Cam Silecekleri Neden Ses Yapar? Çözümü Nedir ?

Araba sileceği ses yapıyorsa bunun çözümü oldukça kolaydır. Öncelikle ses yapmasının ilk sebepleri arasında cam suyu kullanılmaması yer almaktadır. Antifirizli cam suları silecek sesini tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Cam sileceklerinin ses yapmasının diğer nedenlerini de altta madde madde sıraladık.

Araba sileceği ses yapmasının nedenleri

Her araç sürücüsünün başına gelen bir durumdur. Silecekler soğuk zamanlarda özelliğini hızlı kaybeden bir yapıdadır. Özellikle cam suyu antifirizi yoksa bu durum daha da hızlı gerçekleşir. Sileceklerin elastik yapısında ki bozulmadan kaynaklık gıcırtı ve sesler oluşmaya başlar.

Ayrıca kalitesiz, markasız cam silecekleri de kısa süre de özelliğini yitirerek ses yapar. Eğrilmiş, camın bir tarafına fazla basan silecekler de rahatsız eden bir ses çıkartmaya meyillidir. Bu gibi durumlarda araç cam suyunda antifiriz yoksa eklemek, diğer yandan sileceği değiştirmek en mantıklı çözümdür.

Sileceğin Ses Yapmaması İçin Ne Yapılır ?

Silecekler de belirli aralıklar da değişmesi gereken parçalar arasında yer alır. Yağmurlu ve karlı gibi hava şartlarında her zaman güvenli sürüş yapılması için cam sileceklerinin 6 ayda bir değişmesi gerekir.
Tercih ettiğiniz cam silecek markasının iyi olduğuna ve malzemenin kaliteli olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Ucuz silecek modelleri kısa sürede kırılabilmektedir.

Araç cam sileceği gıcırtısı nasıl giderilir?

Seyir halinde iken sileceklerden gıcırtı gelmeye başladıysa bunun çözümü oldukça kolaydır. Hemen aracın durdurarak silecekleri bir mendil yardımı ile temizlemek ve cam suyunu kontrol etmek gerekir. Cam suyunun normal su olmaması çok önemlidir. Antifirizli cam suları kaygan bir yapıda olduğu için cam sileceklerinin daha iyi temizlemesini ve ses yapmamasını sağlar.

Araç ön camını da bir ıslak mendil ile temizleyerek sileceklerin ses yapmasını engelleyebilirsiniz. Kirli camdaki yabancı maddeler sileceklere sürtünerek ses yapabilir. Camın temiz olması sesi minimuma indirecek veya tamamen yok edecektir.

Tüm bunları yaptığınız taktirde ses geçmiyorsa sileceklerin artık bozulduğunu veya silecekleri tutan mekanizmada bir ayarsızlık olduğunu anlayabilirsiniz.

2023 En İyi Silecek Markası Hangisi ?

Silecekler genel anlamda ucuz ürünlerdir. Güvenli ve rahat bir sürüş için silecek markası oldukça önemli bir hal alır. Bu gibi ürünleri satın alırken kendini kanıtlamış silecek modelleri tercih edilmelidir. Ülkemiz de en iyi silecek markaları ise aşağıda ki gibidir.

  • Bosch
  • Valeo

Silecek markaları oldukça fazladır. Fakat her zaman ömürlük değildir. Bu yüzden tercih ederken iyi markaları alarak ses ve gıcırdama sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Sileceklerin bittiğini nasıl anlarız?

Oto cam sileceği nasıl yumuşatılır?

Oto cam sileceği, sürüş güvenliği ve sürüş konforunu doğrudan etkiler. Çünkü oto cam sileceği sürücünün görüş mesafesini belirler. Bu aşamada oto cam sileceğinin sert olmaması gerekmektedir. Ön cam silecekleriniz sertse, ön camınızda çizgiler bırakırlar. Bu çizgileri suyla yumuşatabilirsiniz. Ancak bu görüntü biraz dağınık ve rahatsız edici olabilir. Daha iyi bir çözüm, sudan daha hızlı etki edecek ve kalıntı bırakmayacak bir sprey silikon yağ çözücü kullanmaktır. Sonuç olarak oto cam sileceğinizi sertleşmişse yumuşatmak için su ya da silikon bazlı sprey kullanabilirsiniz. Ancak sorun hala devam ediyorsa artık, yenisiyle değiştirmelisiniz!

Oto cam sileceği nasıl yumuşatılır?

Cam silecekleri kaç ayda bir değişir?

Genellikle, cam silecek lastikleri yılda bir kez değiştirilmelidir. Ancak uygulamada, çoğu sürücü iki yılda bir değiştirir. Bunun nedeni, kauçuğun UV radyasyonu ve motordan gelen ısı nedeniyle bozulabilmesidir. Ayrıca araç uzun süre kullanılmazsa lastik sertleşerek sertleşecektir. Yeni silecek lastiklerine ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu, durumlarını kontrol etmektir. Lastikte gözle görülür çatlaklar varsa veya matlaşmış veya rengi solmuşsa, değiştirme zamanı gelmiştir. arana modellerine göre farklı tipte sileceklere sahip araçlar vardır. Bu nedenle değiştirirken doğru olanları seçmek önemlidir; Aracınız aşırı hava koşullarına maruz kaldıysa, ön cam silecekleri muhtemelen normal sürüş koşullarında kullanılanlardan daha hızlı aşınacaktır. Böyle durumlarda cam sileceklerini 6 ayda bir değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Cam silecekleri kaç ayda bir değişir?

Sileceklerin bittiğini nasıl anlarız?

Şayet silecekleriniz çalışırken bir gıcırtı sesi duyuyorsanız artık değiştirmenizin vakti gelmiştir. Yine sileceklerinizi elinizle kontrol ettiğiniz zaman sertlik hissediyorsanız böyle durumlarda da sileceklerin değişim zamanı gelmiş demektir. Bir de silecekleriniz artık kar ya da yağmur suyunu alırken iz bırakıyorsa böyle durumlarda da artık sileceklerinizi değiştirmeniz gerekecektir. Ön cam silecekleri, herhangi bir aracın en önemli bileşenlerinden birisidir. Özellikle kötü hava koşullarında ön camınızı temiz ve güvenli bir şekilde sürmenize yardımcı olurlar. Ancak çoğu mekanik parça gibi bunlar da zamanla aşınabilir. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde cam sileceklerinizi değiştirmeniz önerilmektedir.

Yorum yapın