Ön Panel Nedir, Neden Değiştirilir?

Ön panel aracın tamponunun arkasındaki farlar, yedek su deposu, radyatör ve hortum gibi parçalardan oluşur. Plastik ve bakalitten üretilir. Ön panelin iki ucu podyeye bağlıdır ve aracın aksesuarlarını taşıyan bir parçadır. Bazı araba modellerinde tampon vidaları da ön panelde yer alabilir.

Önden yapılan kazalarda en çok etkilenen parçalar arasında far, tampon ve radyatör gibi kolay kırılan parçalar yer alır. Bu parçaların kolay kırılmaması ve çarpılan nesneye çok baskı uygulamaması için ön panele montelenir. Şase kadar dayanıklı olmayan ön panel, küçük kazalarda bile kırılabilir.

Ön Panel Neden Değiştirilir?

Araç ön panel bazı durumlarda değiştirilir. Bu durumlara örnek olarak;

  • Önden ve yandan çarpmalarda farın kırılması durumu,
  • Aracın sağ, sol ön çamurluklarında boya veya sök tak olması,
  • Şaseye gelen hasarlardan dolayı dirence bağlı olarak ön panelin kırılması verilebilir.

Basit hasarlarda bile kırılma ihtimali olan ön panel, vidalı şekildedir ve işçiliği de basittir. Bu parçanın kırılması sürüş güvenliğini tehlikeye atmaz. Ön panelin değiştirildiği, ekspertizde vida yuvalarından anlaşılabilir. Bir araç alırken ön panelinin değişip değişmediğini anlamak için ise kaput, ön çamurluk ve podyeler kontrol ettirilmelidir.

YouTube video

Ön panel sök tak işlemi ise ön panelin sökülerek boyanması ve tekrar aynı parçanın değiştirilmeden takılması anlamına gelir. Bunları sökerek boyamak daha kolaydır. Ancak bagaj kapağı gibi bağlantı noktası fazla olan parçaları sökmek yerine, yerinde boyamak daha kolay olabilir.

Podye ise aracın alttan, önden veya yandan alacağı darbelere karşı koruma sağlar. Bu parçaya şasi denir. Kaza yapıldığında en çok zarar gören şey podyedir. Araç kaza yaptığında bakılacak ilk yer de podyedir. Bu parça araçların yolda duruşlarını ve aracın sapmasını engellediği için önemlidir.

Ön Paneli Değişen Araba Alınır Mı?

Ön paneli değişen araba alınır mı sorusunun cevabı kaza kaydına göre değişebilir. Ön panel en ufak kazada bile kırıldığından değişimi ufak bir hasardan kaynaklı olabilir. Aracın ön paneli değiştiyse satın almadan önce bir araba servisinde baktırılmalıdır. Ön panelin geçmişi ekspertizde öğrenildikten sonra karar verilmelidir.

Araçlarda ön panel ne demek?

Araçların sistemlerini üzerinde barındırdığı panellere ön panel denir. Buradaki panel; bir denetleme sistemi olarak da karşımıza çıkmaktadır. Böylece arabaya dair sürücüler de bilgi edinebilirler.

Araçta ön panel önemli mi?

Araç sürücüleri ön panelde yer alan sistemler sayesinde araçlara dair kapsamlı bilgilere ulaşabilmektedir. Böylece araçta sürüş güvenliği de sağlanmaktadır.

Ön panel hasarlı ne demek?

Kimi zamanlar araçların ön kısmı sert çarpışmalar neticesinde zarar görebilir. Böyle zamanlarda ön panelde hasar meydana gelir. Burada panelin değiştirilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın