Soğuk havada araba zor mu çalışıyor?

Kış aylarının getirdiği soğukla birlikte motorların kolay bir şekilde çalışabilmesi zorlaşır. Ülkemiz içerisinde bazı yerler hariç aşırı dondurucu soğuklar yaşanmasa bile, sıcaklıkların belli bir oranın altına düşmesi, otomobillerin çalışmasıyla ilgili çeşitli sıkıntıları beraberinde getirir. Motorların çalışmama sorunu en çok sabahın erken vakitlerinde okula ya da işe giderken meydana gelir. Gelişmiş teknolojiye sahip araçlarda soğuk mesele değilken, eski model araçları çalıştırmak için çok vakit kaybedilir. Araç sabahları zor çalışıyor diye birçok insan sanayilerde çok uzun süre vakit kaybeder. Bu yüzden erken bakım her zaman çok önemlidir.

Soğuktan etkilenen ilk bileşenimiz benzindir. Diğer sıvılar ile benzer buharlaşma özelliklerine sahip benzinin, soğuk havalarda buharlaşma özelliği azalır. Bu da bujilerin buharlaşamayan benzini ateşlemesini zorlaştıracaktır. Aracın çalışmasını zorlayan bir diğer etken de motor yağıdır. Sıcak havalarda daha akışkan bir kıvama sahip yağ, soğuk havalarda ciddi oranda katılaşır ve akışkanlığı azalır. Bu da motorunuzun harekete geçmesi için ekstra güç harcaması demektir. Çünkü katılaşmış kıvamdaki yağ, motorun dönüşünü zorlaştırır.

Özellikle LPG li araçlar soğuk havada zor çalışabilir. Birde bazı ayarsızlıklar varsa kullanıcıyı çok üzebilir. Her kış aylarında araçlarını vurduranları itenleri görmekteyiz. Bu yüzden eski karbüratörlü araçların kışa girmeden hemen önce akü bakımı, şarj dinamo bakımları ve lpg ayarları ve yağ değişimi gibi bakımları yapılmalıdır.

Soğuk havaya düşman donanımlarımızdan biri de akülerdir. Akülerin içerisindeki elektrik, soğuk hava nedeniyle daha yavaş reaksiyon gösterirler. Marş motorunun verimli bir şekilde dönmesi, tamamen aküden gelen elektriğe bağlıdır.

Eğer bir garaja sahip değilseniz, kış aylarında arabanızı örtmenizde yarar var. Ayrıca motorun soğutma suyu içerisine antifriz koymanız, dona karşı etkili bir çözümdür. Bununla birlikte radyatörünüzün önünü kalın bir malzeme ile kapatmanız aracınızı soğuktan koruyacaktır. Özellikle kış aylarında aracınızın bakımlarını sıklaştırmanız tavsiye edilir. Aracın kışlık bakımlarının tam yapıldığından emin olun. Bakımları yapılı bir araba kışın rahatlıkla çalışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.