Farlar Açıkken Marş Basmıyor Sorunu ve Çözümü

Araçlar da özellikle marş basmama sorunları epeyce yüksektir. Her araçta olabilecek olan bu sorunun önüne yıllık yapılan bakımlar ile önüne geçilebilmektedir. Özellikle araç konusunda titiz olan insanların arabasında bu gibi sorunların hiç olmadığı gözlemlenmiştir.Araçlarda farlar açıkken marş basmama gibi sorunların bir kaç nedeni olmaktadır.

Farlar açıkken marş basmıyor ise ilk olarak aşağıdakiler kontrol edilmelidir.

  • Akü zayıflamış olabilir ( 3-4 gün araç çalışmadıysa ve sonrasında bu sorunu yaptıysa kesinlikle aküdendir.
  • Marş motorunda temassızlık olabilir.
  • Elektrik trafosunda bir temassızlık olabilir.

Fakat bu gibi sorunların başında akü arızası bulunur. Uzun süre değişmeyen aküler 2 gün boşta durduğunda bile zayıflamaya başlar ve bu gibi marş basmama durumları yaşatır.

Peki Akünün zayıf olduğunu nasıl anlarız?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

  • Farlar açıkken marş basmıyorsa,
  • Kalorifer açıkken marş basmıyorsa,
  • Radyo açıkken marş basmıyorsa

Akü zayıf anlamına gelmektedir. Bu gibi durumlarda ilk olarak akünüzü bir servise veya elektrik ustasına şarja vermeniz gerekir. Akü şarj olduktan sonra benzer sorunları göstermez ise bir müddet daha idare edecektir.

Farlar Açıkken Marşa Basmak

Farlar açıkken marşa basmak elektrik tesisatına oldukça fazla yük bindirmektedir. Bu durum sadece eski modelli araçlarda olmaktadır.Farlar açıkken marşa basıldığında farların hala yanması ciddi sorunları beraberinde getirebilmekteydi. Yani marşa basınca farların sönmesi yeni model araçlarda olmaktadır ve oldukça iyi bir güvenlik özelliğidir.

Yeni araçlarda farlar açıkken marşa basınca farlar otomatik olarak sönüyor ve araç çalıştığında geri yanıyor. Bu sayede elektrik tesisatına herhangi bir yük binme sorunu ortadan kalıyor. Akü sorunlarının önüne geçebilmek için bu gibi durumlarda dikkat etmek gerekir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.