Muayene / Vergi 16.781 6

Motor Şasi Numarası Okunmuyor Muayeneden Geçer mi?

Birçok kullanıcı , muayene sırasında motor no okunamıyor , motor numarası silinmiş muayeneden geçer miyim diye merak etmektedir. Bu sorunun cevabına detaylı bir şekilde yer veriyoruz.Özellikle bu sorun eski arabalarda baş gösterir. Zamanla yıpranan motor , kirlenen motor korozyona uğrar ve motor üzerindeki numaraları okunamaz hale getirir.Bu gibi nedenlere maruz kalmamak için her 6 ayda bir motor temizliği gereklidir.Motor temizliği nasıl yapılır ?

Tüvtürk Motor şasi Numarası okunamıyor, aracım muayeneden geçer mi?

Şasi numarası okunamıyor, Muayeneden geçer mi?
Hayır geçmez. Ağır kusur sayılmaktadır.

Motor numarası okunamıyor, Muayeneden geçer mi?
Evet geçebilir. Hafif kusur olarak aracınız teslim edilir.

Muayeneye gitmeden önce bu motor numaralarını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca motoru değişmiş araçlar da muayenede motor no değişmiş, motor numarası okunamıyor gibisinden kusurlar karşısına çıkabilir.

Eski yıllarda Motor şasi numarası okunamıyor olduğunda araçlar ağır kusur olarak not ediliyor ve muayeneden geçemiyordu. Fakat yeni düzenlemeler ile motor şasi numarası okunmadığında bile aracınız hafif kusur ile geçecektir.

Birçok kullanıcı motor şasi numarası okunamadığı için endişeli olmaktadır. Bu yüzden servislerde motor şasi numarasının okunması için çalışma bile yapmakta olan kullanıcılar vardır. Motor şasi numarasının okunması her ne kadar rahatlatıcı olsa da okumayan numaralar muayeneden hafif kusur olarak geçmektedir. Bu yüzden pek endişe edilecek bir durum yoktur.

“Motor Şasi Numarası Okunmuyor Muayeneden Geçer mi?” üzerine 6 yorum

 1. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar motorsikletimin motor numarası kazınarak silinmiş muayneden geçiyor mu ?

 2. Erkan dedi ki:

  Merhaba aracım Hyundai accent admira 1.5 3 silindir dizel motor yatak sarmasından dolayı yeni motor taktırıyorum fakat ustamın dediği şu motor artık yedek parça olarak geçiyor o yüzden ruhsata işletmene gerek yok dedi bilen biri yardımcı olabilirmi acilll.???

 3. Hasan dedi ki:

  Mrb lar benim motorsilletim motor numarası okunamiyor sebep yağ tapasinin yanında
  Yağ tapasini sıkarken bloğu patlatmış lar ve kaynak yapılmış blok dikişli yani motorsiklet muayeneden gecermi

  1. otoayar dedi ki:

   Bu gibi durumlarda muayenede motor numarası okunamadığı için geçmiyor. Motor numarasını oraya işletmeniz gerekir.

 4. mehmet dedi ki:

  araçlarda motor ve şasi numaraları ayrı bildiğim kadarı ile motor no değilde şasi no okunamıyor ise muayeneden geçer mi?

  1. otoayar dedi ki:

   Muayene istasyonun şase numarası okunmayan araçlar ağır kusur sayılmaktadır. Muayeneden geçmemektedir. Şase numarası okunmayan araçlar için numara yenileme işlemi başlatılır. Bu adımları izleyip şase numarasının tespiti ve sonrasında yenilenmesinden sonra gidip geçebiliyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir