Otomatik Vites Üzerindeki Harfler

Otomatik vites üzerindeki harfler P, R, N, D ve L harfleridir. Bunlar kısaca “Prindle” olarak okunur. Teknik bir terimdir ve terimdeki her harf otomatik şanzımanda farklı bir ayarı temsil eder. Aracın modeline göre “m” harfi 1,2,3 olmak üzere 3 farklı sayıdan da oluşabilir. Bu harfler, dişli ayarı olarak tanımlanabilir yani aktivasyon ayarlarıdır. Otomatik şanzımandaki dişliler hidrolik olarak kaydırılır ve üçten dokuza kadar hız ayarına sahiptir.

Otomatik Vites Harfleri Ne Anlama Gelir?

Harflerin ne anlama geldiğine bakacak olursak;

  • “P” harfi park anlamına gelen bir harftir. Vites değiştirirken şanzıman dişliler kitlenir ve tekerleğin ileri veya geri gitmesini engeller. Park ayarı bu sayede fren olarak kullanılabilir. Şanzıman ayarı bu sistemi kullanmadaki ilk amaçtır. Özellikle güvenlik amacıyla çoğu araç park ayarındayken çalıştırılır.
  • “R” harfi ise geri vites olarak tanımlanabilir. Aracın geriye doğru sürülmesi için gerekli olan vitestir. Vites kolu P’den R’ye geçirildiğinde otomatik şanzıman geri vitese geçer. Kısaca tekerleklerin ters dönmesini sağlar. Ancak aracın geri viteste çalıştırılması güvenli olmayabilir.
  • “N” harfi otomatik şanzımanın serbest dönüş modunu temsil eder. İleri ve geri viteslerini serbest bırakarak lastiklerin serbest şekilde dönmesine olanak tanır. Araçların motorları çalışmadığında ve itilmesi gerektiğinde N ayarı kullanılır. N harfi “nötr” kelimesinden gelir.
  • “D” harfi sürücü anlamına gelen ve otomatik şanzımanın vitesi etkinleştirmesi anlamına gelir. Aracın hızı arttıkça tahrik dişlisi tekerleklere güç uygular ve motor devri belirli seviyeye geldiğinde kademeli olarak daha yüksek dişlilere geçilir. Araç yavaşladığında ise tam tersi düşük dişlilere geçilir. Ayrıca d harfi, “overdrive” anlamında kullanılan otomatik şanzımandaki üst vites ayarı olarak bilinir. Bu ayar otoyollarda, özellikle uzun yolda giderken kullanılır.
  • “L” harfi şanzımanın düşük viteste olduğunu belirtir. L harfinin M harfiyle değiştirilmesi, şanzımanın manuel kaydırmalı seçeneğinin olduğunu gösterir.
YouTube video

Araçların modelleri farklı olduğundan otomatik vites araçlarda vites değiştirme kolundaki harfler ve sayılar farklı olabilir. Güvenli bir sürüş için doğru vites ayarının kullanılması çok önemlidir. Bu yüzden verilen bilgiler dışında araç sahibi el kitabına bakılmalı ve araçta bulunan otomatik vites harfleri öğrenilmeli, ne anlama geldiği detaylı şekilde öğrenilmelidir.

Otomatik vites araçta D1 d2 D3 nedir?

Otomatik vites de B ne demek?

Otomatik vitesli araçlarda B, hız aralığı demektir. Bu şanzımanın belli bir hızda istenilen vitese geçeceği anlamına gelmektedir. B özelliğin çalışması için aracın hareket halinde olması gerektiğini unutmamak önemlidir. Araç durdurulursa, B moduna geçiş 1. vitese geçişle sonuçlanacaktır. Diğer tüm durumlarda, B moduna geçmek aracınızın davranışını etkilemeyecektir. Otomatik viteste geri vitese taktığınızda aracın gideceği yön olduğu için otomatik şanzımanlarda kullanılır. Özetle otomatik vitesli bir aracınız varsa hem B hem de diğer vites harflerinin anlamını biliyor olmanız gerekmektedir.

Otomatik vites de F ne demek?

Otomatik vites de F ne demek?

Otomatik viteslerde; F, aşırı hız ya da sıralı manuel modda olduğunuz anlamına gelir. Şehir içinde sürerken, aşınmayı azaltmak ve yakıt tasarrufunu iyileştirmek için otomatik vites değiştirme için aracınızı D konumunda bırakmak mantıklı olacaktır. Kısaca F, “ileri”nin kısaltması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kavram, devreye girdiklerinde dişlilerin yönünü tanımlamak için kullanılır. Esasında aracınızı kullanmaya başladığınız zaman vites harflerini kullana kullana öğrenebilirsiniz. Yine de öncesinde teori olarak da otomatik vites harflerinin anlamını biliyor olmanız, daha kolay bir şekilde otomatik vitesli aracınıza alışmanızı mümkün kılacaktır.

Otomatik vites araçta D1 d2 D3 nedir?

Otomatik vites araçta D1 d2 D3 nedir?

Otomatik viteste D1, sürüşün 1. vitesi anlamına gelmektedir. D2, sürüşün 2. vitesi anlamına gelir. Bu, sürüşün 6. vitesi olan D6’ya kadar devam etmektedir. Sonuç olarak D1, D2 ve D3, farklı otomatik şanzıman türlerini ifade eder. İlk sayı vites sayısını, ikinci sayı ise kaç tane ileri hız olduğunu gösterir. Örneğin, bir 4D56’da dört ileri vites ve beş geri vites bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında otomatik vitesli araçlarda yer alan her bir harfin anlamı vardır. Dolayısıyla aracınızı sorunsuz bir şekilde kullanmayı istiyorsanız; bu harflerin ne anlama geliyor olduğunu biliyor olmanız gerekmektedir.

M vites ne demek?

M vites; manuel olarak vites değiştirmeyi ifade etmektedir. Bu moda geçtiğiniz zaman vitesini de manuel olacaktır.

Otomatik vites d mi S mi?

Otomatik viteste D; aracın ileri doğru hareket ettirmesini sağlar. S moduysa spor vitesi olarak tanımlanmaktadır.

Otomatik vites n ne işe yarar?

Vites N; nört anlamına gelen bir seçenektir. Bu genellikle araç beklerken geçilen konumu ifade etmektedir.

Yorum yapın