Ön Cam Çizik Giderme [ Etkili 4 Yöntem ]

Kullandığımız araçların ön camları kullanıcı güvenliği açısından son derece önemlidir. Yolu net bir şekilde gözlemlemek için ön camlar paha biçilemezdir. Yol boyunca ön camların çiziksiz olması yolculuğumuzda ki güvenlik açısından üst seviye öneme sahiptir. Herhangi bir olası tehlike anında ön camlar pırıl pırıl ise buna göre karar veriyoruz. Kısacası ön camların çizik olması oldukça tehlikeli senaryoları beraberinde getirir.

Ön cam çizikleri genellikle taş çarpmasından, silecek izlerinden ve düzenli yıkamamaktan ötürü olabilmektedir. Ön camda olan çizikler gece yolcuğunda da zorlu dakikalar yaşatabilir. Bu nedenle ön camlarda ki çiziklerin giderilmesi şarttır. Çizikler giderildiğinde ön cam netliğini geri kazanır. Yolu daha iyi gözlemleyebilir ve yolculuk esnasında bir görüş açısı problemi yaşanmaz.

Ön Cam Çizikleri Nasıl Giderilir ?

Araç ön camlarında ki çiziklerin giderilmesi için etkili olan yöntemi sizler için bir araya getirdik. Bu yöntemleri uygulayarak çizikleri giderebilirsiniz.

Oto Çizik Giderici Ped ve Parlatıcılar

Birçok mağazada satılan cam çizik giderici ped malzemeleri satılmaktadır. Bu pede diş macunu sürerek cam etrafında belirli hızda ve hareketler ile dağıta dağıta ilerlemek gerekir. Her noktada aynı sürede gezdirdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Oto cam çizik giderici kitleri de birçok mağazada tozları ile birlikte satılmaktadır. Bunları denemek olumlu sonuçlar vermektedir.

Diş Macunu ile Cam Çizikleri Giderme

Günümüzde diş macunu ile ön cam çiziklerini giderme yöntemi aktif olarak kullanılmaktadır. Camlar parlatılmadan ve çizik giderilmeden önce iyice temizlenmelidir. Bunun yanında cam sil bezleri yardımı ve jel olmayan diş macunları ile ön camda temizleme hareketleri yaparak çizikler giderilmektedir.

Ön Cam Tamir Takımı ile Çizik Giderme

Ön cam tamir takımı satın alarak çizik gidermeyi deneyebilirsiniz. Bazı cam tamir kitleri içerisinde seryum oksit parlatma bileşenleri içermektedir. Bu maddeler yardımı ile ön camdaki çizikler azalabilmektedir.

Şeffaf Oje ile Cam çizikleri giderme

Otomobillerin ön camında bulunan çizikler şeffaf oje ile kapatılmaktadır. Cam çiziklerinde ve ufak çatlakların ilerleyeşimi engellemek adına şeffaf oje kullanımı oldukça aktiftir. Oje, çizik alana hafif bir şekilde uygulanır ve sonra kuruması için beklenir. Oje rengi şeffaf olduğu için herhangi bir şekilde iz bırakmayacaktır.

YouTube video

Ön camlar da bulunan çizikleri eğer kendiniz yapmak istemiyorsanız profesyonel destek almanız gerekir. Bunun için kısa bir araştırma yapabilir ve bulduğunuz firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

Ön cama pasta yapılır mı?

Ön camdaki silecek izleri nasıl geçer?

Ön camdaki silecek izlerini geçirmek istiyorsanız böyle bir durumda diş macunu kullan önerilmektedir.  Bu aşamada tercih ettiğiniz diş macununun partiküllü diş macunu olmasına dikkat etmelisiniz. Diş macununu ön cam yüzeyinde yer alan çiziğe ovarak uygulamanız, sileceklerin izlerini gidermesini mümkün kılacaktır. Ancak bu işlemi yaparken; dairesel olarak camlardaki izleri temizlemeniz gerekmektedir. Ön cam silecekleri her sürücü için bir zorunluluktur, ancak sık sık temizlemezseniz ön camınızda hoş olmayan çizgiler bırakabilirler. İzlere, silecek lastiklerine takılan yağ ve diğer kalıntılar neden olur. Silecek lastiklerinizi düzenli olarak temizlemek, sorunsuz çalışmasına yardımcı olacak ve ön camınızda çizgiler oluşmasını önleyecektir.

Ön camdaki silecek izleri nasıl geçer?

Ön cama pasta yapılır mı?

Ön camlardaki lekelerin giderilmesine çözüm olarak söylenen ön cama pasta işlemi, bu tür sorunların giderilmesini mümkün kılmaz. Dolayısıyla cam yüzeyi oto pastalarının uygulanması önerilmez. Ön camı temizlemenin birkaç yolu vardır. Ancak en kolayı su ve yumuşak bir sabun veya deterjan kullanmaktır. Aşırı köpürmeyi önlemek için arabayı sürmeden önce kalan sabunu durulayın. İnatçı lekeleri çıkarmak istiyorsanız, yağ giderici ve hafif aşındırıcı olarak sirke veya ovma alkolü kullanmayı deneyebilirsiniz. Sonuç olarak ön cam silecekleri en az ayda bir veya ön camınızda iz bırakmaya başladıklarında temizlenmelidir. Ancak bu sayede ön camdaki bu tarz sorunların ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz.

Yorum yapın