Şanzıman Yağı Değişim Fiyatı 2022

Şanzıman yağı değişimi ülkemiz sanayilerinde genellikle pek üzerine düşülmeyen bir konudur. Özellikle seviyesi kontrol edilmekte ve değişimi pek tavsiye edilmemektedir. Fakat bu yanlış bir tutumdur. Şanzıman yağı değişimi , araç üreticisinin belirttiği kilometrede veya yılda kesinlikle değiştirilmelidir. Aksi taktirde araç şanzımanı eskisi gibi çalışmayacak ve vites geçişlerinde takılmalar olacaktır. Çok yağsız kaldığı veya yağın eskidiği durumlarda ise vitesler tamamen geçmez hale gelecektir. Şanzıman yağı değişimi fiyatları manuel ve otomatik vitesli otomobillerde farklılık göstermektedir. Şimdi tabloda tek tek belirtelim.

Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi Fiyatı

Şanzıman yağı değişimi fiyatı aracın otomatik ve manuel vites durumuna göre değişmektedir.

Otomatik şanzıman yağı değişimleri bir usta veya servis tarafından yapılır. Fiyatları ise yağın markasına göre değişir. Günümüzde ortalama bir şanzıman yağı fiyatı 300 TL (3lt) olmaktadır. Usta veya servisin işçilik fiyatı ile birlikte ortalama 500-600 TL gibi bir rakama şanzıman yağı değişimi yapılmaktadır.

Honda otomatik şanzıman yağı değişimi fiyatı600 ₺
Audi a3 şanzıman yağı değişimi fiyatı980 ₺
Audi a4 şanzıman yağı değişimi fiyatı1090 ₺
Peugeot 307 şanzıman yağı değişimi fiyatı975 ₺
Astra k otomatik şanzıman yağı değişim fiyat920 ₺
Ford focus şanzıman yağı değişimi fiyatı880 ₺
Renault clio 4 otomatik şanzıman yağı değişimi 780 ₺
Peugeot 5008 Otomatik Şanzıman Yağ Değişimi 1125 ₺
Peugeot 406 Otomatik Şanzıman Yağ Değişimi 890 ₺
Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi Fiyatı 2022

Otomatik vites araçların şanzıman yağını belirtilen kilometrelerde değiştirmek çok önemli bir konudur. Değişmediği taktirde herhangi bir arıza durumunda masraf çok yüksek olabilmektedir. Manuel şanzımanlara göre otomatikler çok daha pahalıdır.

Manuel şanzıman yağı değişimi fiyatı

Manuel şanzıman yağları otomatik vites şanzımanlara göre daha ucuzdur. Litresini 40- 60 TL arasında bulmak mümkündür. 3 litre bir yağın 200 TL olduğunu hesaplarsak değişim ile beraber 300- 350 TL gibi bir rakam ile şanzıman yağı değiştirilmektedir.

Şanzıman yağı kaç binde değişir?

Şanzıman yağı değişimi her 60.000 km’de bir yapılmalıdır. Manuel veya otomatik iki şanzıman türünün en verimli şekilde çalışması 60.000 km veya 4 yıl şeklinde uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Arabam kaç litre şanzıman yağı alır ?

Aracın şanzıman yağı kapasitesi marka ve modele göre değişecektir. Fakat 1.6 motor standart bir manuel vites otomobil 3 litre şanzıman yağı almaktadır. Otomatik vites bir araç ise 8-11 lt arasında değişebilmektedir.

Şanzıman yağı değişmezse ne olur ?

Şanzıman yağı değişmediği durumlarda viteslerde zorlanmalar olabilir. İlerleyen durumlarda ise hiç geçmeme veya dişli sıyrılması gibi durumlar yaşanabilir.

“Şanzıman Yağı Değişim Fiyatı 2022” üzerine 8 yorum

  • 2015 Kadjar 1.5 EDC şanzıman yağ değişimi ortalama işçilik ücreti 200 tl tutmaktadır. işçilik fiyatı üzerine yağ ücretini ekleyebilirsiniz.

   Cevapla
  • Seat altea 1.6 manuel Şanzıman Yağı değişim fiyatı ortalama 1000 – 1200 tl civari tutar.

   Cevapla
  • Cıtroen c3 2004 otomatik şanzıman yağı değişim fiyatı ortalama olarak 250 – 350 TL arasında tutmaktadır. Şanzıman yağı fiyatı da üzerine eklenmelidir.

   Cevapla
 1. Hyundai Accent GLS 1.5 otomatik (yumurta kasa) şanzıman yağı en fazla kaç liraya değişir.

  Cevapla
  • Hyundai Accent GLS 1.5 otomatik araçta yağ değişimi işçilik ücreti 200-320 TL arasında tutabilir. Üzerine satın alacağınız otomatik şanzıman yağını ekleyebilirsiniz.

   Cevapla
Yorum yapın