Silecekler Çok Yavaş Dönüyor. Çözümü nedir?

Yağmurlu havalarda seyir yapmak her ne kadar zevkli olsa sileceği yavaş çalışan araçlar için çile olabilmektedir. Silecekler çok yavaş çalışıyor ve istediğiniz hızlara ulaşamıyorsa araç silecek mekanizmalarında bir takım sorunlar mevcuttur. Önde giden aracın yağmurlu havalarda aracınıza attığı çamurları temizlemeye yetmeyen silecekler, yağmur yağdığında bir turu zor tamamlayan silecekler araç sürme zevkinizi bozabilir. Bunun için hemen silecekleri bir elektrik ustasına gösterebilirsiniz.

Silecekler yavaş çalışıyorsa alttaki sorunlar aranabilir.

Araç silecekleri yavaşta çalışıyor olsa motor sağlam anlamına gelmektedir.

Sileceklere gelen elektrik tesisatını kontrol etmeli ve gerekirse röle bağlanmalı.

Röle bağlandığında elektrik daha iyi geleceği için silecek motoru hızlı çalışabilir.

Silecekler dönerken zorlanıyor ve ses yapıyorsa silecek mekanizması düzenli bir şekilde sökülmeli ve tek tek yağlanmalıdır.

Zamanla paslanan frezeler artık katılaşıyor ve silecek motoru bu mekanizmaları çeviremez hale gelebilmekte.

Freze: Araçlarınızda ki plastik silecekleri çevirmekte olan, onlara yön vermekte olan metal mekanizmalara freze denir. Silecek freze tamiri yapan firmalar mevcuttur. Fakat iyice paslanmış, eskimiş frezelerin değişimi sonrasında silecekleriniz çok daha hızlı çalışacaktır.

Gerekirse freze parçası yenisiyle değişmelidir.

Silecek motoru arızasında silecekler sürtünme sesi çıkartır. Bu sesin silecek motorundan geldiğini anlamak çok kolaydır. Kaput açılır ve ızgaranın altı kontrol edilerek motordan ses geldiği anlaşılabilir. Sürtme sesi gelen silecekler kolaylıkla tamir edilebilir. Motor değişim işleri ise çok kısa sürmektedir.

Silecek motorunun bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Araba sileceği nasıl yumuşatılır?

Cam temizleyiciniz sileceğinizi yumuşatma etkisine sahiptir. Ancak cam temizleyiciniz yoksa sirke de işinizi görebilir. Özellikle sileceğinizin lastikleri iyi durumda olmasına rağmen, hala sileceğiniz sertse ve cama sürttüğünde ses deniyorsa, sirkeyi denemenizde fayda vardır. Bir de sileceğinizi sirkeli suya temizledikten sonra silmeniz ve sonrasında sertliğinin geçip geçmediğini kontrol etmenizde fayda vardır. Silecek, arabanızın önemli bir parçasıdır. Onsuz, yolda net bir şekilde göremeyeceksiniz. Silecek iyi çalışmıyorsa, motorda veya bıçakta bir sorun olabilir. Bu durumda hemen bakıp bir an önce düzeltmeniz gerekir. Bir de sileceğin lastiğinin yumuşak olması; doğrudan sürüş konforunu etkilemektedir.

Araba sileceği nasıl yumuşatılır?

Silecek motorunun bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Silecek motorunuzun arızalı olup olmadığını belirlemek için önce çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. Hiç çalışmıyorsa veya garip sesler çıkarıyorsa, değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Ayrıca silecek motorlarınızın yakınında gevşek kablo veya bağlantı olup olmadığını kontrol edebilir. Özellikle motorların çevresinde gevşek vida olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunların hiçbiri görünmüyorsa, aracınızı mümkün olan en kısa sürede servise götürmeniz gerekebilir. Çünkü çoğu durumda bu, ne tür bir araca sahip olduğunuza bağlı olarak oldukça maliyetli olabilecek tüm üniteyi tamamen değiştirmek anlamına gelecektir. Bir de arabanızı çalıştırmak veya kaputu açmak ve düğmesine bastığınızda açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz. Açılmazsa, kablolama sisteminde bir sorun olabilir. Çünkü günümüzde çoğu otomobil onları çalıştırmak için bilgisayarlarından gelen elektrik sinyallerini kullanırlar.

Güvenli sürüşler dileriz.

Yorum yapın