Şanzıman Yağı Değişim Fiyatı 2023

Şanzıman yağı değişimi ülkemiz sanayilerinde genellikle pek üzerine düşülmeyen bir konudur. Özellikle seviyesi kontrol edilmekte ve değişimi pek tavsiye edilmemektedir. Fakat bu yanlış bir tutumdur. Şanzıman yağı değişimi , araç üreticisinin belirttiği kilometrede veya yılda kesinlikle değiştirilmelidir. Aksi taktirde araç şanzımanı eskisi gibi çalışmayacak ve vites geçişlerinde takılmalar olacaktır. Çok yağsız kaldığı veya yağın eskidiği durumlarda ise vitesler tamamen geçmez hale gelecektir. Şanzıman yağı değişimi fiyatları manuel ve otomatik vitesli otomobillerde farklılık göstermektedir. Şimdi tabloda tek tek belirtelim.

Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi Fiyatı

Şanzıman yağı değişimi fiyatı aracın otomatik ve manuel vites durumuna göre değişmektedir.

Otomatik şanzıman yağı değişimleri bir usta veya servis tarafından yapılır. Fiyatları ise yağın markasına göre değişir. Günümüzde ortalama bir şanzıman yağı fiyatı 500 TL (3lt) olmaktadır. Usta veya servisin işçilik fiyatı ile birlikte ortalama 700-1600 TL gibi bir rakama şanzıman yağı değişimi yapılmaktadır.

Şanzıman yağı değişimi sonrası vites geçişlerini etkiler mi?
Honda otomatik şanzıman yağı değişimi fiyatı1600 ₺
Audi a3 şanzıman yağı değişimi fiyatı1980 ₺
Audi a4 şanzıman yağı değişimi fiyatı2090 ₺
Peugeot 307 şanzıman yağı değişimi fiyatı1975 ₺
Astra k otomatik şanzıman yağı değişim fiyat1920 ₺
Ford focus şanzıman yağı değişimi fiyatı1880 ₺
Renault clio 4 otomatik şanzıman yağı değişimi 1780 ₺
Peugeot 5008 Otomatik Şanzıman Yağ Değişimi 2125 ₺
Peugeot 406 Otomatik Şanzıman Yağ Değişimi 1890 ₺
Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi Fiyatı 2023

Otomatik vites araçların şanzıman yağını belirtilen kilometrelerde değiştirmek çok önemli bir konudur. Değişmediği taktirde herhangi bir arıza durumunda masraf çok yüksek olabilmektedir. Manuel şanzımanlara göre otomatikler çok daha pahalıdır.

Manuel şanzıman yağı değişimi fiyatı

Manuel şanzıman yağları otomatik vites şanzımanlara göre daha ucuzdur. Litresini 240- 360 TL arasında bulmak mümkündür. 3 litre bir yağın 600 TL olduğunu hesaplarsak değişim ile beraber 600- 850 TL gibi bir rakam ile şanzıman yağı değiştirilmektedir.

Şanzıman yağı kaç binde değişir?

Şanzıman yağı değişimi her 60.000 km’de bir yapılmalıdır. Manuel veya otomatik iki şanzıman türünün en verimli şekilde çalışması 60.000 km veya 4 yıl şeklinde uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Şanzıman yağı değişmezse ne olur ?

Arabam kaç litre şanzıman yağı alır ?

Aracın şanzıman yağı kapasitesi marka ve modele göre değişecektir. Fakat 1.6 motor standart bir manuel vites otomobil 3 litre şanzıman yağı almaktadır. Otomatik vites bir araç ise 8-11 lt arasında değişebilmektedir.

Şanzıman yağı değişmezse ne olur ?

Şanzıman yağı değişmediği durumlarda viteslerde zorlanmalar olabilir. İlerleyen durumlarda ise hiç geçmeme veya dişli sıyrılması gibi durumlar yaşanabilir.

Şanzıman yağı değişmezse ne olur ?

Şanzıman yağı bittiğini nasıl anlarız?

Aracınızda şanzıman yağıyla ilgili bir sorun varsa özellikle şanzıman bölümünde ses gelecektir. Bu ses mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bir sorunun ilk belirtileri, herhangi bir vites değişikliği duymamanız veya gaz pedalına basmak ile hareket etmek arasında bir gecikme olmasıdır. Herhangi bir vites değişikliği duymuyorsanız, vites kutusu tutukluk yapmış olabilir. Bir aracınızın yakıt tüketiminde belirgin bir oranda artış yaşanıyorsa böyle bir durumda da şanzıman yağının bittiğini anlarsınız. Bu aşmada şanzıman yağınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Düz şanzımanda düşük yağ seviyesini kontrol etmenin en yaygın yolu yağ çubuğunu kontrol etmektir. Görünmüyorsa veya çıkarılmışsa, onu bulmak için aktarma organlarının etrafındaki bazı koruyucu kalkanları çıkarmanız gerekebilir.

Şanzıman yağı bittiğini nasıl anlarız?

En iyi şanzıman yağı hangisi?

Şanzıman yağı; aracınızın şanzımanının dişliler ve yataklar gibi iç parçalarını yağlar ve soğutur. Ayrıca şanzımandaki hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltarak ömrünün uzamasına yardımcı olur. Şanzıman yağı değişiminin amacı şanzımanın uzun süre sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Aracınızın en iyi şekilde çalışmasını istiyorsanız şanzıman yağını düzenli olarak değiştirmelisiniz.  Castrol Syntrans Multivehicle 75W-90, en popüler şanzıman yağları arasında yer almaktadır. Bir de Mobil 1 112980 Sentetik ATF yağlama ve yüksek bir performans konusunda iddialı olan şanzıman yağı markaları arasında yer alır. Bu arada aracınız için en iyi şanzıman yağının hangisinin olduğunu öğrenmeyi isterseniz araç markanızın önermiş olduğu şanzıman yağı markasını kullanmanızı öneriyoruz. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayan bir performansı elde edebilirsiniz.

En iyi şanzıman yağı hangisi?

Manuel şanzıman yağı nasıl kontrol edilir?

Düz şanzıman yağı seviyesinin kontrol edilmesi zor değildir. Bu işlem her birkaç bin kilometrede bir yapılmalıdır. Düz şanzıman yağı kontrol işlemine aktarma organınızda herhangi bir sızıntı olup olmadığını görmek için aracınızın altını kontrol ederek başlamalısınız. Sızıntı yoksa artık aracınızın manuel şanzımanının yağı seviyesini kontrol etmeye devam edebilirsiniz. Burada yapmanız gereken ilk şey, ne sıklıkta yağ değişimine ihtiyaç duyduğuna ilişkin talimatlar için aracınızın kullanım kılavuzuna bakmaktır. Bu, aracınızın üreticisine ve herhangi bir şekilde tamir edilip edilmediğine bağlı olarak değişecektir.

Manuel şanzıman yağı nasıl kontrol edilir?

Şanzıman yağı değişimi sonrası vites geçişlerini etkiler mi?

Şanzıman yağı, bir arabanın şanzımanında kullanılan bir çeşit yağlayıcıdır. Dişliler, pistonlar ve yataklar arasındaki sürtünmeyi ve aşınmayı azaltmaya yardımcı olur. Şanzıman yağı, çalışma sırasında bu parçaların ürettiği ısıyı da azaltır. Dolayısıyla şanzıman yağı değişimi sonrasında vites geçişleriniz de bu işlemden olumlu yönde etkilenecektir. Bazı arabalar, tasarımları veya kullanım biçimleri nedeniyle diğerlerinden daha sık değişiklik gerektirebilir. Bu nedenle, üreticiniz veya tamirciniz tarafından sağlanıyorsa bu talimatları yakından takip etmeniz önemlidir. Uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayacağından, herhangi bir bakım işlemini kendiniz gerçekleştirmeden önce kullanıcı el kitabınızı da kontrol etmelisiniz.

“Şanzıman Yağı Değişim Fiyatı 2023” üzerine 9 yorum

  • 2015 Kadjar 1.5 EDC şanzıman yağ değişimi ortalama işçilik ücreti 200 tl tutmaktadır. işçilik fiyatı üzerine yağ ücretini ekleyebilirsiniz.

   Yanıtla
  • Cıtroen c3 2004 otomatik şanzıman yağı değişim fiyatı ortalama olarak 250 – 350 TL arasında tutmaktadır. Şanzıman yağı fiyatı da üzerine eklenmelidir.

   Yanıtla
  • Hyundai Accent GLS 1.5 otomatik araçta yağ değişimi işçilik ücreti 200-320 TL arasında tutabilir. Üzerine satın alacağınız otomatik şanzıman yağını ekleyebilirsiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın