Otomatik Vites Harfleri Ne Anlama Gelir?

Otomatik vitesi kullanmak için otomatik vites harfleri iyi bir şekilde bilinmelidir. Çoğu kullanıcıya harfli sistem karışık gelmektedir. Ancak genelde kullanma alışkanlığı kazandıkça bu his azalmaktadır. Otomobiller iki farklı vites türüne sahiptir. İlki manuel, ikincisi ise otomatiktir. Manuel vitesli araçlarda vites ayarını kullanıcı kendisi yapmaktadır.

Aynı zamanda bu araçlarda vitesin değiştirilebilmesi için debriyaj da bulunmaktadır. Ancak otomatik vitesli araçlarda vites ayarı otomatik olarak yapılabilmektedir. Ayrıca bu araçlarda debriyaj bulunmamaktadır. Kullanımı ise manuel vitesli araçlara kıyasla daha kolay olmaktadır. Hem acemi hem usta şoförler otomatik vitesi sıklıkla tercih etmektedir.

Otomatik Vites Harfleri ve Anlamları

Otomatik vitesli araçlarda harfler aracın hareketlerini temsil etmektedir. Otomatik vitesli araçlarda genelde dört tane harf bulunur. Bu harfler şu şekildedir; P, D, R ve N. P harfi park etmek anlamına gelmektedir. D harfi ileri gitme hareketini temsil eder. R harfi geri gitmek ve son olarak N harfi ise aracı boşa almak için kullanılan viteslerdir.

Otomatik vites harfleri öğrenildikten sonra kullanıcı açısından arabayı kullanmak oldukça kolay hale gelmektedir. Otomatik vitesli araçlar kullanım kolaylığı sağlaması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Otomatik Vites Kullanımı

Otomatik vitesli araçları kullanmak hiç de zor değildir. Özellikle yıllarca manuel vitesli araç kullanmış kişiler için öğrenmek çok daha kolay olmaktadır. Aynı zamanda kullanım kolaylığı da daha fazla fark edilmektedir.

YouTube video

Otomatik vites aracı kullanmak için bilmeniz gereken tek şey vites harfleridir. Otomatik vites harfleri bilindikten sonra aracınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Vitesi D harfine getirerek harekete başlayabilirsiniz. Aracınızı park etmek ve sürüşü sonlandırmak istediğinizde vitesi P harfine getirmelisiniz. Ayrıca geri gitmek istediğinizde R harfini kullanmanız gerekir. Vites boşta duracaksa da N harfini kullanmanız gerekmektedir.

Tüm bunları bildiğinizde aracınızı kullanmaya hazırsınız demektir. Otomatik vitesli araç kullanımı oldukça kolay olduğu için genelde bu araçları kullanmaya alışan kullanıcılar vazgeçmekte zorluk yaşamaktadır. Özellikle manuel araçtan otomatik vitese geçiş konusunda kullanım kolaylığı daha fazla hissedilmektedir. Otomatik vitesli araçlarda harfli sistem başlangıçta karışık gelse de zamanla alışılmaktadır.

L vites ne işe yarar?

Vites L; otomatik araçlarda 1. Vitese sabitlenmesidir. Böylece otomatik vitesli aracın vites büyütmemesi de sağlanmış olur.

Otomatik vites D s nedir?

Otomatik vites D; aracı ileri hareket ettirmeyi istediğiniz zaman kullanılan bir moddur. S ise spor modu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Otomatik viteste n ne zaman kullanılır?

Otomatik viteslerde N; araçların boşta olduğu konumlarını tanımlamaktadır. Otomatik araçlar kırmızı ışıktayken ve hareket etmediği durumlarda bu mod tercih edilmektedir.

Yorum yapın