Rölanti Ayarı Nasıl Yapılır? Yüksek olursa ne olur?

Otomobillerin serbest durumda çalışmasına rölanti denilmektedir. Yani aracı çalıştırdınız ve gaz pedalına dokunmadan araç kendini ayarlayacak ve sabit bir devirde çalışacaktır. Bu olay rölanti sayesinde gerçekleşmektedir. Kimi araçta rölanti çok düşük olurken bazı araçlarda da yüksek olabiliyor.

Rölanti düşük olursa ne olur?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Aracın rölanti miktarı gereğinden düşük olduğunda sabah ilk çalışmalarda istop edebilir. Isındıktan sonra da düşük ise bu durum motorda ki birçok parçanın sarsıntılı çalışmasına, gevşemesine ve hatta zamanla bozulmasına bile neden olabilir. Özellikle çok sarsıntılı rölantiler de karbüratör takozları deforme olabiliyor ve karbüratör hava alma sorunlar ortaya çıkabiliyor. Yüksek hızda giderken vitesi boşa attığınızda araç stop edebilir. Buda beraberinde büyük sorunlar çıkartabilir. Bu yüzden düşük rölanti her zaman sıkıntılı bir durumdur.

Rölanti yüksek olursa ne olur?

Yüksek rölanti olması, motora gereğinden fazla gaz vererek yakıt tüketimini artıracaktır. Bu gibi durumlarda karbüratörlü araçlar alttaki resimde bulunan rolanti ayar vidasını sağa doğru çevirerek kısabilirler. Trafikte yüksek rölantiden dolayı hararet daha çabuk artmaya başlayacaktır.

Rölanti ayar vidası nerede?

Alttaki resimde ki lpg beynidir. Burada ki sarı pirinç saplama vidası gördüğünüz yer rölanti ayar vidasıdır. Rölantiniz yüksek ise sağa çevirerek kısabilir , düşükse sola çevirerek açabilirsiniz.

Birde karbüratör sistemi üzerinde rölanti ayar vidası bulunmaktadır. Her modelde karbüratörün farklı yerinde bulunmaktadır. Buradan aracın rölantisini düşürüp artırabilirsiniz.

Rölanti ayarı yapması oldukça basittir. Sadece istemeniz yeterlidir. Yukarıda ki vidayı çevirdiğinizde motorun sesinin değiştiğini göreceksiniz. En ideal, motorun titremeden çalıştığı yere getirip bırakmanız yeterlidir. Rölanti ayarını kendim yapmak istiyorum diyenlere özel hazırladığımız bu makale umarım yardımcı olmuştur.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.