Teknik Bilgi 1.592 0

Egzozdan Neden Çiğ Yakıt Kokusu Gelir?

Otomobil arızaları arasına girmese de egzozdan çiğ yakıt kokusu neden gelir sorusu oldukça sorulan ve merak edilen konulardan bir tanesidir. Burada bahsedilen ‘çiğ yakıt’, silindirler içerisinde gereken düzeyin üzerinde kalan ve yanmayan yakıtın egzozdan dışarı atılmasıdır. Pek korkulacak bir durum olmasa da içten yanmalı dizel ve benzinli motorlarda sıkça karşılaşılan durumlardan biridir. Egzozdan neden çip yakıt kokusu gelir?

Egzozdan Çiğ Yakıt Kokusu Gelmesi

Yukarıda da görüldüğü gibi her iki içten yanmalı motorda da yanma sonucu çıkan gaz egzozdan tahliye ediliyor. Eğer bu işlemler sırasında silindirlerin içerisinde, gereken düzeyin üzerinde yakıt kalırsa, egzozdan çiğ yakıt kokusu gelir. Egzozdan çiğ yakıt gelmesinin nedeni budur.

Benzinli Motorlar Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı benzinli motorların çalışma sistemlerine sırayla bakacak olursa başta silindirlerin içerisine enjektörler aracılığı ile yakıt transfer edilmesi geliyor. Hemen ardından hava filtresi tertemiz bir hava getirip silindirlerin içine enjekte eder. Hava filtresinden gelen hava ve enjektörlerden silindirlere gönderilen yakıt karıştırılır ve pistonlar sayesinde sıkıştırma sağlanır. Buji sıkıştırılan bu karışımı ateşler. Bujinin sıkıştırdığı hava-yakıt karışımı patlayarak yani yanarak pistonları aşağı doğru indirir. Bu sayede yanma meydana gelir ve oluşan gazlar egzozdan atılır.

Dizel Motorlar Nasıl Çalışır?

İçten yanmalı dizel motorların çalışma sistemi başta hava filtresinden emilen ve silindirlere gönderilen taze hava ile başlar ve bu hava pistonlar tarafından sıkıştırılır. Enjektörler burada yakıtı oldukça yüksek bir basınç ile yakıtı püskürtür. Karıştırılan hava ve yakıt enjektörün sağladığı basınç ile patlar ve pistonu aşağı iter sonuç olarak çıkan gaz egzozdan atılır.

 

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir