gündür. Şayet ters yön cezası plakanıza yazılmışsa tarafınıza 10 iş günü içerisinde bu ceza tebliğ edilmektedir. Cezanın tarafınıza tebliği sonrasındaki 15 günlü süre kritik bir öneme sahiptir. Çünkü bu süre içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. 15 gün içerisinde tarafınıza yazılan cezaya herhangi bir şekilde itiraz etmezseniz; size kesilen ceza kesinleşecektir. Şayet trafik cezasına itiraz edecekseniz bölgenizdeki Sulh Ceza Mahkemesi aracılığıyla cezanın iptaline dair başvuruda bulunursunuz. Böylece tek yön cezasına itiraz etme hakkına sahip olursunuz.

Ters yön cezasına nasıl itiraz edilir?

Plakaya arkadan ceza yazılır mı?

Trafik polislerinin bir aracın plakasına arkadan ceza yazma yetkisi bulunmaktadır. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamında araca ait plakaya arkadan trafik cezasının yazılabileceğine dair kriterler vardır. Şayet trafikte herhangi bir şekilde hata yapmışsanız be bu da tespit edilmişte trafik polisi ya da EDS sistemi plakanıza arkadan ceza yazacaktır. Yazılan bu ceza 10 günlük süre içerisinde tarafınıza bildirilmelidir. Cezanın tarafınıza tebliğinden itibaren 15 günlük süre içerisinde plakanıza arkadan yazılan cezaya itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Ters yöne girdim ceza gelir mi?

Aracınızla ters yola girdiyseniz ve bu tespit edildiyse ceza almanız kaçınılmazdır. Çünkü bu hatsa trafik ceza maddesinde tanımlanmış bir kusurdur.

Ters yön cezası ne kadar?

2022 yılı itibariyle ters yön cezası bin 823 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakam 2023 yılında yılbaşı itibariyle güncellenecektir.

Mobese ters yön ceza yazar mı?

Elbette ki mobeseler üzerinden de trafik cezası kesilebildiği için ters yöne girme cezasının yasılmazı da mümkündür. Bundan dolayıdır ki mobeselere dikkat etmek gerekmektedir.

Yorum yapın