Şanzıman Yağ Kaçağı Tamiri Fiyatı Ne Kadar?

Şanzıman yağ kaçağı özellikle eski nesil birçok otomobilde olan önemli sorunlardan birisidir. Şanzıman yağ kaçakları genellikle masraflı olan bir arıza türüdür ve şanzıman yağ kaçağı tamiri fiyatı yeni nesil araçlarda oldukça yüksek çıkabilmektedir. Öncelikle; şanzıman yağ kaçağı neden olur? sorusuna cevap verelim.

Şanzıman yağ kaçağı neden olur ?

Şanzıman yağ kaçakları şanzıman parçalarında oluşan yıpranma ve aşınmalar sonucunda meydana gelir. Şanzıman revizyonları genellikle yağ kaçakları başladığı zaman yapılır. Şanzıman içerisinde ki tüm keçeler, contalar ve dişlilerin değişimi sonucunda yağ kaçakları giderilir. Bu konunun devamında ise şanzıman yağ kaçaklarının tamir fiyatlarını görebilirsiniz.

Şanzıman Yağ Kaçağı Tamiri Fiyatları

Araçtaki vites türüne göre fiyatlar değişecektir. Manuel şanzımanların yağ kaçak tamiri otomatik şanzımanlara göre daha ucuzdur. Gelin hep beraber inceleyelim.

Manuel Şanzıman Yağ Kaçağı Tamiri Fiyat

Manuel şanzımanlarda yağ kaçakları hem aşınmadan hem de şanzıman keçelerinde oluşan sorunlardan ötürü olur. Yağ kaçağı tamiri fiyatları ise araç modeline göre değişmekle beraber ortalama minimum 1500 TL‘den başlar. Sadece yağ kaçakları giderme de fiyatlar bu şekilde iken dişlilerde çıkacak arızalar içinde üzerine eklenir.

  • Ford Focus şanzıman yağ kaçağı tamir fiyatı = 1700 TL’den
  • Ford Fiesta şanzıman yağ kaçağı fiyatı = 1800 TL’den
  • Tofaş şanzıman yağ kaçağı tamiri = 1600 TL’den
  • Bmw şanzıman yağ kaçağı tamiri = 1900 TL’den
  • Palio şanzıman yağ kaçağı = 1600 TL’den
  • Opel astra şanzıman yağ kaçağı = 1700 TL’den
  • Golf 4 şanzıman yağ kaçağı = 1750 TL’den

başlayan fiyatlar ile tamir edilmektedir. Otomatik şanzımanlarda bu fiyatlar çok daha yüksek olmaktadır.

Şanzıman Yağ Kaçağı Tamiri Fiyatları

Otomatik Şanzıman Yağ Kaçağı Tamiri Fiyatı

Otomatik şanzımanlarda oluşan yağ kaçaklarını gidermek bazı durumlarda oldukça maliyetlidir. Keçe, conta ve dişlilerde sıyırma sonucunda otomatik şanzımanda yağ kaçakları oluşur. Şanzımanın sökülme durumunda ise fiyat oldukça artar. Dişli sıyırması gibi arızalarda şanzıman komple indirilir ve yeni dişliler ile değiştirilir. Fakat çoğu şanzıman yağ kaçırma durumunda genellikle contalar sorunludur. Yenileri ile değişimi sonrasında yağ kaçakları giderilmektedir. Otomatik şanzımanlarda yağ kaçağı tamiri fiyatı minimum 1000 TL‘den başlamaktadır.

Otomatik Şanzıman Yağ Kaçağı Tamiri Fiyatı

Şanzıman değişimi kaç saat sürer?

Şanzımanı değiştirmek için gereken süre, aracınızın modeline ve model yılına göre büyük ölçüde değişir. Daha eski bir aracınız varsa, daha yeni bir araca göre daha uzun sürmesini beklemelisiniz. Şanzıman değişimi için ortalama süre 3 gündür. Esasında bu süre en az süredir. Yani aracın durumuna ve tercih ettiğiniz tamircinin deneyimine göre değişebilir. Şanzıman değişimi, aracın tipine ve otomatik veya düz vites olmasına bağlı olarak deneyimli bir tamirci için yaklaşık 3 gün kadar sürer. Şanzımanınızı değiştirmek istiyorsanız, mutlaka bu alanda uzman olanlardan destek almak durumundasınız. Ancak bu sayede tam olarak beklentinizi karşılayabilecek bir şekilde şanzıman değişimi hizmeti alabilirsiniz.

Şanzıman değişimi kaç saat sürer?

Şanzıman ömrü ne kadardır?

Şanzımanın kullanım ömrü, ne sıklıkta kullanıldığına bağlıdır. Arabanızı düzenli olarak kullanıyorsanız, vites kutusunun aşınma ve yıpranma belirtileri göstermeden önce 150 bin 200 bin km arasında dayanmasını bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, ne kadar sık kullanırsanız, o kadar hızlı aşınır ve tamir edilemeyecek şekilde hasar görür. Şanzıman değişimi, işlemi şanzımanın yenisiyle değiştirilmesidir. Bu işlem hasarlı parçanın tamamen değiştirilmesi veya onarılması şeklinde olabilir. En yaygın hasar nedeni, düzenli inceleme ve değiştirme gerektiren iç bileşenlerin aşınmasıdır. Bundan dolayı aracınızın bakım zamanı geldiği zaman mutlaka düzenli aralıklar halinde bu bakımı yaptırmanız gerekmektedir. Sonuç olarak şanzımanın kullanım ömrü tipine, kalitesine ve kullanımına bağlıdır. Modern bir otomobilin 4 yıl veya 100.000 km kadar garanti süresi vardır.

Şanzıman ömrü ne kadardır?

Şanzımana ne zarar verir?

Özellikle şanzıman yağının zamanında değiştirilmesi bu parçaya zarar veren en temel sebeptir. Çünkü şanzıman yağı değişmediği zaman dişliler ve bilyalar aşınır. Bu aşınma sonrasında şanzımanda ciddi bir hasar ortaya çıkar. Hasarlı bir şanzımanda meydana gelebilecek ana hasar, yanlış senkromeç veya yağlayıcı eksikliğidir. Daha az sıklıkla, motor bölmesindeki contalardan sızıntıya neden olan yağ basıncı yoksa aşırı ısınma sorunları olabilir. Şanzımanı hasar görmüş bir aracı, bir kazadan sonra usulüne uygun bir şekilde onarıldığı ve tüm belgelerinin tam olduğu sürece satın almak mümkündür. Ancak böyle durumlarda mutlaka kapsamlı bir araştırma sürecini yakından takip ediyor olmanız gerekir.

Şanzımana ne zarar verir?

Şanzıman yağı kaç litre olur?

Şanzıman yağı, giriş milinden çıkış miline kadar dişli kutunuzdaki tüm yatakları yağlar. Ayrıca viteslerin soğumasına da yardımcı olur. Böylece sürüş sırasında aşırı ısınmazlar. Şanzıman, bir motorlu taşıtın şanzımanıdır. Şanzıman, motordan gelen gücü tekerlekler için harekete dönüştürür. Dolayısıyla şanzımanınızın bakımı her zaman tam olmalıdır. Şanzıman yağı tam da bu noktada üst düzeyde bir şekilde bakım yapabilmenizi mümkün kılar. Şanzıman yağı miktarı aracın motor hacmine göre değişir. Bu kapsamda 1,4 motor hacmine sahip olan bir araç için 3 ile 4 litrelik şanzıman yağı yeterli gelecektir.

Şanzıman yağı kaç litre olur?

Şanzıman değişen araç alınır mı?

Hasarlı bir şanzıman, muhtemelen aracın değerinden daha pahalıya mal olabilecek maliyetli bir tamiratlara neden olabilir. Bu nedenle, geçmişi bilinmeyen veya şanzıman sistemiyle ilgili sorunları olan bir aracı satın almadan önce profesyonellere kontrol ettirmeniz önemlidir. Şanzıman, motorun hızını veya torkunu değiştirmek için kullanılan bir dizi vitese sahiptir. Düz şanzımanda vites değiştirmek için bir kol bulunurken, otomatik şanzımanda gaz veya fren pedalına bastığınızda otomatik olarak vites değiştirir. Bu parçada bir sıkının ortaya çıkması masraflıdır. Bütün bu bilgiler ışığında şayet şanzımanı değişen bir araç satın alacaksanız mutlaka öncesinde bu alanda deneyim sahibi olan ve kurumsallığıyla ön plana çıkan bir ekspertiz firmasından hizmet almalısınız.

Şanzıman Yağ Kaçağı Vites Geçişlerini Etkiler mi ?

Şanzımandaki yağ kaçakları ciddi derece de arttıysa bu durum viteslerin geçişini de etkileyecektir. Şanzıman yağı seviyesi çok azaldıysa vites geçişlerinde zorlanma olacaktır. Yağın tamamen bittiği durumda ise vitesler geçmeyecek ve vites dişlilerinde kırılma gibi durumlar olacaktır.

Otomatik Şanzıman Yağ Kaçağı Tamiri Kaç TL ?

Otomatik şanzıman yağ kaçağı tamiri marka model bilgisine göre değişmek ile beraber minimum 1000 TL’den başlamaktadır. Dişli sıyırması gibi durumlar da fiyat çok daha yüksek çıkacaktır.

Yorum yapın