Şarj dinamosundan neden ses gelir ?

Sürücülerin yaşadığı bir başka problemde şarj dinamosundan ses gelmesi durumudur. Bununla ilgili olası sebepler hakkında size bilgi vermeye çalışacağız.

Her Araçta Bulunur:
Her otomobilde bir kayış yardımı ile krank devrini enerjiye çeviren bir dinamo sistemi vardır. Dinamolar araçlardaki enerjinin sürekliliğini sağlayan parçalardır.

Dikkat! Arıza İhtimali Yüksek:
Şarj dinamosundan bir ses gelmesi arıza belirtisidir. Eğer dinamo aksamından sürtünme sesi veya ıslık sesine benzer bir ses duymuşsanız büyük ihtimalle bir arıza var demektir.

Seslerin Kaynağı:
Şarj dinamosundan gelen bu seslerin kaynağı genellikle rulmandır. Bu mekanik aksam iki demir yuvarlak plaka arasında bilyelerden oluşur. Zamanla bu yapı bozulup ses yapmaya başlayabilir. Ses yapmaya başladığında değiştirilmez ise kilitlenebilir. Sonrasında kayış kopabilir ya da kayış dönmeye devam ettikçe sürtünme nedeniyle ısı artar ve alev alabilir.

Şarj dinamo arızası

Kayışın kopması oranı daha yüksektir. Bu parçalar plastiktir ve aşırı dirence dayanıksızdır. Kayışa bağlı diğer parçalar olan fren, klima, hidrolik direksiyon pompası da böyle bir sorunda devre dışı kalır. Özellikle frenler ve direksiyon hidroliği kazalara sebep olabilir.

Can Güvenliği için Tamirinde Geç Kalmayın:
Bu sesi fark ettiğiniz anda mutlaka tamircinize başvurun. Zira hem yangın gibi büyük bir sorun çıkarabildiği, hem kazalara sebebiyet verebildiği için geç kalmamaya özen gösterin.
Araçlarınıza kendi can ve mal güvenliğiniz için, hem de başkalarının güvenliği için daima özen gösterin. Önemsenmeyen problemler mutlaka diğer aksamları da etkileyecek, zamanla büyüyecektir. Zamanında müdahaleyi alışkanlık haline getirin.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.