Otomatik Arabada Akü Biterse Ne Yapılmalıdır?

Otomatik arabada akü biterse bu sorunu çözmenin farklı yolları vardır. Bunlar takviye yapmak ve vurdurarak çalıştırmaktır. Takviye yapmak için gerekli olan şey takviye kablosudur. Aküsü bitmiş aracın ilk olarak aküsü bulunur ve üzerinde bulunan artı kutup işaretinin olduğu yere kırmızı takviye kablosu takılır. Eksi kutba ise siyah takviye kablosu bağlanmalıdır. Artı ve eksi kutbu anlamak için kutup başlarındaki kırmızı kablonun artı, siyah kablonun eksi olduğu bilinmelidir.

Takviye Yaparak Çalıştırmak

Takviye yaparken en önemli şey artı ve eksi kutuplara kabloların doğru şekilde bağlanmasıdır. Bitmiş olan aküye artı eksi kablolar takıldıktan sonra aküsü sağlam olan başka bir aracın aküsü bağlanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken şey iki kablonun birbirine değdirilmemesidir. Sağlam araçta da artı ve eksi kutuplara kablo bağlantısı yapıldıktan sonra sağlam olan araç çalıştırılır. Araç çalışırken kablolar takılı şekilde 1-2 dakika beklenmelidir.

YouTube video

Otomatik arabada akü biterse araba çalışır mı sorusunun cevabı tabi ki hayır olacaktır. Arabanızı çalıştırmanın en kolay yolu ise takviye yapmaktır. 1-2 dakika bekledikten sonra aküsü biten arabayı çalıştırmak için marşa basılır. Takviye yapıldıktan sonra çalıştırılan araba hemen stop edilmemelidir.

YouTube video

20 dakika boyunca araba çalıştırılmalıdır çünkü akü tam olarak dolmadığı için marş basmaz. Araç stop ettirildiğinde tekrar marşa basılmalıdır. Eğer marş basıyorsa akü kendini şarj etmiş demektir. Ancak stop ettirdikten sonra araçta marş basmıyorsa akünün arızalı olduğu anlaşılır.

Vurdurarak Çalıştırmak

Otomatik araba akü biterse nasıl anlaşılır diyorsanız marşa basmayı deneyebilirsiniz. Marş basmıyorsa akünüz bitmiş demektir. Bu sorunu çözmenin ikinci bir yolu da vurdurarak çalıştırmaktır. Bunu yapabilmek için araç kontağı açılır ve gösterge lambalarının yanıp yanmadığı kontrol edilir. Göstergelerin yanmaması durumunda aracı vurdurmak hiçbir şeye yaramaz.

Aracı vurdurarak çalıştırmak için debriyaja basılmalı ve ikinci vitese alarak hızlı şekilde araba ittirilmelidir. Araç hızını aldığında debriyajı bırakarak hafif gaz verilmelidir. Araç çalıştığında tekrar debriyaj basıp gaz vermeye devam edilmelidir. Bunun doğru yapılması, aracın motor sağlığı için önemlidir.

Çalışmayan otomatik vites araba nasıl boşa alınır?

Çalışmayan otomatik vites araba nasıl boşa alınır?

Şayet otomatik vites aracınız bir şekilde viteste kaldıysa böyle durumlarda aracınızı tamirciye çekiciyle götürmek durumunda kalabilirsiniz. Ancak bu tarz bir olay yaşadıysanız mutlaka aracınızın şanzımanını boşa çıkarmanız gerekir. Bu işlemi yapmaksa oldukça basittir. Bunun için Shift Lock / Release olarak isimlendirilen butona basmalısınız. Bu sayede aracınızın şanzımanını boşa çıkarmış olursunuz. Unutmamak gerekir ki bu tarz bir sorun yaşarsanız mutlaka aracınızı tamircinize bir çekiciyle götürmelisiniz. Diğer türlü beklenmedik daha büyük arızalarla karşılaşabilirsiniz!

Aküm tamamen bitti ne yapmalıyım?

Akünüz tamamıyla bittiyse en mantıklı seçenek; başka bir araçtan akü takviyesi yapmaktır. Akü takviyesi işlemi için sadece akü takviye kablosu yeterli olmaktadır.

Aküsü tamamen bitmiş arabayı nasıl çalıştırabilirim?

Aracınızın aküsü bittiyse bir akü takviyesi kablosunu kullanarak; farklı araçtan takviye almalısınız. Aracınızı vurdurarak çalıştırmanın masraflı tamiratlara neden olabileceğini unutmamalısınız.

Çalışmayan otomatik vites araba nasıl boşa alınıyor?

Otomatik vites şayet boşa alınamıyorsa; shift lock/release tanımlanan butona basmalısınız. Böylece aracınızın şanzımanını boşa çıkarabilirsiniz.

Yorum yapın