Farlar Açıkken Marş Basmıyor Sorunu ve Çözümü

Araçlar da özellikle marş basmama sorunları epeyce yüksektir. Her araçta olabilecek olan bu sorunun önüne yıllık yapılan bakımlar ile önüne geçilebilmektedir. Özellikle araç konusunda titiz olan insanların arabasında bu gibi sorunların hiç olmadığı gözlemlenmiştir.Araçlarda farlar açıkken marş basmama gibi sorunların bir kaç nedeni olmaktadır.

Farlar açıkken marş basmıyor ise ilk olarak aşağıdakiler kontrol edilmelidir.

  • Akü zayıflamış olabilir ( 3-4 gün araç çalışmadıysa ve sonrasında bu sorunu yaptıysa kesinlikle aküdendir.
  • Marş motorunda temassızlık olabilir.
  • Elektrik trafosunda bir temassızlık olabilir.

Fakat bu gibi sorunların başında akü arızası bulunur. Uzun süre değişmeyen aküler 2 gün boşta durduğunda bile zayıflamaya başlar ve bu gibi marş basmama durumları yaşatır.

Peki Akünün zayıf olduğunu nasıl anlarız?

  • Farlar açıkken marş basmıyorsa,
  • Kalorifer açıkken marş basmıyorsa,
  • Radyo açıkken marş basmıyorsa

Akü zayıf anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda ilk olarak akünüzü bir servise veya elektrik ustasına şarja vermeniz gerekir. Akü şarj olduktan sonra benzer sorunları göstermez ise bir müddet daha idare edecektir.

Farlar Açıkken Marşa Basmak

Farlar açıkken marşa basmak elektrik tesisatına oldukça fazla yük bindirmektedir. Bu durum sadece eski modelli araçlarda olmaktadır.Farlar açıkken marşa basıldığında farların hala yanması ciddi sorunları beraberinde getirebilmekteydi. Yani marşa basınca farların sönmesi yeni model araçlarda olmaktadır ve oldukça iyi bir güvenlik özelliğidir.

Yeni araçlarda farlar açıkken marşa basınca farlar otomatik olarak sönüyor ve araç çalıştığında geri yanıyor. Bu sayede elektrik tesisatına herhangi bir yük binme sorunu ortadan kalıyor. Akü sorunlarının önüne geçebilmek için bu gibi durumlarda dikkat etmek gerekir.

Marş dinamosu otomatiği arızası

Marş motoru solenoidi, akü ile marş motoru veya marş rölesi arasındaki elektrik bağlantılarını sağlayan küçük bir cihazdır. Kaputun altında, genellikle motor bloğunun yanında bulunur. İçinden aşırı akım geçmesi nedeniyle solenoid yanmış olabilir ve bu da dahili elektrik kontaklarını yakar. Bu olduğunda, krank amfilerinde önemli bir düşüş göreceksiniz ve hiç başlama eylemi görmeyeceksiniz. Tek çözüm solenoidi değiştirmektir. Çünkü bu tarz bir sorun yaşadığınız zaman tamir yerine yenisiyle değiştirmeniz daha etkili bir sonucu ortaya koyacaktır.

Marş motorunun Yanması

Marş kömürü değişimi fiyatı

Marş motorunda bir sorun yaşandığı zaman marş kömürü kontrol edilmektedir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız; farlar yanıyor ama marş basmıyor diye bir şikayetiniz olabilir. Böyle bir durumda maş kömürü fiyatları ortalama 50 -75 TL civarındadır. Marş kömürü değişimi işçilik ücreti de 250 TL civarındadır. Dolayısıyla marş kömürü değişimi fiyatı söz konusu olduğu zaman karşımıza 300 TL gibi bir rakam çıkmaktadır. Burada hangi marka ve model aracı kullandığınıza bağlı olarak karşınıza farklı alternatif seçenekler çıkacaktır. Bunda dolayıdır ki marş kömürü değişini öncesinde kapsamlı bir fiyat araştırması yapmanızı öneriyoruz.

Marş motorunun Yanması

Marş motoru, akü kabloları veya alternatör çıkış terminalleri gibi diğer bileşenlerdeki aşırı şarj veya zayıf bağlantılardan kaynaklanan aşırı akım nedeniyle yanabilir. Arabanız çalışmazsa ve diğer tüm sistemler iyi çalışıyorsa, marş motorunuz aşırı şarj nedeniyle aşırı akım akışı veya akü kabloları veya alternatör çıkış terminalleri gibi diğer bileşenlerdeki zayıf bağlantılar nedeniyle yanıyor olabilir. Böyle durumlarda aracınızı hızlı bir şekilde tamircinize götürmenizde fayda vardır.

Sonuç olarak marş dinamosu, kontak anahtarı ile marş motoru arasında bir arayüz olarak çalışan mekanik bir cihazdır. Solenoid, kontak anahtarına bağlı bir kol tarafından çalıştırılır ve açıldığında marş motoruna güç gönderir. Bu parçada meydana gelen bir arıza can sıkıcıdır. Böyle bir durum yaşadığınız zaman hızlı bir şekilde tamircinize uğramanızda fayda vardır. Ancak bu sayede daha büyük çaplı arızalara engel olabilirsiniz!

Yorum yapın