LPG de Tekleme Gaz Yememe Sorunu Çözümleri

LPG’li olan araçların ortak sorunlarından birisidir kesiklik yapması, titremesi, gaz yememesi veya stop etmesi. Bu gibi durumların birçok sebebi olmaktadır. Öncelikle aracın benzinde sağlam çalıştığından emin olunmalıdır.  Benzinde normal çalışıyorsa artık sorunların çözümü için LPG sistemini inceleyebiliriz.

Araba Lpg de Neden Tekleme Yapar ?

LPG’li araçlarda tekleme genellikle lpg beyninden (regülatör) kaynaklanmaktadır. Beyinde oluşan bir takım ayarsızlık hemen aracı teklemeye mahsur bırakır ve stop etme, çekmeme gibi sorunlar meydana getirir.
Bu gibi işlerde hemen en basitinden bir gaz ayarı çektirilmelidir. Bunun için karbüratörlü araçlarda gaz ayarı nasıl yapılır bilmeniz gerekir.

Lpg ilk çalıştırmada gaz yememe

Bu sorun LPG li birçok araçta görülmektedir. İlk çalıştırmada gaz yememe gibi sorunlar varsa ilk bakılması gereken yer gaz ayarı olacaktır. Gaz ayarı bozuk bir araçta sabahları ilk çalışmada tekleme gaz yememe sorunları görülür. Gaz ayarında bir problem yok ise sırasıyla buji, buji kabloları ve lpg beyni kontrol edilmelidir. Ayrıca avans ayarının bozuk olması durumunda da sabahları gaz yememe meydana gelebilir.

LPG de tekleme gaz yememe neden olur ?

LPG’de sık sık tekleme ve gaz yememe gibi durum söz konusu ise ilk kontrol edilmesi gereken yer lpg beynidir. LPG beyni içinde ki diyafram zaman içerisinde çatlayabilmekte ve bu şekilde tekleme ve gaz yememe gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Karbüratör temizliğine önem verilmelidir. Bu yüzden de tekleme boğulma gibi sorunlar meydana gelmektedir.

Gaz filtresi değişimi yapılmalıdır. Kirli gaz filtresi gazın geçişini engeller ve tekleme meydana gelir.

Hava girişlerinin yeteri kadar açık olduğundan ve hava aldığından emin olmalısınız.  Havaalmayan araba , gazı yakamaz ve boğulma meydana gelir.

Karbüratör almaması gereken yerlerinden hava alıyorsa bakımları yapılmalıdır. Hava alan karbüratör de fazla yakıt tüketimi ve düzensizlik görülür.

Yukarıda ki işlemler yapıldıysa ve hala araba teklemeye devam ediyorsa son çözüm lpg regülatör değişimidir.

Yorum yapın