Debriyaja Basınca Kesilen Ses

Birçok otomobil sürücüsünün en çok başına gelen olaylardan birisidir bu. Debriyaja basınca kesilen ses genellikle şanzıman grubuna ait parçalardan gelmektedir. Bu sesler birçok araçta vardır ve  hemen yapılmaz ise yolda bırakacak cinsten arıza değildir.

Debriyaja basınca ses kesiliyorsa prizdirek bilyası arızalıdır demektir. Debriyajı sık sık kullandığımızdan dolayı bu tür sorunların oluşması diğer parçaların arızalanmasından daha yüksektir. Bu gibi durumlarda 40bin km de bir sorunların kontrol edilmesinde fayda vardır.

Prizdirek Bilyası Sesi Nasıl Kesilir ?

Prizdirek bilyesinin değiştirilmesi için komple baskı balatanın sökülmesi gerekir. Bu gibi değişimlerde sadece bilye değil de komple debriyaj setinin değişmesi çok daha sağlıklı olmaktadır. Sadece prizdirek bilye değişimi için vereceğiniz tutar debriyaj değişiminde ki ile aynı olacaktır. Motor soğukken debriyajdan gelen ses daha yüksek olur. Komple set değişimi sonrasında bu sorunların hiç biri kalmaz.


Debriyaja basıldığında ses geliyor ise debriyaj bilyesinde sorun vardır. Uygun olunan bir vakitte tamir edilmelidir.

Debriyaja bastığınızda sesler artıyor veya debriyajdan ayağınızı çektiğinizde gelen sesler artıyor ise, rahatsız edecek kadar ses var ise en kısa sürede tamirini yaptırmanız gerekir. Bu gibi rahatsız eden ses varsa baskı balata takımınız ömrünü doldurmak üzere demektir. Baskı balata ve bilyesi iyice sıyırmış ise araçta bu tür sesler artacak ve dolayısıyla ani zorlanmalarda komple ömrünü dolduracak parçalardır. Bu yüzden aracı özellikle yokuşlarda zorlamadan kaçının.

Debriyaja Basınca Ses Gelmesinin Sebepleri

Genellikle bu durum birçok araçta görülür. Debriyaj sistemi 80.000- 120.000 KM aralığında değişmesi gereken parçalardır. Sürüşe bağlı olarak çok daha erken de değişebilir. Bilyeler aşındığında ve baskı zayıfladığında artık debriyaja basınca ses gelir. Bir diğer belirtisi de debriyajdan çekince gelen sestir. Bunun çözümü ise debriyaj sisteminin yenilenmesidir.

Yenilendikten sonra artık debriyajdan herhangi bir ses gelmeyecektir. Uzun süren kmler sonrasında bu ses tekrar gelebilir. Fakat yolda bırakacak bir sorun olmamaktadır. Aşırı ses geliyorsa bir servise gösterilmelidir.

Yorum yapın