Ön Cam Kırık, Çatlak Muayeneden Geçer mi?

Soruya direk cevap verelim, eğer otomobilinizin cam kırık veya çatlak arabanız muayeneden geçer mi merak ediyorsunuz? “Hayır” aracınız kırık ya da çatlak bir camla TUVTÜRK muayenesinden kesinlikle geçmez. Aslında 2017 yılı Temmuz ayına kadar bu sorunun cevabı evet olacaktı. Ama mezkûr tarihte yönetmeliklerde yapılan değişiklik sonucu kırık ve çatlak camlı araçların muayenede ağır kusurlu olarak kalması sağlandı.

Çatlak cam muayeneden geçer mi?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Kırık veya çatlak bir ön cam değil, sürüş kalitenizi engelleyecek tüm kırık ve çatlaklarda TUVTÜRK’ten ağır kusurlu olarak kalırsınız. Bu kırık ve çatlaklar sürüş kalitenizi etkilemiyorsa da hafif kusurlu olarak geçersiniz. Ön camda en ufak çatlak veya kırığa müsaade edilmemektedir ve otomobilin muayeneden geçebilmesi için ön camınızın yenilenmesi ya da tamir edilmesi gerekmektedir.


TUVTÜRK’ün yapmış olduğu uygulamaların tümü daha iyi bir sürüş sağlamak ve sürüş güvenliğinin her daim aynı kalmasını başarmak için yapılmaktadır. Yani otomobil muayenesi bir angarya değil bir gerekliliktir. TUVTÜRK muayenesinden geçen bir araç bakımları da düzenli olarak yapılmışsa güvenle binilebilir bir araçtır. Ön cam kırık ve çatlaklarının ağır kusur sayılması da doğrudan sürüş ve sürücü güvenliği ile ilgilidir.

Kırık cam muayeneden geçer mi?

Eğer ön cam kırığı veya çatlağından dolayı muayeneden geçemediyseniz, TUVTÜRK’e ödemiş olduğunuz ücret yanmıyor ve ikinci kez ücret ödemeden işlem yapabiliyorsunuz. İkinci kez aracınızı muayeneye sokarken ağır kusur sayılan cam kırık ya da çatlaklarını gidermiş olmanız gerekiyor. Eğer kaskonuz varsa hiç uğraşmayın ve ek masrafa girmeyin. Çoğu kasko firması bir veya birkaç kez camınızı kaskonuzun indirim hakkı bozmadan ücretsiz olarak değiştirebilmenizi sağlıyor. Ayrıca bu işlemi fotoğrafla dosyalarsanız ikinci el satışta da büyük bir kayba uğramazsınız.

Eğer kaskonuz yoksa veya camınızı komple değiştirmek istemiyorsanız. Cam tamiri yapan profesyonel firmalar piyasada mevcut. Bu işleri tamir yoluyla kolaylıkla halledebilirsiniz. Tamir camın mevcut hasarına göre mümkün olmakta kırık çok büyükse tamiri mümkün olmamaktadır. Ama şunu unutmayın ön cam aracınızdaki en büyük güvenlik sorununu yaratabilecek bölümlerdendir ve tamir edilerek düzeltilmesi size daha büyük zararlar verebilir. Ayrıca cam üzerinde bulunan çizikler kılcal ise bunlar muayeneden geçmenize engel değildir.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.