Portal Aks Nedir? Nasıl Yapılır?

Portal aks sistemi ilk olarak Mercedes Unimog arazi araçlarında görülen bir sistemdir. Oldukça zorlu arazi şartlarında ilerleyen, herhangi bir engele takılmadan hareket eden unimog marka araçlar portal aks sitemi sayesinde her zaman ön planda olmuşlardır. Mühendisler uzun araştırmalar sonrasında portal aks sistemini iyice geliştirdi ve bu araçlarda seri üretime başladılar.

Detaya girmeden önce bu ihtiyacın nasıl doğduğuna bir bakalım. Standart 4×4 arazi araçlarının yerden yüksekliği zorlu arazi şartlarına göre yeterli gelmemektedir. Bu yüzden modifikasyonlar yapılarak yerden yükseltme yapılarak bu durumu iyileştirmeye çalışılır. Fakat her ne kadar yükseltme kitleri ile işlem yapılsa da aracın gerçek yüksekliği diferansiyelin yüksekliği kadardır. Diferansiyel yukarı alınmadığımız için kupanın ve şasenin yüksek olması gerçek manada işimizi görmemektedir.

YouTube video

Büyük lastikler takmak ve ayna mahruti oranlarını değiştirdiğimiz de ise olası bir zorlamada kırılmalar da yaşanabilmektedir.

Portal Aks Nedir?

Portal Aks, cer dişlileriyle aks üzerinde ki devrin  tekerleklere ulaştırılmasıyla oluşmuştur. İki büyük ve iki küçük dişli vardır. Bu dişlilerin oranları aracın jant lastik ve ağırlık gibi özelliklerine göre hazırlanmaktadır. Üst taraftaki dişli aksa takılırken alt taraftaki dişli tekerleğe takılır. Böylece diferansiyel alt ve üst dişli arasındaki mesafe kadar yerden yükselmiş olur. Portal aksların bir başka faydası da aracın gücünü arttırmasıdır. Dişliler sayesinde motordan tekerleklere gelen gücü arttırmaktadır.

Alttaki resimde de görüldüğü üzere diferansiyel tekerin en üst kısmına konumlandırılmış. Normal aks olan araç yükseltme yapıldığında bile diferansiyel yüksekliği değişmediği için arazilerde sorunla karşılaşır.

Portal Aks

Aracın orjinalliğini bozmadan takılan portal aks sistemi tüm yükü üzerine aldığı için diğer aksamlara yük bindirmez ve standart araçlarda ki aks kesme olayını da ortadan kaldırır.

Portal Aks Fiyatları

Günümüz de portal aks uygulaması maalesef her araca uygulanmamaktadır. Ülkemizde pek yaygın olmasa da birkaç araçta görmek mümkündür. Ülkemizde araçlara özel portal aks uygulaması yapmakta olan birkaç profesyonel firmalar vardır. Bu firmalara danışarak özel olarak aracınıza uzun uğraş ve süre sonucunda portal aks sistemini yaptırabilirsiniz.

Portal Aks Fiyatları

Portal aks satın alırken yüksek bir dayanıklılık özelliğine sahip olup olmadığına dikkat etmek gerekmektedir. Bu aşamada özellikle alüminyum alaşımlı kabuk portal aksların üst düzeyde bir etkiye sahip oldukları biliniyor. Yine çelik iç dişli ve tahrik milli ekstra dayanıklılık sağlayan modelleri tercih etmeniz, üst seviyede bir performansı elde etmeniz mümkün kılar. Bir de portal aks için mutlaka bilyalı rulmanlar dahil olmak üzere metal dişlilere de dikkat etmeniz gerekiyor. Bu aşamada Metal Ön Portal Aks, Yüksek Mukavemetli RC Araba Ön Portal Aks Genişletilmiş 1/10 RC Araba için Yükseltilmiş portal aks fiyatının 2 bin TL ile 3 bin TL arasında değişiklik gösterdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

http://www.isoff.org.tr sitesinden  esinlenerek paylaşılmıştır.

Yorum yapın