Rölanti Neden Dalgalanma Yapar?

Araçlar da motorun özellikle olduğu yerde çalışırken stabil kalması ve çalışması şarttır. Bununla birlikte araç motorları rölantide çalışırken sürekli devirde değişiklik gösterebilir. Bu durumun görülmesi ile birlikte rölanti dalgalanması yada titremesi meydana gelir. Bazen bu dalgalanmaların artması ileri ile motor stop duruma geçebilir. Ayrıca tekleme sallama durumlar yaşanabilir.

Rölanti dalgalanması durumunda yapılacak İşlemler vardır. Araçların arıza durumlarında arıza tespit cihazına bağlanmak gerekir. Arıza tespit cihazındaki arıza kodları vardır. Bu kodlar ile arızalara çözüm sağlanır. Bununla birlikte arızaların temel sebebi rölantide titremedir. Bunu önlemek adına doğru arıza tespiti yararlı olacaktır.

Rölanti Dalgalanması ile Gaz Kelebeği Arasındaki İlişki Nedir?

Rölantide dalgalanma genellikle aracın boşta çalıştığı durumlarda oluşur.  Rölantide dalgalanma gaz kelebeğinin kirli olmasından oluşur. Genellikle bakım zamanı geçmiş olan hava filtreleri ve yağlardan gaz kelebeği kirlenir. Gaz kelebeğinin kirlenmesine engel olmak için gaz kelebeğini temizlemek ve bakımlarını yaptırmak önemlidir.

Gaz kelebeğinde gaz pedalında aynı oranda kelebek hava akışına izin verilir. Buda devirin artmasını,   uygun hava akışını sağlayarak motorun rölanti durumunda çalışmasını neden olur. Aynı zamanda devir saatinin dalgalanmasına sebep olan rölanti dalgalanmasını oluşturur. Dalgalanmam gaz kelebeğinden tespiti için aracın klima ve farlarını açmak ve yüksek akım çekilmesini sağlamak gerekir. Eğer rölantide düşme oluyorsa problem gaz kelebeğindendir.

Rölanti Dalgalanmasına Neden Olan Araç Sistem Arızları Nelerdir?

Araçta kontrolsüz ve boşa elektrik üretimi de dalgalanmaya neden olur. Buna istinaden araçta rölantinin stop etme gibi istenmeyen durumlar yaşanır. Bu dalgalanma sorunu gidermek için elektrik bakımlarının yapılması gereklidir. Ateşleme sisteminde  arabalarda oluşan sistem arızası rölanti dalgalanmasına neden olur. Aynı zamanda çalışmayan enjektör, distribütör, bobin, buji ve buji kabloları gibi sistemlerde düzensiz ateşleme ise rölantide dalgalanmaya sebep olur.

MAF sensörü yani akış metresi özellikle dizel araçlarda çalışan ve hava akışını kontrol etmeye yarayan sistemdir. Bununla birlikte içeriğinde motora gönderilecek havanın kütlesini kontrol eder. Böylelikle aracın elektronik kontrol sistemine sinyal yollar. Araçlardan oluşan arızada motora düzensiz hava gider. Bundan dolayı rölanti dalgalanması oluşur.

  • Rölanti dalgalanması durumuna sebep olan diğer nedenler şunlardır;
  • buji, buji tırnakları ve aralıkları bozulması/ yağlanması
  • Triger zincirinin bollaşması veya kayışın hatalı olması
  • Hava kaçağı
  • Karbüratör arızası
  • LPG ayarsızlığı
  • EGR arızası veya valfin bozuk olması,
  • Rölanti valfinin bozulması.
  • Silindir kapak contalarının arıza yapması gibi durumlardır.
Rölanti motorunun bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Rölanti devir ayarı nasıl yapılır?

Rölanti hızı, karbüratör üzerindeki fiziksel bir ayar ile değil, hava ve yakıt karışımı tarafından kontrol edilir. Bu, yeni bir sensör takılarak veya orijinaliyle aynı özelliklere sahip bir yedek sensör takılarak yapılabilir. Rölanti hızı, gaz kelebeği gövdesinin üzerinde gördüğünüz durdurucu vida ayarlanarak ayarlanabilir. Rölanti devri aynı zamanda motora ne kadar yakıt gittiği ile de kontrol edilir. Aracınıza çok fazla yakıt koyarsanız, zengin çalışır ve düşük rölantide çalışır. Aracınıza çok az yakıt koyarsanız, zayıf ve yüksek rölantide çalışır. Deponuzdaki yakıt miktarını her zaman mümkün olduğunca dolu tutmaya çalışmalısınız. Çünkü bu, motorunuzun en iyi verimlilik seviyelerinde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Rölanti devir ayarı nasıl yapılır?

Rölanti motorunun bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Rölanti motorundaki arızanın en net belirtisi, aracınızın devri birden bire düşmesi ve ardında birden yükselmesiyle oluşan dengesizlik durumudur. Aracınızın rölantide çok yüksek veya düşük olduğunu fark ederseniz, rölanti hızını ayarlamak isteyebilirsiniz. Bu, genellikle gaz kelebeği gövdesinin altındaki bir vidayla yapılır, ancak bazı arabalarda karbüratör veya yakıt enjeksiyon sistemi üzerinde bir ayar bulunur. Motor soğuk ve sıcakken rölanti, hızlı rölanti değerinin biraz üzerinde olmalıdır. Ancak çok hızlı olmamalıdır. Çok yüksekse, arabanın daha hızlı çalıştığını ancak ısınmasının daha uzun sürdüğünü fark edeceksiniz. Çok düşükse, arabanız yavaş çalışacak ve ısınması daha uzun sürecektir.

Yorum yapın