Renault Symbol Clio Arıza Işıkları Anlamları

Renault Symbol aracınızda, gösterge ekranında bir arıza ışığı gördüğünüz andan itibaren aracı güvenli bir şekilde durdurmanız gerekir. Ardından Symbol arıza ışığının ne anlama geldiğini öğrenmek için araç kitapçığına bakmalı ve servis ile iletişime geçmelisiniz.

Symbol aracınızda ki arıza ışıklarını görmezden gelip sürmeye devam ederseniz, bu hem ciddi bir güvenlik sorununa neden olur ve beraberinde büyük masraflar getirebilir. Bu gibi durumlarda arıza lambalarını ciddiye almak çok önemlidir.

Renault Symbol Arıza Lambaları

Renault Arıza IşığıRenault Symbol Arıza Işığı Anlamı
Bu ışık kontak açılmasıyla beraber yanar ve birkaç saniye içerisinde söner. Eğer araç çalışma esnasında yanıyorsa ABS fren sisteminde bir arızanın olduğunu gösterir.
Akümülatör şarj ikaz ışığı kontak açılması ile beraber yanar ve 2 saniye içinde söner. Eğer devamlı yanmaya başladıysa akü ve şarj dinamo sisteminde bir problemin olduğunu belirtir.
Kontak açıldığında yanar ve el freni serbest bırakıldığında söner.
Hava kirliliğini önleyici sistem kontrolü ikaz ışığı anlamı taşımaktadır. Bu uyarı ışığı aracınızda sürekli yanmaya başladı ise hemen servis ile iletişime geçmelisiniz.
İkaz ışığı kontak açılmasıyla beraber yanar ve motor çalışınca söner. Sürekli yanıyorsa servis ile iletişim kurmalısınız.
Lastik basınç kaybı alarmı ikaz ışığı yanıyorsa lastik havaları kontrol edilmelidir. Aynı zamanda detaylı bilgi içinde araç kılavuzundan yardım alınabilir.
Yağ basıncı ikaz ışığı kontak çevrilince yanar ve hemen geri döner. Eğer sönmüyorsa hemen servis ile irtibata geçilmelidir. Yağsız kalma, yak eksiltme gibi sorunlardan büyük masraflar çıkabilir. Bu gibi durumlarda aracı hareket ettirmemeniz tavsiye edilir.

Renault Clio Arıza İşaretleri

Clio arıza işaretleri ve anlamları üstteki tabloda yer almaktadır. Renault tüm modellerde arıza lambaları aynı anlamları taşır. Clio ikaz lambası seyir halinde yandı ise hemen güvenli bir biçimde aracı müsait bir yere çekmeli ve arızanın anlamı için servis ile iletişime geçmelisiniz. Hem araç güvenliği hem de sürücü güvenliği için en iyi yol budur. Aracın kılavuzunda da lambanın ne anlama geldiği detaylıca belirtilmiştir.

Renault Arıza Işıkları Yandığında Ne Yapılmalı?

Her markada bu gibi durumlar olabilir. Özellikle hareket halinde arıza ışığı yandıysa hemen sakince araç stop edilmelidir. Arıza ikaz lambasının neden yandığını öğrenmek için kısa bir araştırma yeterli olacaktır. Bunu internet üzerinden, servis üzerinden veya araç kitapçığından çok kısa süre içerisinde öğrenmek mümkündür. Eğer sorunun sebebi ciddi ise araç hareket ettirilmemeli ve çözüm için gerekli tamirhane/servisler ile iletişim kurulmalıdır.

Renault Symbol ünlem işareti neden yanar?

Renault Symbol zigzag işareti ne anlama gelir?

Renault Symbol zikzak işareti, arızalı bir fren sistemi olduğuna dair bir uyarıdır. Frene bastığınızda da yanar ve ABS veya ESP sistemlerinde bir arıza tespit eder. Çoğu durumda, buna hatalı bir sensör veya sistemdeki gevşek bağlantı neden olur. Renault Symbol Zigzag sembolü, aracın aküsünde veya diğer elektrikli parçalarında bir sorun olduğunu gösterir. Sonuç olarak zikzak işareti, bir Renault Symbol’deki en yaygın hatalardan biridir. Çok sayıda anlama gelebilir. Ancak genellikle motorunuzda bir sorun olduğu anlamına gelir. Şayet aracınızda bu tarz bir hata alıyorsanız mutlaka ilk önce aracınızın sensörlerini kontrol etmelisiniz. Ancak sorun hala devam ediyorsa böyle bir durumda aracınızı tamircinize götürmelisiniz.

Renault Symbol zigzag işareti ne anlama gelir?

Renault Symbol arıza lambası neden yanar?

Aracınız sensörlerinden veya parçalarından birinde bir sorun tespit ederse, Renault Symbol arıza lambası yanar. Böyle bir durumda, daha ciddi sorunlar olabileceğinden hemen kontrol ettirmelisiniz. Renault Symbol arıza ışığı yanarsa, aracın bir veya daha fazla parçada bir sorun olduğu anlamına gelir. Gevşek bir akü kablosundan motorun teklemesine kadar her şey olabilir. Yapılacak en iyi şey, sorunu sizin için teşhis edip onarabilmemiz için aracınızı servis merkezlerimizden birine getirmektir. Renault Symbol arıza lambası, motor çalıştırıldığında yaklaşık üç saniye yanıp söner ve ardından her şey normalse söner. Motoru çalıştırdıktan sonra arıza lambası yanıp sönmeye devam ederse, belirli bir sistemde bir sorun var demektir ve aracınızı derhal kalifiye bir tamirciye kontrol ettirmelisiniz.

Renault Symbol arıza lambası neden yanar?

Renault Symbol ünlem işareti neden yanar?

Gösterge panelinizde bu sembol göründüğünde, fren pedalı sensörünüzde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu da frenlerinizin bakıma veya değiştirmeye ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir. Renault Symbol ünlem işareti ışığı, kontrol motoru ışığıdır. Bu ışık, aracın sistemlerinden birinde bir sorun olduğunda yanar. Sorun küçük veya büyük olabilir. Ancak mümkün olan en kısa sürede tamircinize kontrol ettirmeniz önemlidir.  Bu arızanın kesin sebebini tespit etmek zordur. Çünkü gevşek bir yakıt kapağından motorunuzla ilgili ciddi bir soruna kadar herhangi bir nedenden kaynaklanabilir.

“Renault Symbol Clio Arıza Işıkları Anlamları” üzerine bir yorum

  1. Merhabalar aracım Renault seymbol 20111.4 benzin LPG araçta motor arıza ışığı yandı odb cihazı ile bakınca oksijen sensörü arızası verdi çıkarılıp temizlendi takıldı ışık söndü bir süre sonra (45 gün) araç silkeleme yapıp stop ediyordu sonra çalıştırıyordum çalışıyordu Buji Buji kablosu ateşleme bobini değişti kırank sensörü temizlenip takıldı gaz kelebeği temizlendi takıldı adaptasyon yapıldı hava filtresi yağ filtre değişti bir süre normal çalışıyor sonra yine aynı sorun rölanti motoru arızalı dediler ustalar tek başına uyumlu olmuyor komple gaz kelebeği ile birlikte olmalı dediler orjinal mais marka değişti şimdi rölanti hafif belli belirsiz inip çıkıyor onda sorun Yok dedim ama klima veya fan açınca rölanti düşüyor geri yükseliyor normale geliyor bunu farı açınca da oluyor şarj dinamosu ölçüldü konjektor sorun yok akü yeni değerler normal bu durumda sorun ne olabilir benzinde LPG de aynı sorun

    Cevapla
Yorum yapın