Şarj dinamosu nedir, neden ses gelir ?

Sürücülerin yaşadığı bir başka problemde şarj dinamosundan ses gelmesi durumudur. Bununla ilgili olası sebepler hakkında size bilgi vermeye çalışacağız.

Her Araçta Bulunur:
Her otomobilde bir kayış yardımı ile krank devrini enerjiye çeviren bir dinamo sistemi vardır. Dinamolar araçlardaki enerjinin sürekliliğini sağlayan parçalardır.

Dikkat! Arıza İhtimali Yüksek:
Şarj dinamosundan bir ses gelmesi arıza belirtisidir. Eğer dinamo aksamından sürtünme sesi veya ıslık sesine benzer bir ses duymuşsanız büyük ihtimalle bir arıza var demektir.

Seslerin Kaynağı:
Şarj dinamosundan gelen bu seslerin kaynağı genellikle rulmandır. Bu mekanik aksam iki demir yuvarlak plaka arasında bilyelerden oluşur. Zamanla bu yapı bozulup ses yapmaya başlayabilir. Ses yapmaya başladığında değiştirilmez ise kilitlenebilir. Sonrasında kayış kopabilir ya da kayış dönmeye devam ettikçe sürtünme nedeniyle ısı artar ve alev alabilir.

Şarj dinamo arızası

Kayışın kopması oranı daha yüksektir. Bu parçalar plastiktir ve aşırı dirence dayanıksızdır. Kayışa bağlı diğer parçalar olan fren, klima, hidrolik direksiyon pompası da böyle bir sorunda devre dışı kalır. Özellikle frenler ve direksiyon hidroliği kazalara sebep olabilir.

Can Güvenliği için Tamirinde Geç Kalmayın:
Bu sesi fark ettiğiniz anda mutlaka tamircinize başvurun. Zira hem yangın gibi büyük bir sorun çıkarabildiği, hem kazalara sebebiyet verebildiği için geç kalmamaya özen gösterin.
Araçlarınıza kendi can ve mal güvenliğiniz için, hem de başkalarının güvenliği için daima özen gösterin. Önemsenmeyen problemler mutlaka diğer aksamları da etkileyecek, zamanla büyüyecektir. Zamanında müdahaleyi alışkanlık haline getirin.

Şarj dinamosu arızası nelere sebep olur?

Şarj dinamosu nedir

Aracınızın elektrik ihtiyacının karşılanması noktasında kritik bir etkiye sahip olan parçaya şarj dinamosu denir. Şarj dinamosu, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bir teknolojiyi içeriğinde barındırmaktadır. Bu parçada motor krank miline bağlı bir kayışla tahrik edilir ve genellikle çıkış voltajını kontrol etmek için bir voltaj regülatörü kullanır. Regülatör, ayrı bir bileşen olabilir veya alternatör mahfazasına yerleştirilebilir. Aracınızın aküsü şarj olduğunda, motoru çalıştırmak, çalıştırmak ve elektrik sistemlerini çalıştırmak için güç sağlar. Alternatör, motor araçtan çıkarılmadan değiştirilebilir. Dolayısıyla şarj dinamosu gündeme geldiği zaman aracınızın oldukça kritik bir parçası karşımıza çıkar.

Şarj dinamosu nedir

Şarj dinamosu arızası nelere sebep olur?

Eğer şarj dinamonuz arızalanırsa; aracınızda artık yeteri kadar elektrik bulunmaz. Bu da akünüzün zayıflamasına neden olur. Hatta kimi zaman akünüz boşalabilir. Zamanla, arabanızın marşta sorun yaşadığını veya çalıştırdığınızda loş ışıklara sahip olduğunu fark edebilirsiniz. Böyle zamanlarda ilk akla şarj dinamosundan kaynaklı arızalar gelir. Şarj dinamosunun arızasının en yaygın nedeni aşırı ısınmadır. Aşırı ısınma, tıkalı bir radyatör motor bloğunda yeterli soğutma sıvısının dolaşmasına izin vermediğinde ve motorun içindeki sürtünme ve sıkıştırma nedeniyle üretilen fazla ısıyı dağıtmasını engellediğinde meydana gelir. Artan sıcaklık, hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi artıran ve ek ısı üretimine neden olan parçaların genleşmesine neden olur. Bu döngü sonunda alternatöre zarar verebilir.

Yorum yapın