Soğuk havada araba zor mu çalışıyor?

Kış aylarının getirdiği soğukla birlikte motorların kolay bir şekilde çalışabilmesi zorlaşır. Ülkemiz içerisinde bazı yerler hariç aşırı dondurucu soğuklar yaşanmasa bile, sıcaklıkların belli bir oranın altına düşmesi, otomobillerin çalışmasıyla ilgili çeşitli sıkıntıları beraberinde getirir. Motorların çalışmama sorunu en çok sabahın erken vakitlerinde okula ya da işe giderken meydana gelir. Gelişmiş teknolojiye sahip araçlarda soğuk mesele değilken, eski model araçları çalıştırmak için çok vakit kaybedilir. Araç sabahları zor çalışıyor diye birçok insan sanayilerde çok uzun süre vakit kaybeder. Bu yüzden erken bakım her zaman çok önemlidir.

Soğuktan etkilenen ilk bileşenimiz benzindir. Diğer sıvılar ile benzer buharlaşma özelliklerine sahip benzinin, soğuk havalarda buharlaşma özelliği azalır. Bu da bujilerin buharlaşamayan benzini ateşlemesini zorlaştıracaktır. Aracın çalışmasını zorlayan bir diğer etken de motor yağıdır. Sıcak havalarda daha akışkan bir kıvama sahip yağ, soğuk havalarda ciddi oranda katılaşır ve akışkanlığı azalır. Bu da motorunuzun harekete geçmesi için ekstra güç harcaması demektir. Çünkü katılaşmış kıvamdaki yağ, motorun dönüşünü zorlaştırır.

Özellikle LPG li araçlar soğuk havada zor çalışabilir. Birde bazı ayarsızlıklar varsa kullanıcıyı çok üzebilir. Her kış aylarında araçlarını vurduranları itenleri görmekteyiz. Bu yüzden eski karbüratörlü araçların kışa girmeden hemen önce akü bakımı, şarj dinamo bakımları ve lpg ayarları ve yağ değişimi gibi bakımları yapılmalıdır.

Soğuk havaya düşman donanımlarımızdan biri de akülerdir. Akülerin içerisindeki elektrik, soğuk hava nedeniyle daha yavaş reaksiyon gösterirler. Marş motorunun verimli bir şekilde dönmesi, tamamen aküden gelen elektriğe bağlıdır.

Eğer bir garaja sahip değilseniz, kış aylarında arabanızı örtmenizde yarar var. Ayrıca motorun soğutma suyu içerisine antifriz koymanız, dona karşı etkili bir çözümdür. Bununla birlikte radyatörünüzün önünü kalın bir malzeme ile kapatmanız aracınızı soğuktan koruyacaktır. Özellikle kış aylarında aracınızın bakımlarını sıklaştırmanız tavsiye edilir. Aracın kışlık bakımlarının tam yapıldığından emin olun. Bakımları yapılı bir araba kışın rahatlıkla çalışabilir.

Araç Soğuk Havada Neden Çalışmaz?

Araç Soğuk Havada Neden Hemen Çalışmaz?

Soğuk havada arabayı çalıştırdığınızda motor hemen tepki vermeyebilir veya dönmeyebilir. Bunun nedeni soğuk hava ve motordaki yağlama eksikliğidir. Ateşleme için yeterli ısı oluşturmak için pistonların yavaş hareket etmesi gerekir. Aracınızın soğuk havalarda çalışmamasının birkaç nedeni vardır. En yaygın sorun akü arızasıdır. Soğuk havalarda arabayı çalıştırmada sorun yaşıyorsanız, önce aküyü kontrol etmeniz gerekmektedir. Soğuk havada araba çalıştırmaya çalışırken karşılaşabileceğiniz bir diğer sorun da motorun çok soğuk olmasıdır. Bu, çalıştırmayı denemeden önce motoru ısıtarak giderilebilir. Özellikle havaların anormal derecede soğuması neticesinde aracınız ilk başta çalışırken zorlanabilir. Böyle durumların önüne geçmek için aracınızı korunaklı bir yerde park etmeniz faydalı olacaktır.

Araç Soğuk Havada Nasıl Çalışır?

Soğuk Havada Araba Çalışmama Sebepleri

Soğuk havalarda aracınızın hemen çalışmamasının öne çıkan nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Aracınızın aküsü bitmiş olabilir
  • Marş motorunuz arızalı olabilir
  • Alternatörünüz düzgün çalışmıyor olabilir
  • Motor yağında ya da yakıtta bir sorun olabilir
  • Aracınızın ateşleme sisteminde bir arıza olabilir
  • Radyatör kapağınız yeterince sıkı değilse antifriz sızdırıyor olabilir

 Bir arabanın soğuk havalarda çalışmamasının birçok nedeni vardır. En yaygın neden, marş motorunun arızalı olmasıdır. Marş motoru, çalışana kadar motoru çeviren bir elektrik motorudur. Kontak anahtarını çevirdiğinizde, marş motoruna bir elektrik akımı gönderir ve daha sonra motorunuzu çalışana kadar çalıştırır.

Yorum yapın