Ön Cam Kırık, Çatlak Muayeneden Geçer mi?

Soruya direk cevap verelim, eğer otomobilinizin cam kırık veya çatlak arabanız muayeneden geçer mi merak ediyorsunuz? “Hayır” aracınız kırık ya da çatlak bir camla TUVTÜRK muayenesinden kesinlikle geçmez. Aslında 2017 yılı Temmuz ayına kadar bu sorunun cevabı evet olacaktı. Ama mezkûr tarihte yönetmeliklerde yapılan değişiklik sonucu kırık ve çatlak camlı araçların muayenede ağır kusurlu olarak kalması sağlandı.

Çatlak cam muayeneden geçer mi?

Kırık veya çatlak bir ön cam değil, sürüş kalitenizi engelleyecek tüm kırık ve çatlaklarda TUVTÜRK’ten ağır kusurlu olarak kalırsınız. Bu kırık ve çatlaklar sürüş kalitenizi etkilemiyorsa da hafif kusurlu olarak geçersiniz. Ön camda en ufak çatlak veya kırığa müsaade edilmemektedir ve otomobilin muayeneden geçebilmesi için ön camınızın yenilenmesi ya da tamir edilmesi gerekmektedir.


TUVTÜRK’ün yapmış olduğu uygulamaların tümü daha iyi bir sürüş sağlamak ve sürüş güvenliğinin her daim aynı kalmasını başarmak için yapılmaktadır. Yani otomobil muayenesi bir angarya değil bir gerekliliktir. TUVTÜRK muayenesinden geçen bir araç bakımları da düzenli olarak yapılmışsa güvenle binilebilir bir araçtır. Ön cam kırık ve çatlaklarının ağır kusur sayılması da doğrudan sürüş ve sürücü güvenliği ile ilgilidir.

Kırık cam muayeneden geçer mi?

Eğer ön cam kırığı veya çatlağından dolayı muayeneden geçemediyseniz, TUVTÜRK’e ödemiş olduğunuz ücret yanmıyor ve ikinci kez ücret ödemeden işlem yapabiliyorsunuz. İkinci kez aracınızı muayeneye sokarken ağır kusur sayılan cam kırık ya da çatlaklarını gidermiş olmanız gerekiyor. Eğer kaskonuz varsa hiç uğraşmayın ve ek masrafa girmeyin. Çoğu kasko firması bir veya birkaç kez camınızı kaskonuzun indirim hakkı bozmadan ücretsiz olarak değiştirebilmenizi sağlıyor. Ayrıca bu işlemi fotoğrafla dosyalarsanız ikinci el satışta da büyük bir kayba uğramazsınız.

Eğer kaskonuz yoksa veya camınızı komple değiştirmek istemiyorsanız. Cam tamiri yapan profesyonel firmalar piyasada mevcut. Bu işleri tamir yoluyla kolaylıkla halledebilirsiniz. Tamir camın mevcut hasarına göre mümkün olmakta kırık çok büyükse tamiri mümkün olmamaktadır. Ama şunu unutmayın ön cam aracınızdaki en büyük güvenlik sorununu yaratabilecek bölümlerdendir ve tamir edilerek düzeltilmesi size daha büyük zararlar verebilir. Ayrıca cam üzerinde bulunan çizikler kılcal ise bunlar muayeneden geçmenize engel değildir.

Ön cam çatlağı ilerler mi?

Çatlak cam onarılır mı?

Çatlak cam sorunu hem sürüş güvenliğini hem de konforunu olumsuz yönde etkiler. Kırık ön camlar, oto camı hasarının en yaygın türüdür. Çoğu ön cam, aralarında bir plastik tabaka bulunan iki kat camdan yapılmıştır. Dış katman genellikle sürüş sırasında güneş ışığından kaynaklanan parlamayı azaltmak için renklendirilir. Küçük çatlaklar tamir edilebilir. Ancak çatlağın ilerleyip ilerlemeyeceğini bilmek önemlidir. Bir ön cam çatlağı küçükse ve her iki katmandan da geçmiyorsa, kırılmayı çevreleyen alana reçine enjekte edilerek onarılabilir. Bu onarım düzgün yapılırsa birkaç yıl sürecektir. Ancak sonunda tüm ön camlarda zamanla normal aşınma ve yıpranma nedeniyle değiştirilmesi gereken çatlaklar olacaktır.

Çatlak cam onarılır mı?

Ön cam çatlağı ilerler mi?

Evet, ön camınızda çatlak varsa, bu çatlak zaman içerisinde ilerleyecektir. Bundan dolayı çatlak camınızı tamir ettirmeniz, en azından çatlağın yayılmasın önüne geçecektir. Bu arada çatlak cam tamir edilebilir. Ancak bu kalıcı bir çözüm değildir. Ön camlar lamine cam ve plastik katmanlardan yapılmıştır. Bu nedenle bir çatlak oluştuğunda cam tamamen çatlamayabilir. Çatlak çok büyük veya derinse veya aracınızda renkli camlar varsa, onarım için profesyonel bir oto camı tamirhanesine götürmeniz gerekir. Arabanızdaki küçük çatlaklar bir profesyonel tarafından onarılabilir. Ancak büyük çatlakların değiştirilmesi gerekebilir. Ön camlardaki çatlaklar çeşitli nedenlerle ilerleyebilir. Küçük talaşlara uçan enkaz veya yoldan atılan taşlar neden olabilir. Daha ciddi çatlaklar, başka bir araç veya nesneyle çarpmanın bir sonucu olabilir.

Yorum yapın