Şarj Dinamosu Tamiri Fiyatı

Araçların sorunsuzca hareket edebilmeleri için şarj dinamosunun düzgün çalışması gerekir. Bir kayış vasıtasıyla gücünü alan şarj dinamosu aküyü şarj eder ve bu şekilde araç çalıştırmasında bir sorun yaşanmaz. Şarj dinamosu tamiri günümüzde servis veya elektrik ustası tarafından yarım saat gibi kısa bir süre de yapılan bir çalışmadır. Peki şarj dinamosu tamiri fiyatları ne kadar ?

Şarj Dinamosu Tamiri Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar?

Şarj dinamosu tamiri 2023 yılında ortalama 1350 – 2800 TL tutabilmektedir. Bu fiyata işçilik ücretleri dahil değildir. Marka ve modele göre işçilik ve parça fiyatları değişmektedir.

Ustaya gittiğiniz de öncelikle şarj dinamosu motor içerisinden sökülür. Masaya koyulduğunda parçalarına ayrılır. Bu süreçte konjektör ve şarj dinamosu kömürleri kontrol edilir. Şarj kesen araçlarda genellikle konjektör arızası veya dinamo kömürünün bitme ihtimali çok yüksektir.

Birçok marka ve model de şarj dinamosunun sökülme kolaylığına göre işçilik fiyatları da değişebilmektedir. Örnek vermek gerekirse:

 • Tofaş şarj dinamosu tamiri = İşçilik dahil 1280 TL
 • Broadway şarj dinamosu tamiri = İşçilik dahil 1250 TL
 • Peugeot 206 şarj dinamosu tamiri = İşçilik dahil 1400 TL
 • tipo şarj dinamosu tamiri = İşçilik dahil 1270 TL
 • Ford Focus şarj dinamosu tamiri = İşçilik dahil 1500 TL

Yukarıda ki listede gördüğünüz gibi marka ve modele göre şarj dinamosu tamiri ücretleri değişmektedir. Bu fiyatlar ise gideceğiniz ustaya ve servisin durumuna göre değişkenlik gösterecektir.

Şarj Dinamosu Tamirini Kim Yapar ?

Bu konularda hizmet alacağınız yerlerden bazıları servisler ve oto elektrik ustalarıdır. Ayrıca bobinci dükkanları da şarj dinamo tamiri hizmeti vermektedir.

Şarj Dinamosu Tamiri Ne Kadar Sürer?

Gidilecek iş yerinin yoğunluğuna göre şarj dinamo tamiri ortalama 40-90 dakika arası sürecektir. Yoğunluk yoksa bu süre daha da aşağı inebilmektedir.

Uzun yola çıkmadan önce şarj dinamosu testlerinin yapılması önerilmektedir. İki dakika süren bir test sonrasında araçtaki şarj değerleri ortaya çıkmaktadır.

Şarj Dinamosu Aküyü Ne Kadar Sürede Doldurur?

Şarj Dinamosu Arızalı İse Araç Çalışır Mı?

Şarj dinamosunun başlıca görevlerinden birisi aküyü beslemektir. Eğer şarj dinamosu çalışırsa araç çalışabilir. Fakat akü bittikten sonra aracın elektrik aksamı çalışmayı bırakacaktır. Dolu bir akü şarj olmadan 50 kilometre boyunca aracı idare edecektir. Fakat akü bittikten sonra aracı stop ettiğinizde yeniden çalıştıramazsınız. Farlar yanmaz ve güç tükendikçe canlılığı azalır. Göstergelerin canlılığı azalır.  Şarj dinamosu arızası gündeme geldiği zaman aracınızda ciddi anlamda şarj sorununu yaşama riskiniz de artış gösterecektir. Bu zaman içerisinde akünüzün bitmesine de sebep olacaktır.

Şarj Dinamosu Arızalı İse Araç Çalışır Mı?

Şarj Dinamosu Çekişi Etkiler Mi?

Araç içinde ki elektrik sistemi ile motor arasında bir bağlantı yok gibi görünse de aslında oldukça bağlantılıdır. Şarj dinamosu aküyü besler. Aküde araç içinde ki elektronik sistemleri besler. Eğer akü zayıflamış ya da bozulmuşsa bu durumda dinamo beslemek için çok daha fazla güç çekmek zorunda kalır. Dinamo motora yüklendiği içinde motorun gücü azalır. Haliyle şarj dinamosu motorun çekişini dolaylı olarak da olsa etkilemiş olur.  Sonuç olarak şarj dinamosunda bir sorun yaşamanız demek aynı zamanda aracınızın çekiş gücünde de birtakım sorunlar yaşamanız anlamına gelecektir. Bundan dolayıdır ki aracınızda bu tarz bir arıza varsa seri bir şekilde tamircinize uğramanızda fayda vardır.

Şarj Dinamosu Çekişi Etkiler Mi?

Şarj Dinamosu Ses Yapar Mı?

Şarj dinamosundan ses gelmesi durumu oldukça sık görülen bir durumdur. Özellikle eski araçlarda bu durum daha çok görülür. Sesin nedeni genelde rulmanlardır. İçinde bilyeler bulunan rulmanlar zamanla aşınır. Bir süre sonra çalışma esnasında ses çıkarmaya başlar. Böyle bir durumda servise giderseniz rulmanlar değiştirilecek ve sorun giderecektir. Rulmanları zamanında değiştirmezseniz kayış kopartabilir ya da sürtünme artarak parçalara zarar verebilir. Özellikle şarj dinamonuzda bir arıza varsa bunu ses yaptığından dahi anlayabilirsiniz. Hatta gözle aracınızın bu bölümünü incelediğiniz zaman bu tarz bir arızayı tespit edebilirsiniz.

Şarj Dinamosu Ses Yapar Mı?

Şarj Dinamosu Aküyü Ne Kadar Sürede Doldurur?

Dinamonun aküyü şarj etmesi 15 ila 60 dakika kasar sürmektedir. Bu sürenin uzaması ve kısalmasında bazı durumlar etkili olmaktadır. Eğer aküden gelen şarj ile başka cihazları çalıştırıyorsanız haliyle dolum süresi uzayacaktır. Yine araç içinde ki eğlence ekranlarının açık olması, klima çalışması akünün dolum sürecini uzatır. Siz aracı durdurduktan sonra şarj durur. Aracı hareket ettirdiğiniz anda akü yeniden dolmaya başlar. Bütün bu bilgiler ışığında aracınızda şarj dinamosu sorununun varlığı hem akünüzü hem de aracının genel durumunu etkiler. Dolayısıyla bu tarz bir durumda aracınızı vakit kaybetmeden tamircinize götürmenizde fayda vardır.

Şarj dinamosu nedir?

Araçlarda yer alan şarj mekanik enerjinin kinetik enerjisine dönüştüren parçaya verilen isimdir.

Şarj dinamosu arızalıysa ne olur?

Eğer şarj dinamonuz arızalıysa aracınızın aküsü şarj olmaz. Bu da aracınızda çalışma sorunlarına neden olur.

Şarj dinamosu tamir edilebilir mi?

Evet, şarj dinamosu tamir edilebilir. Ancak genelde tamirciler bu parçayı tamir etmek yerine çıkma ya da orijinal parçayla değiştirilmesi önerirler.

“Şarj Dinamosu Tamiri Fiyatı” üzerine 16 yorum

 1. Kolay gelsin. Bende Renault Clio 3 var 2008 model. 1.5 dci Extreme. Akü şarj olmuyor hatası verince götürdüm tamirciye şarj dinamosunun içindeki bitmiş parçaları değiştirdiler. Şimdi de aynı hatayı alıyorum ama eskisi kadar sıkılıkla değil. Bir usta konjektörden yapıyordur diyor. Bütün ölçümlerde normal çıkıyor. Düz yolda giderken her an hata mesajı verecek diye bekliyorum. Sizin bir yorumunuz var mı bu konuda?

  Yanıtla
  • Şarj dinamosu tamiri 2022 yılında ortalama 1200 – 1800 TL tutabilmektedir. İşçilik dahil 2250 – 2500 tl civari masraf çıkar.

   Yanıtla
 2. Merhaba tata indica 1.4 turbo dizel aracımın sarj dınamosu arızalı aku yenısı ıle degıstırıldı.ortalama malıyet ne tutar

  Yanıtla
  • Tata indica 1.4 turbo dizel marka model aracınızın Sarj dinomosu tamir fiyatı ortalama 1000 – 1500 civarı işçilik dahil fiyat çıkarır.

   Yanıtla
 3. Merhaba pejo 307 takviye yaptıgımızda araba çalışıyor, kabloyu çekinçe duruyor ve hic şarj gelmiyor araca, Bunun sebebi nedir vede tamir fiyatı ne kadardır

  Yanıtla
Yorum yapın