Egzozdan Neden Çiğ Yakıt Kokusu Gelir?

Otomobil arızaları arasına girmese de egzozdan çiğ yakıt kokusu neden gelir sorusu oldukça sorulan ve merak edilen konulardan bir tanesidir. Burada bahsedilen ‘çiğ yakıt’, silindirler içerisinde gereken düzeyin üzerinde kalan ve yanmayan yakıtın egzozdan dışarı atılmasıdır. Pek korkulacak bir durum olmasa da içten yanmalı dizel ve benzinli motorlarda sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Egzozdan neden çiğ yakıt kokusu gelir?

Egzozdan Çiğ Yakıt Kokusu Gelmesi

Yukarıda da görüldüğü gibi her iki içten yanmalı motorda da yanma sonucu çıkan gaz egzozdan tahliye ediliyor. Eğer bu işlemler sırasında silindirlerin içerisinde, gereken düzeyin üzerinde yakıt kalırsa, egzozdan çiğ yakıt kokusu gelir. 

Egzozdan Benzin Kokusu Gelmesi Nedenleri

Araç egzozundan benzin kokusu veya lpg kokusu gelebilir. Bunların bazı sebepleri vardır. Genellikle ince bir araştırma ile çözülecek şeylerdir. Başlıca nedenleri ise şunlardır:

Ateşleme Kaynaklı Koku Sorunları

Araç ateşleme sisteminde kaynaklanan bazı nedenlerden ötürü egzozdan koku gelmesi görülebilir. Buji ve buji kablolarında oluşan yıpranma ve eskimeler sonucunda araç lpg veya benzin kokusu yapabilir.

Enjektör Kaynaklı Koku Sorunu

Araç enjektörlerinde oluşan bazı sorunlardan ötürü lpg ve benzin kokusu olabilir. Enjektör tıkanması, enjektör arızası sonucunda araçta çekiş kaybı eşliğinde koku olmaktadır. Bu gibi sorunlarda enjektör bakımı gerekmektedir.

Benzinli Motorlarda Egzozdan Koku Gelmesi

İçten yanmalı benzinli motorların çalışma sistemlerine sırayla bakacak olursa başta silindirlerin içerisine enjektörler aracılığı ile yakıt transfer edilmesi geliyor. Hemen ardından hava filtresi tertemiz bir hava getirip silindirlerin içine enjekte eder. Hava filtresinden gelen hava ve enjektörlerden silindirlere gönderilen yakıt karıştırılır ve pistonlar sayesinde sıkıştırma sağlanır. Buji sıkıştırılan bu karışımı ateşler. Bujinin sıkıştırdığı hava-yakıt karışımı patlayarak yani yanarak pistonları aşağı doğru indirir. Bu sayede yanma meydana gelir ve oluşan gazlar egzozdan atılır.

Dizel Motorlarda Egzozdan Koku Gelmesi

İçten yanmalı dizel motorların çalışma sistemi başta hava filtresinden emilen ve silindirlere gönderilen taze hava ile başlar ve bu hava pistonlar tarafından sıkıştırılır. Enjektörler burada yakıtı oldukça yüksek bir basınç ile yakıtı püskürtür. Karıştırılan hava ve yakıt enjektörün sağladığı basınç ile patlar ve pistonu aşağı iter sonuç olarak çıkan gaz egzozdan atılır.

“Egzozdan Neden Çiğ Yakıt Kokusu Gelir?” üzerine 2 yorum

    • Aracınıza LPG kiti olarak Atiker, Brc gibi sistemleri taktırabilirsiniz. Uyumluluk konusunda doğru montaj ile bir problem olmayacaktır.

      Cevapla
Yorum yapın