Polen Filtresi Ne Demektir; Ne İşe Yarar?

Polen filtresi bir diğer adıyla klima filtresi, klima sistemi bulunan araçlarda dışarıdan süzülen havanın kabin içine geçmesinden önce filtrelenmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin karbonlu ve karbonsuz modelleri bulunmaktadır

Genellikle polen filtresi, torpido gözünün arkasında bulunur. Bu şekilde olan polen filtrelerine kolayca ulaşılır. Bazı polen filtreleri ise gösterge tablosunun altında yahut taze havanın klima sistemine girdiği kaputun altında olabilmektedir. Bu şekilde olan polen filtrelerine ise erişilmesi kolay olmayabilir.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresi klima sistemi olan araçlarda, dışarıdan gelen hava aracın içine girmeden önce arınmasını sağlar. Bu filtre sayesinde dışarıdan aracın içine giren hava aracın içerisine ulaşmadan önce toz ve topraktan arınmış olur.

Polen filtresi arabada bulunan sürücü ve yolcuların soludukları havayı daha sağlıklı hale getirmek için tasarlanmış olan bir parçadır. Doksanların sonuna doğru daha çok yaygın hale gelen polen filtresi bir hava arıtma parçasıdır. Aracın içerisine giren havanın temizlenmesini sağlar. Oldukça faydalı olan bu parça günümüzde üretilen bütün arabalarda bulunmaktadır.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Araba severlerin genellikle en çok sorduğu sorular arasında yer alanlardan bir tanesi depolen filtresi ne sıklıkla değiştirilmelidir? Genel olarak bir polen filtresi iki yahut üç yıl içerisinde mutlaka değiştirilmelidir. Bu süre arabanın çalışma koşullarına bağlı olarak değişim gösterebilir. Tozlu yollarda filtre değişimi daha sıklıkla yapılmalıdır. Ama genel olarak bir polen filtresi iki ila üç yıl yahut elli bin kilometre dayanabilir.

YouTube video

Eğer polen filtresi tıkanırsa fan dışardan yeterli havayı çeker ama tıkalı olan polen filtresi arabanın içerisine yeteri kadar hava gönderemez. Bu durum fanın hasar görmesine sebep olur. Arabanın içerisine yeterli hava gelmediği takdirde üfleyici fan ısınır ve fanda çeşitli bozulmalar oluşur.

Polen filtresi kötü koku ve zararlı gazları araç içerisine bırakmaz. İçinden geçen hava, filtre içerisinde bazı parçacıklar bırakır. Bu parçacıklar zaman içerisinde filtrede tıkanıklık yapar.  Bazıları filtre kirlendiğinde temiz su ile yıkayıp, kuruttuktan sonra yeniden kullanmaktadır.

Polen filtresi buğu yapar mı?

Polen filtresi ile klima filtresi aynı mı?

Evet, polen filtresi klima filtresi ile aynı şeydir. Polen filtresi, polen, toz ve diğer partikülleri aracınıza girmeden önce yakalar. Bu, arabanızı temiz tutmanıza ve alerjenleri azaltmanıza yardımcı olacaktır. Aracınızda kullandığınız polen filtresi, polenin arabanın motoruna girmesini engelleyen bir filtredir. Otomobil polen filtresi, otomobilin hava girişine takılır ve toz, polen ve diğer parçacıkların motorunuza girmesini filtrelemek için tasarlanmıştır. Polen filtresi tipik olarak dış hava girişi ile kabin filtresi arasında yer almaktadır. Daha sonra yüzeyinde bir elektrostatik yük ile toplanabilecek toz ve diğer parçacıkları tutmasına izin veren özel kumaştan yapılmıştır. Böylece araca giren havayı temizleme performansını ortaya koyar.

Polen filtresi buğu yapar mı?

Polen filtresi kaloriferi etkiler mi?

Hayır, polen filtresi ısıtıcıyı etkilemez. Polen fitlersi aracınızdaki kalorifer sisteminizden bağımsız çalışır. Polen filtresi, bir aracın klima sistemine takılan bir filtredir. Bu filtre öncelikli olarak yolcu kabinine sirküle edilen havadaki polen ve diğer küçük partikülleri uzaklaştırmak için kullanılır. Otomobil polen filtresi, üzerinde zamanla birikmiş olabilecek kalıntıları gidermek için su veya buharla yıkanabilir. Kirlendiğinde veya toz ve küçük parçacıklarla tıkandığında değiştirilmelidir. Çünkü bu, aracınızın performansını etkileyebilir. Ayrıca temizlemeden veya değiştirmeden kullanmaya devam ederseniz motorunuza zarar verebilir. Bu aşamada polen filtrenizin hatasız olması aracınızın performansını dahi olumlu yönde etkileyecektir.

Polen filtresi kaloriferi etkiler mi?

Polen filtresi buğu yapar mı?

Kimi zaman filtreden kaynaklı buğu sorununda şikayet edenler olmuştur. Esasında bu polen filtresi buğusu, klimanız bir süre kullanılmadığında çıkan su buharıdır. Bu nedenle sabah klimanızı ilk açtığınızda veya gece park ettikten bu tarz bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Sonuç olarak polen filtresi, otomobilin motorunu polen, küf ve diğer kirleticiler gibi iç parçalara zarar verebilecek parçacıkların neden olduğu aşınma ve yıpranmaya karşı koruma kabiliyetine sahip olan bir parçadır. Polen filtreleri, polyester veya selüloz ester gibi sentetik elyaflardan yapılan ön filtreler olarak da bilinmektedir.

 

Polen filtresi neden önemlidir?

Polen filtresi; araçlara dışarıdan gelen havanın aracın içerisine henüz ulaşmadan temizlenmesini sağladığı için oldukça önemlidir.

Polen filtresi kirli olursa ne olur?

Şayet aracınızın polen filtresi kirlenirse; aracınızın klimasının bozulma riski artar. Ayrıca aracınızın çekiş gücü de bundan etkilenir.

Polen filtresi değişmezse ne olur?

Şayet polen filtresi değişmezse; aracınıza giren havanın kalitesi de azalacaktır. Bu da aracınızdaki motora fazdan yük binmesi anlamına gelmektedir.

Yorum yapın