Stepnesiz araç muayeneden geçer mi?

Bildiğiniz gibi her araç belli bir sürede muayeneye girmek zorundadır. Hususi olarak geçen araçlar 2 yılda 1 iken kamyon, kamyonet gibi ticari geçen araçlar ise yılda 1 kere muayeneye girmek zorundalar. Araçlar muayeneye girdiklerinde, sadece sorun olup olmaması değil aynı zamanda belirli ekipmanları da bulundurmak zorundalar. Bunlardan bazılar yangın tüpü, ilk yardım çantası olurken bazıları da reflektör olabiliyor. Araçların çoğunda stepne olarak adlandırılan yedek lastik bulunur fakat az da olsa bir kısmında bulunmuyor. 2019 kurallarına bakıldığında, muayenede stepne gerekli mi? Yedek lastiği olmayan araçlar muayeneden geçer mi?

Muayenede Stepne Gerekli mi?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Muayene esnasında artık stepne  olmasa bile araçlar hafif kusur ile muayeneden geçebilmektedir.

Hangi Araçlarda Stepne Gerekmez?

Stepne gereken araçlar listesine dahil olmayan araçlar sadece motosikletler ve lastik tekerlekli traktörlerdir.

Muayene için Bulunması Gereken Ekipmanlar

Muayeneden geçmek için aracınızda bulunması gereken birtakım ekipmanlar olmalıdır. Eğer bu ekipmanlar aracınızda bulunmaz ise muayeneden kalabilir, tekrar belirli bir ücret ödeyerek muayeneye girmek zorunda kalabilirsiniz.

  • İlk Yardım Çantası: İlk yardım çantası halihazırda satılıyor fakat bu noktada içeriğinde dikkat etmeniz gerekiyor. İlk yardım çantasında bulunması gerekenler; üçgen sargı (3 adet), flaster (2cm x 5m), antiseptik solüsyon (50ml, 1 adet), hidrofil gaz steril (50’lik kutu, 10x10cm 1 kutu), yara bandı (10 adet), alüminyum yanık örtüsü (1 adet), turnike (en az 50cm), tıbbi eldiven (2 çift), küçük makas (paslanmaz çelik olmak zorunda), el feneri (1 adet), çengelli iğne (10 adet), esmark bandajı (1 adet), büyük sargı bezi (3-5 m 10cm 2 adet).
  • Üçgen Reflektör: Herhangi bir kaza anında yahut arıza anında, gece veya gündüz yolda kalmanız durumunda yola koymanız gereken üçgen reflektörler bulundurmak zorundasınız. Motorlu bisikletler ve motosikletler harici tüm araçlarda bulundurulması zorunludur. Yani muayenede reflektör gereklimi sorusuna burada evet diyoruz.
  • Yangın Söndürme Tüpü: Yangın söndürme tüpü, araç cinsine göre sayısı ve tipi değişkenlik gösterir. Bundan dolayı araç sınıfları ve sayısı şu şekildedir; yolcu taşımacılığı yapan minibüsler için yolcu sayısı 26’ya kadar ise 2 adet 2kg, yolcu sayısı 26’dan fazla ise toplam 6kg. Binek araçlar, minibüsler ve kamyonetlerde 1 adet 1kg, maksimum ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlar için 6kg, 12 tondan büyük olan kamyon ve çekiciler için ise toplamda 12kg yangın tüpü bulundurulması zorunludur. Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 7500 kg ise toplam 8 kg, azami ağırlığı 3500 kg ise toplam 4 kg ve ambulanslarda 2 adet 2kg doldurma kapasiteli bulundurulması zorunludur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   2022 TÜVTÜRK Kredi Kartı Geçerli mi ?

Yedek Lastik (Stepne) Nedir?

Stepne olarak da bilinen yedek lastik, arabanızda saklanan yedek lastiktir. Genellikle aracın altında bulunur. Ancak bagajda veya aracın diğer bölümlerinde de saklanabilir. Çoğu insan kendi lastiklerini değiştirmekten hoşlanmasa da, yolda seyahat ederken başına bir şey gelmesi ihtimaline karşı yedek lastik bulundurmak önemlidir.

Muayenede Stepne Ağır Kusur Mu?
Muayenede Stepne Ağır Kusur Mu?

Trafiğe takılırsanız veya işten eve dönerken yolda aracınızın lastiği patlarsa, yedek lastiğe sahip olmak, hızlı bir şekilde yolunuza devam etmenizi kolaylaştıracaktır. Yedek lastik, lastiğin patlaması durumunda araçta bulundurulan ek bir lastiktir. Dolayısıyla yedek lastik herhangi bir nedenden dolayı aracınızdaki lastiğin patlaması sonrasında hızlı bir şekilde bu sorunu çözebilmenizi mümkün kılan kritik bir parçadır.

Muayenede Stepne Ağır Kusur Mu?
Muayenede Stepne Ağır Kusur Mu?

Muayenede Stepne Ağır Kusur Mu?

Aracınızdaki stepne aracınızın en kritik parçaları arasında yer almaktadır. TÜVTÜRK muayene istasyonlarındaki kontrollerde stepnenin ağır mı yoksa hafif kusur mu olduğu sıklıkla merak edilmektedir. Esasında her bir araçta stepne bulundurmak yasal bir zorunluluktur. Dolayısıyla aracınızdaki stepnenin bulunmaması durumu muayenede sorun yaşamanıza neden olabilir. Böyle durumlarda aracınızda stepne bulunmadığından ağır kusur notu düşülecektir. Sonrasında aracınıza tekrar vize almanız için ikinci bir randevu oluşturulacaktır. Bu randevuya gelmeden önce bu sorunu gidermeniz gerekecektir. Ancak bu sayede aracınıza muayeneden geçer bir not almanız mümkün olacaktır. Bu aşamada aracınızdaki stepnenin sağlam ve kullanılabilir olması da şarttır. Çünkü bu durum herhangi bir nedenden dolayı yolda kaldığınız zaman hızlı bir şekilde çözüm bulmanızı mümkün kılacaktır.

Yorum yapın