Park Asistanı Sonradan Takılır mı?

Günümüzde bilgisayar sistemlerinin gelişmesiyle araç teknolojileri de her geçen gün yenileniyor. Bu yeniliklerden biri olan park asistanı artık çoğu araba modelinde olsa da olmayan arabalara sonradan taktırabilmek de çoğu arabada mümkün değil. Park asistanı sonradan takılır mı sorusunun cevabı da budur. Sistem sayesinde aracın önünde ve arkasındaki optik sensörler ve kontrol ünitesi çalışıyor. Aracın tampon köşelerinde de bulunan sensörler ile araç kolayca manevra yapabiliyor.

Aracın gidebileceği boş mesafe olduğunu bildiren otomatik park sistemi, aracın geri vitese takılması gerektiğini de ön konsolda gösterir. Otomatik manevra, geri dönüş kamerası, sesli sinyal gibi birçok işlevi olan park asistanı, 36 km/h altındaki hızda gidildiğinde otomatik park boşlukları arar. Park asistanı “P” sembolü ile uygun boşluk olduğunu bildirir.

Otomatik Park Sistemi Taktırmak

Otomatik park sistemi yeni bir teknolojidir ve kapsamlı bir donanıma sahiptir. Optik sensörlerin orijinallerinin tampona yerleştirilmesi, kontrol ünitesinin alınması ve montaj edilmesi maliyetli olduğundan sonradan taktırmayı çoğu kişi tercih etmiyor.

Park asistanı, düğmeye basılarak aktif edilen bir sistemdir. Aktif edildiğinde otomatik park yeri bulur ve mesafe algılayıcı sensörler yardımıyla park etmenize yardımcı olur. Ön tamponda 6 arka tamponda 4 sensör bulunur. Sürücünün geri vitese geçmesiyle sistem tamamen devreye geçer.

YouTube video

Mercedes C180, Mercedes A80, Ford Focus, Toyota Coralla, Volkswagen Passat, Volkswagen Jetta, Volkswagen Golf 7, Opel Insignia gibi modellerde de otomatik park sistemi bulunuyor. Park asistanı sistemi, sonradan eklenilse bile verimli olmayabilir. Sistemin takılması sonucu bir diğer sorun da tamirin süresinin uzun ve maliyetli olmasıdır.

Aracın yalnızca park esnasında değil, herhangi bir araca veya nesneye yaklaştığında da sensörü alarm veriyor. Bu da sürücüye sürüş güvenliği sağladığından oldukça kullanışlı bir özelliktir.

Otomatik Park Sistemi Bulunan Arabalar

2019 yılından sonraki modellerin birçoğunda park asistanı bulunuyor. Bunlar arasında Ford Fiesta, Focus, Mondeo, Mercedes A ve CLA serileri sayılabilir. Üst segmentteki araçların ise tamamında park asistanı opsiyon olarak sunuluyor. Kullanımının zahmetli olması ve park için büyük bir alan ayırması sebebiyle bu opsiyonu tercih etmeyenler de var.

Park Asistanı Nedir?

Park asistanı, aracınızı sorunsuz bir şekilde park etmenize destek olan yeni nesil bir sistemdir. Bu sistem aracınızı pratik bir şekilde konumlandırmanıza destek olur.

Park asistanı nasıl çalışır?

Park asistanı aracınızı park ederken; geri vitese attığınız zaman ve park etme konumunu takip ettiğiniz zaman çalışmaktadır.

Park asistanı hangi araçlarda var?

Park asistanı özellikle yeni model araçlarda karşımıza çıkmaktadır. Mercedes C180, Toyota Corolla ve Opel Insignia gibi modellerde bu sistem vardır.

Yorum yapın