Cam Silecekleri Neden Ses Yapar? Çözümü Nedir ?

Araba sileceği ses yapıyorsa bunun çözümü oldukça kolaydır. Öncelikle ses yapmasının ilk sebepleri arasında cam suyu kullanılmaması yer almaktadır. Antifirizli cam suları silecek sesini tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Cam sileceklerinin ses yapmasının diğer nedenlerini de altta madde madde sıraladık.

Araba sileceği ses yapmasının nedenleri

Her araç sürücüsünün başına gelen bir durumdur. Silecekler soğuk zamanlarda özelliğini hızlı kaybeden bir yapıdadır. Özellikle cam suyu antifirizi yoksa bu durum daha da hızlı gerçekleşir. Sileceklerin elastik yapısında ki bozulmadan kaynaklık gıcırtı ve sesler oluşmaya başlar.

Ayrıca kalitesiz, markasız cam silecekleri de kısa süre de özelliğini yitirerek ses yapar. Eğrilmiş, camın bir tarafına fazla basan silecekler de rahatsız eden bir ses çıkartmaya meyillidir. Bu gibi durumlarda araç cam suyunda antifiriz yoksa eklemek, diğer yandan sileceği değiştirmek en mantıklı çözümdür.

Sileceğin Ses Yapmaması İçin Ne Yapılır ?

Silecekler de belirli aralıklar da değişmesi gereken parçalar arasında yer alır. Yağmurlu ve karlı gibi hava şartlarında her zaman güvenli sürüş yapılması için cam sileceklerinin 6 ayda bir değişmesi gerekir.
Tercih ettiğiniz cam silecek markasının iyi olduğuna ve malzemenin kaliteli olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Ucuz silecek modelleri kısa sürede kırılabilmektedir.

Araç cam sileceği gıcırtısı nasıl giderilir?

Seyir halinde iken sileceklerden gıcırtı gelmeye başladıysa bunun çözümü oldukça kolaydır. Hemen aracın durdurarak silecekleri bir mendil yardımı ile temizlemek ve cam suyunu kontrol etmek gerekir. Cam suyunun normal su olmaması çok önemlidir. Antifirizli cam suları kaygan bir yapıda olduğu için cam sileceklerinin daha iyi temizlemesini ve ses yapmamasını sağlar.

Araç ön camını da bir ıslak mendil ile temizleyerek sileceklerin ses yapmasını engelleyebilirsiniz. Kirli camdaki yabancı maddeler sileceklere sürtünerek ses yapabilir. Camın temiz olması sesi minimuma indirecek veya tamamen yok edecektir.

Tüm bunları yaptığınız taktirde ses geçmiyorsa sileceklerin artık bozulduğunu veya silecekleri tutan mekanizmada bir ayarsızlık olduğunu anlayabilirsiniz.

2022 En İyi Silecek Markası Hangisi ?

Silecekler genel anlamda ucuz ürünlerdir. Güvenli ve rahat bir sürüş için silecek markası oldukça önemli bir hal alır. Bu gibi ürünleri satın alırken kendini kanıtlamış silecek modelleri tercih edilmelidir. Ülkemiz de en iyi silecek markaları ise aşağıda ki gibidir.

  • Bosch
  • Valeo

Silecek markaları oldukça fazladır. Fakat her zaman ömürlük değildir. Bu yüzden tercih ederken iyi markaları alarak ses ve gıcırdama sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.