Soğuk Havalarda Motoru Isıtmak Gerekir Mi?

Soğuk havalarda motoru ısıtmak neden gereklidir ve faydası var mı diye merak ediyorsanız bu makalemizde en ince detaylarına kadar bulabilirsiniz. Otomotiv sektörünün hızla ilerlemesine bağlı olarak günümüzde birçok farklı araba modeli bulunur. Arabalarda önemli olan motor faktörünün sağlam olması, arabaların uzun süreli kullanımını sağlayabilir. Otomobil dünyasında en önemli parçalardan biri olan motorun belirli sistemler ve düzenler doğrultusunda çalıştırılması sağlanmalıdır. Motor sisteminin özellikleri ve yapısı ile birlikte öncelikle aracın ısıtılması ve daha sonrasında yolculuğa çıkılması gerekir.

Aracın performansını doğrudan etkileyen bu faktör aracın motor yüzdesini belirler.  Yani motorun kullanım oranı, aşınma payı bu sistemler doğrultusunda belirlenir. İki tekerlekli ya da dört tekerlekli araçlarla yapılan yolculuğun verimli olabilmesi ve motorun kesintisiz bir şekilde çalışabilmesi için önceden aracın ısıtılması gerekir. Araç motorunun çalıştırılması ve belirli bir süre aracın rölantide çalışması ile motor ısınabilir.

Yakıt Türüne Göre Araçları Isıtmak Gerekir mi?

Araçlarda kullanılan dizel, benzin, LPG türleri, araçların yakıt türü olarak sınıflandırılır. Benzinli araçlarda motorların ısıtma işlemi daha çabuk gerçekleşir. Bunun nedeni benzinin yağ içermesi ve alevlenme oranının daha yüksek olmasıdır. Pistonların yağlanmasına bağlı olarak araba kısa süre içerisinde ısınabilir. Böylelikle motorun ısınma süresi daha kısa sürede gerçekleşir.

Kış aylarında LPG yakıtı ile çalışan araçların öncelikle benzin ile ısıtılması daha sonrasında LPG ile yola devam etmesi sağlanır. LPG ile çalışan araçlarda benzin ile ısıtılması motorun ömrünü uzatır. LPG’li yakıt türlerinde, yağ oranı olmadığı için LPG ile çalışan motorlar çok fazla ses yaparak oldukça uzun süreli bir ısınmaya bağlı olarak çalışır. Çok fazla yüksek sesle çalışmasının nedeni arabanın ısıtılmamasıdır.

Soğuk havalarda motoru ısıtmak gerekir mi?

Kış aylarında havanın soğukluk derecesine bağlı olarak arabaların geç ısınması sağlanır. Benzin ve LPG kategorisinde yer alan araçların termostatı belirli bir sıcaklığa ulaşır. LPG ile çalışan araçlar benzin ile ısıtıldıktan belirli bir süre sonra LPG ye geçer.

Benzinli’ den LPG’ye geçene kadar aracın hareket ettirilmemesi gerekir. Çünkü motorun iyice ısınması ve mekanizma sisteminin harekete geçer vaziyette olması sağlanmalıdır. Soğukta donan motor sistemlerinin ve parçaların ısıtma işlemi böyle gerçekleşebilir. Kış aylarında motorun ısıtılması motorun sağlığına ve araba içerisinde bulunan parçaların uzun ömürlü olarak kullanımını sağlar. Soğuk günlerde aracın en az bir dakika kadar ısınması gerekir. Yola çıkıldığında ise motor sıcaklığına gelene kadar gaz pedalına yüklenilmemesi motor sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Yorum yapın