Renault Symbol Clio Arıza Işıkları Anlamları

Renault Symbol aracınızda, gösterge ekranında bir arıza ışığı gördüğünüz andan itibaren aracı güvenli bir şekilde durdurmanız gerekir. Ardından Symbol arıza ışığının ne anlama geldiğini öğrenmek için araç kitapçığına bakmalı ve servis ile iletişime geçmelisiniz.

Symbol aracınızda ki arıza ışıklarını görmezden gelip sürmeye devam ederseniz, bu hem ciddi bir güvenlik sorununa neden olur ve beraberinde büyük masraflar getirebilir. Bu gibi durumlarda arıza lambalarını ciddiye almak çok önemlidir.

Renault Symbol Arıza Lambaları

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Renault Arıza IşığıRenault Symbol Arıza Işığı Anlamı
Bu ışık kontak açılmasıyla beraber yanar ve birkaç saniye içerisinde söner. Eğer araç çalışma esnasında yanıyorsa ABS fren sisteminde bir arızanın olduğunu gösterir.
Akümülatör şarj ikaz ışığı kontak açılması ile beraber yanar ve 2 saniye içinde söner. Eğer devamlı yanmaya başladıysa akü ve şarj dinamo sisteminde bir problemin olduğunu belirtir.
Kontak açıldığında yanar ve el freni serbest bırakıldığında söner.
Hava kirliliğini önleyici sistem kontrolü ikaz ışığı anlamı taşımaktadır. Bu uyarı ışığı aracınızda sürekli yanmaya başladı ise hemen servis ile iletişime geçmelisiniz.
İkaz ışığı kontak açılmasıyla beraber yanar ve motor çalışınca söner. Sürekli yanıyorsa servis ile iletişim kurmalısınız.
Lastik basınç kaybı alarmı ikaz ışığı yanıyorsa lastik havaları kontrol edilmelidir. Aynı zamanda detaylı bilgi içinde araç kılavuzundan yardım alınabilir.
Yağ basıncı ikaz ışığı kontak çevrilince yanar ve hemen geri döner. Eğer sönmüyorsa hemen servis ile irtibata geçilmelidir. Yağsız kalma, yak eksiltme gibi sorunlardan büyük masraflar çıkabilir. Bu gibi durumlarda aracı hareket ettirmemeniz tavsiye edilir.

Renault Clio Arıza İşaretleri

Clio arıza işaretleri ve anlamları üstteki tabloda yer almaktadır. Renault tüm modellerde arıza lambaları aynı anlamları taşır. Clio ikaz lambası seyir halinde yandı ise hemen güvenli bir biçimde aracı müsait bir yere çekmeli ve arızanın anlamı için servis ile iletişime geçmelisiniz. Hem araç güvenliği hem de sürücü güvenliği için en iyi yol budur. Aracın kılavuzunda da lambanın ne anlama geldiği detaylıca belirtilmiştir.

Renault Arıza Işıkları Yandığında Ne Yapılmalı?

Her markada bu gibi durumlar olabilir. Özellikle hareket halinde arıza ışığı yandıysa hemen sakince araç stop edilmelidir. Arıza ikaz lambasının neden yandığını öğrenmek için kısa bir araştırma yeterli olacaktır. Bunu internet üzerinden, servis üzerinden veya araç kitapçığından çok kısa süre içerisinde öğrenmek mümkündür. Eğer sorunun sebebi ciddi ise araç hareket ettirilmemeli ve çözüm için gerekli tamirhane/servisler ile iletişim kurulmalıdır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.