Araç Muayene Tekrarında Nelere Bakılır? ( Tüm Detaylar )

Her araç muayene işlemine günü geldiği zaman girer ve gerekli tüm kontroller yapılmak üzere işlemlere başlanır. Muayene işlemlerinde aracın tüm noktaları kontrol edilir ve bir rapor tutulur. Muayene raporunda ağır kusur ile not edilmiş bir kusur yer alırsa araç muayene tekrarına kalır. Örnek vermek gerekirse aracın “Ön sağ ve sol rotilde aşınma” var. Bu nedenle ağır kusur sayılacak ve araç vizeden geçemeyecek. Yani muayene tekrarına kalacak. Bu süreçte İstasyon görevlisi tarafından bir rapor verilir. 1 ay süre içerisinde ağır kusurlu sayılan yerin tamirinin yapılıp tekrar gelinmesi talep edilir. Muayene tekrarı durumunda tüm detayları kullanıcılar için bir araya getirdik.

Araç Muayene Tekrarında Geçmezse Ne Olur ?

Çok merak edilen sorulardan biriside muayene tekrarından geçmezse ne olur konusudur. Eğer ilk muayene esnasında aracınız muayene tekrarına kaldıysa ve muayene tekrarına girdiğiniz zaman da tekrar geçemediyse bu üzücü bir durum olacaktır. Muayene işlemi yanacak ve tekrardan ücret ödemek durumunda kalacaksınız. O yüzden ilk muayene tekrarı çok önemlidir ve arızalı yerin onarılıp , ilgili yerde kontrol ettirilip muayene istasyonuna gitmek, bir nevi garantiye almak çok önemlidir.

Araç Muayene Tekrarında Nelere Bakılır ?

Yukarıda vermiş olduğumuz örnekte ön sağ ve sol rotilde aşınma var demiştik. Aracınız da rotil aşınmasından dolayı muayene tekrarına kaldınız ve rotildeki sorunları giderip tekrar muayene istasyonuna gittiniz. Muayene istasyonu ekipleri sıranız geldiğinde sadece ağır kusurlu işaretlenen yere bakacak ve rotilde ki arıza giderildiyse vize onayı verilecektir. Yani sadece ağır kusurlu yere bakılır ve muayene işlemleri tamamlanır.

Muayene Tekrarında Randevu Almak Gerekir mi ?

Muayene tekrarına kalan araçlar da randevu almak zorundadır. Randevu alım ekranında muayene tekrarı seçilecek ve plaka girildikten sonra muayene işleminiz kaydedilecektir. Randevu almadan giden araç sürücüleri maalesef muayene istasyonu içerisine girememektedir. O yüzden tekrar randevusu alarak sorunsuz bir şekilde muayene işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüvtürk Muayene Tekrarı Süresi Kaç Gün?

Araç muayene işlemlerinden geçemeyen araç sürücülerine muayene tekrarına gelmeleri için 1 ay süre tanınır. Bir ay içerisinde ağır kusurlu yerlerin onarılıp tekrardan gelinmesi istenilir. Bu süre bir gün dahi geçerse tekrar randevusu yanar ve tekrar ücret ödemek durumunda kalırsınız.

Muayene Tekrarı Olan Araç Trafiğe Çıkabilir mi ?

Muayene tekrarına kalan araçlara bir rapor verilir. Bu rapor içerisinde eksiklerin tamamlanıp gelinmesi için 1 ay süre verilir. Herhangi bir çevirme durumunda bu raporu trafik memuruna gösterebilirsiniz. Genellikle b gibi durumlarda herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.