Debriyaja Basınca Kesilen Ses

Birçok otomobil sürücüsünün en çok başına gelen olaylardan birisidir bu. Debriyaja basınca kesilen ses genellikle şanzıman grubuna ait parçalardan gelmektedir. Bu sesler birçok araçta vardır ve  hemen yapılmaz ise yolda bırakacak cinsten arıza değildir.

Debriyaja basınca ses kesiliyorsa prizdirek bilyası arızalıdır demektir. Debriyajı sık sık kullandığımızdan dolayı bu tür sorunların oluşması diğer parçaların arızalanmasından daha yüksektir. Bu gibi durumlarda 40 bin km de bir sorunların kontrol edilmesinde fayda vardır.

Prizdirek Bilyası Sesi Nasıl Kesilir ?

Prizdirek bilyesinin değiştirilmesi için komple baskı balatanın sökülmesi gerekir. Bu gibi değişimlerde sadece bilye değil de komple debriyaj setinin değişmesi çok daha sağlıklı olmaktadır. Sadece prizdirek bilye değişimi için vereceğiniz tutar debriyaj değişiminde ki ile aynı olacaktır. Motor soğukken debriyajdan gelen ses daha yüksek olur. Komple set değişimi sonrasında bu sorunların hiç biri kalmaz.


Debriyaja basıldığında ses geliyor ise debriyaj bilyesinde sorun vardır. Uygun olunan bir vakitte tamir edilmelidir.

Debriyaja bastığınızda sesler artıyor veya debriyajdan ayağınızı çektiğinizde gelen sesler artıyor ise, rahatsız edecek kadar ses var ise en kısa sürede tamirini yaptırmanız gerekir. Bu gibi rahatsız eden ses varsa baskı balata takımınız ömrünü doldurmak üzere demektir. Baskı balata ve bilyesi iyice sıyırmış ise araçta bu tür sesler artacak ve dolayısıyla ani zorlanmalarda komple ömrünü dolduracak parçalardır. Bu yüzden aracı özellikle yokuşlarda zorlamadan kaçının.

Debriyaja Basınca Ses Gelmesinin Sebepleri

Genellikle bu durum birçok araçta görülür. Debriyaj sistemi 80.000- 120.000 KM aralığında değişmesi gereken parçalardır. Sürüşe bağlı olarak çok daha erken de değişebilir. Bilyeler aşındığında ve baskı zayıfladığında artık debriyaja basınca ses gelir. Bir diğer belirtisi de debriyajdan çekince gelen sestir. Bunun çözümü ise debriyaj sisteminin yenilenmesidir.

Yenilendikten sonra artık debriyajdan herhangi bir ses gelmeyecektir. Uzun süren kmler sonrasında bu ses tekrar gelebilir. Fakat yolda bırakacak bir sorun olmamaktadır. Aşırı ses geliyorsa bir servise gösterilmelidir.

Debriyaj bilyası ne kadara değişir?

Debriyaj rulmanı arızası nasıl anlaşılır?

Debriyaj rulmanız arızası, birçok arabada yaygın bir sorundur. Bu arıza debriyaj pedalının yere düşmesine veya yumuşak ve lapa haline gelmesine neden olabilir. Debriyajlı bir arabanız varsa, debriyaj yatağı arızasını mümkün olan en kısa sürede nasıl tespit edeceğinizi öğrenmek önemlidir. Debriyaj yatağı arızası, yeni nesil araçların yaygın bir sorundur. Bu, özellikle düzenli olarak sert bir şekilde sürülen yüksek performanslı araçlar için geçerlidir. Debriyaj diski, baskı plakası ve volan programa göre değiştirilmezse debriyaj yatağı arızası meydana gelebilir. Üretim sürecindeki kusurlar veya kötü tasarım nedeniyle de oluşabilir. Bozuk bir debriyaj rulmanı, aracınızın performansı ve yol tutuşu ile ilgili birçok soruna neden olur.

Debriyaj rulmanı arızası nasıl anlaşılır?

Debriyaj Üst Merkezi bozulursa ne olur?

Debriyaj üst merkez mili, debriyaj tertibatının ana parçasıdır. Burası bozulduğunda, aracın stop etmesine ve güç kaybetmesine neden olur. Bu sırada araba kullanıyorsanız, arabanız aniden hızlanabilir veya yavaşlayabilir, bu da tehlikeli olabilir. Dahası, debriyajınızı her gün kontrol etmezseniz, çok geç olana kadar neler olup bittiğini anlayamayabilirsiniz. Debriyaj üst merkeziniz arızalanırsa, bu, şanzımanınızın artık vitesleri sorunsuz bir şekilde değiştiremeyeceği anlamına gelir. Araç hiçbir şekilde vitese geçemeyecektir. Bu da şehirlerarası bir yolda araç kullanıyorsanız ciddi kazalara neden olabilir. Arabayı kullandığınız sırada Sürüş aracınızdan gıcırtı sesleri duyarsanız, bu, debriyaj rulmanlarınızın aşındığının veya tamamen arızalandığının bir göstergesi olabilir. Aniden hızlanırken veya fren yaparken bu meydana gelirse, sürtünme plakalarından birinin kırıldığı ve motor bölmenizin içinde takırdadığı anlamına gelebilir.

Debriyaj Üst Merkezi bozulursa ne olur?

Debriyaj bilyası ne kadara değişir?

Kırık bir debriyaj üst orta mili, motor hasarı, stop etme ve hatta kaza gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle marşa bastığınızda veya vites değiştirdiğinizde motordan anormal bir ses gelip gelmediğine dikkat etmek gerekir. Debriyaj bilyası ortalama bin TL ile 3 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Burada ücretlerin markadan ve modelden modele değişiklik gösterdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Debriyaj arızasının ilk işareti genellikle fren pedalına basarken veya vites değiştirmek için debriyaj pedalına basarken titreşimde bir artış hissetmenizdir. Ayrıca pedallardan herhangi birine bastığınızda veya yokuş çıkarken veya viraj alırken keskin dönüşlerde direksiyon simidinizin titrediğini fark edebilirsiniz.

Yorum yapın