Rot Balans Ayar Fiyatları 2023 Ne Kadar?

Rot ayarı nedir ?

Araçlarda çok önemli olan rot ayarı her 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekmektedir. Rot ayarı, araç tekerleklerinin açılarında herhangi bir problem olmaması durumudur. Rot ayarı bozulmuş araçların ise açıları birbirinden çok farklı olabilmektedir. Teker açıları ve birbirine olan uzaklıkları oldukça farklıdır. Bu araçlara rot ayarı bozuk diyebiliriz.  Bunu anlamanın yöntemi ise araç sağa ve sola çeker. Düz yolda giderken direksiyonu bıraktığınız da araç sağa veya sola doğru kaymaya başlar. Sürüş güvenliğini maksimum derecede tehlikeye atan rot ayarı kesinlikle kontrol ettirilmeli ve gerekli ayarlamaların yapılması gereklidir.

Rot ayarındaki bozukluk nasıl anlaşılır ?

Sürüş yapılan aracın rot ayarında bozukluk varsa bunu çok kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Araç yolda kendiliğinden sağa-sola sürüklenebilir. Daha da fazla zarar görmüş araçlarda ise savrulmalar yaşanabilmektedir. Buda teker açılarının birbirinden farklı olmasıdır. Özellikle araç lastikleri çok hızlı aşınmaya başladıysa rot ayarının bozuk olduğu anlaşılabilir. Rot ayarı yapılan bir araçta teker açı uzaklıkları birbirine eşit olacağı için herhangi bir lastik yıpranması olmayacaktır.

Araç Tekerinden Gelen Sesler ve Sebepleri

Kısaca Bozuk Rot Ayarını Anlatmak gerekirse;

 • Tekerler düz durmasına rağmen araç direksiyonu farklı duruyor ise
 • Seyir halindeyken araç sağa ve sola çekme yapıyor ise
 • Araç lastiklerinde gözle görülür aşınma ve açı farklılıkları var ise

Rot ayarında bir sorun olabilir. En yakın Rot balans servisine giderek rot ayarı yaptırabilirsiniz.

Rot balans ayarı ve önemi

Rot ayarı nasıl yapılır ?

Otomobil öncelikle hazırlanan yere çıkartılır. Burada araç tekerler açılarını ölçen aletler vardır ve sinyaller yardımıyla bilgisayarda görüntü oluşturur.  Rot bozukluklarını ölçen alet tekerde sorun olduğunu gösterir ve açılarını ekranda kullanıcıya gösterir. Rot balans firmasında ki yetkili de ekrana bakarak tekerde rot işlemlerine başlar. İki teker arasındaki uzaklık birbirine aynı oranda olduysa rot ayarını yapar ve teslim ederi. Rot ayarı genellikle 15 dakika sürmektedir.

Balans nedir ? Nasıl Anlaşılır ?

Denge anlamına gelen balans ayarı oldukça kolay bir işlemdir. Öncelikle seyir halindeyken ve yüksek hızda titreme hissediyorsanız balans ayarı bozuk olabilir. Sürekli bir titreme söz konusu olmamaktadır. Örneğin; 90 km hızda ilerlerken titreme var fakat 120 km hıza ulaştığında titreme kesiliyorsa kesinlikle balans ayarında bir sorun vardır. Balans ayarında tekerler sökülür ve her biri kontrol edilir. Sorunlu tekerlerin balansı düzeltilerek teslim edilir.

Kısaca Balans Ayarı Bozuk Aracı Anlatmak Gerekir İse;

 1. Yüksek hızla gittiğinizde aracın direksiyon simidinde bir titreme hissediyor iseniz
 2. Aynı şekilde yüksek hızla gidiyorsunuz fakat bu sefer titreme aracın arka tarafında ise
 • Yüksek hızlarda giderken aracın direksiyonunda bir sallantı var ise
 • Aynı şekilde ilerlerken arka taraftan titreme geliyorsa

Balans ayarı bozuk olabilir ve en yakın balans servisine aracınızı göstermeniz gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Renault Periyodik Bakım Fiyatları 2023

Balans Ayarı nasıl yapılır ?

Balans ayarının yapıla bilmesi için aracın tüm tekerlekleri sökülür. Balans ayarının gerçekleştirileceği kısma bu tekerlekler yerleştirilir. Sonrasında lastik basınçlarının ve jantlarının normal olup olmadığına bakılır. Şayet herhangi bir bozukluk varsa gerekli olan düzeltme yapılır. Sonrasında bu cihazlarda tekerlekler döndürülür. Tekerleklerin dönüşü esnasında bilgisayara bağlı olan cihaz, balans ayarının bozukluk derecesini tespit eder. Ustalar tekerleklerin gerekli olan kısımlarına uygun olan ağırlıkları yerleştirirler ve balans ayarını tamamlarlar. Bu şekilde gerçekleştirilen balans ayarına dinamik balans ayarı denilir.

Öncelikle araçta bulunan 4 teker sökülür. Balans ayarı için tekerler bir cihaza yerleştirilir ve basınç kontrolleri yapılır. Jantlarda eğrilik, çatlak gibi durumlar görünmüyorsa balans işlemine başlanır. Tekerler bir cihaz yardımı ile belirli bir devirde döndürülmeye başlanır. Rot ayarında ki gibi aynı şekilde tekerlerde ki herhangi bir bozukluk bilgisayar ekranına yansıyacaktır. Balans ayarının bozuk olduğu tekerlere ağırlıklar takılır ve tekrar tekerler döndürülmeye başlanır. Ekranda balans ayarının sorunsuz olduğu görünürse balans işlemi tamamlanmış olur. 4 tekerin balans ayarı yaklaşık olarak 40 dakika kadar sürebilmektedir.

Rot Balans ayarı ne kadar sürede yapılması gerekir ?

Araçlarda rot balans ayarı her 10000 km’de yapılması , kontrol edilmesi gerekmektedir. Fakat arazi koşullarında araç sürüyor ve normal olmayan yollardan sürüş yapıyorsanız bu süre 5000km olmalıdır. Bozuk yollar aracın rot balansını kısa sürede bozabilmektedir.

Rot Balans yapılmazsa ne olur ?

Rot balans ayarı yapılmazsa ne olur?

Öncelikle güvenli bir sürüş için her zaman rot ve balans ayarının tam olması gerekmektedir.

 • Rot ve balans ayarı bozuk araçta her zaman sağa-sola kayma olacaktır.
 • Her yol sürücüye keyifsiz gelmeye başlar ve güvenliği ciddi derecede azaltmaktadır.
 • Aniden durmanız gerektiğinde direksiyon hakimiyetini kaybedebilir ve kaza durumu meydana gelebilir.
 • Direksiyonu bıraktığınız anda araç kendiliğinden şerit değiştirebilir.
 • Lastikler kısa sürede eskimeye başlar.
 • Titremeden dolayı araçta farklı sesler oluşmaya ve bazı parçalarda da sorunlar oluşmaya başlar.
 • Jantlar zarar görebilir.
 • Rot ve balans bozukluğundaki titremeden dolayı direksiyon kutusuna kadar zarar çıkabilir.

Rot Balans ayar fiyatları 2023 ne kadardır ?

Ortalama olarak rot balans fiyatları  2023 yılına göre Sökme/Takma/Balans/Rot (4 Adet – Binek) 440 TL dir.

Rot balans ayarı 2022  yılında Balans-Sökme ve Takma ( 4 Teker – Binek Otomobiller ) 500 TL’dir.

Rot Balans ayarı 2023 yılında Balans-Sökme Takma  ( 4 teker – Off Road- Arazi araçları ) 900TL’dir.rot balans ayarı

Rot ayarı neden önemlidir

Sonuç olarak rot balans ayarı söz konusu olduğu zaman aracınızın kritik bir ayarı karşımıza çıkar. Çünkü aracınızın rot balansında bir sorun varsa aracınız bundan olumsuz olarak etkilenir. Öncelikli olarak rot balans ayarının sebep olduğu zararlara dair ilk seçenek olarak karşımıza sürüş keyfinizdeki bozulma çıkacaktır. Bu tarz bir sorun yaşadıysanız aracınızın direksiyonu titreyecektir. Bir de aracınıza ani bir şekilde fren yaptığınız zaman aracınız sağa ya da sola doğru kayacaktır. Bu da doğrudan sürüş güvenliğini riske atacaktır. Bütün bu bilgiler ışığında rot balans ayarının bozulması; aracınızın lastik aşınmasına bile doğrudan etki edecektir. Böyle durumlarda tamirciye gitmek akıllıca olacaktır.

Yorum yapın