Motor Temizliği Nasıl yapılır? En Basit Yol

Araçların dışı her ne kadar önemli ve bakımlıysa iç tarafında ki motor bileşenleri de temiz görünmelidir. Her insan, binmiş olduğu aracın motorunun temiz olmasını tabi ki ister. Motorun temiz görünmesi için yapılan birçok çalışma vardır ve bunlar arasında motoru kendiniz nasıl yıkarsınız gibi sorulara cevap vereceğiz. Motor temizliğinin en basit yolunu sizler için altta anlattık.

YouTube video

Motor temizliği gerekli mi?

Motor temizliği oldukça gereklidir. Hem motor görünümü açısından hem de satış sırasında daha kolay satabilmeniz açısından önemlidir. Motor temizleme oldukça basit bir iştir fakat öncesinde bilmeniz gereken bir kaç önemli kural mevcuttur. Bu kuralları bilmeden motor yıkarsanız ciddi sorunlara yol açarsınız.

İlk olarak araç yıkamadan önce motorun soğuk olması gerekmektedir. Motor temizleme maliyeti alttaki tabloda belirtilmiş ve fiyatları ortalama olarak yazılmıştır.

  • Basit bir fırça = 5 tl
  • İnce fırça = 5 tl
  • Mikrofiber bez = 20 tl
  • Eldiven = 2 tl
  • Bakım ve koruma spreyi = 50tl
  • Motor temizleme spreyi = 50 tl
  • Diş Fırçası = 10 tl

Malzemelerimizi tedarik ettikten sonra aracın içerisinde bulunan elektronik parçaları güzel bir şekilde naylon yardımıyla kapatabiliriz. Sonuçta basınçlı bir su olmayacağı için elektronik parçalara da pek zarar gelme ihtimali yoktur. Dikkatli davranırsanız her şey yolunda ilerler.

Motor yıkaması nasıl yapılır?

Motor temizleme spreyini motorun her yerine sıkmaya başlıyoruz. Tüm detaylı yerlere, elimizin girmediği tüm yerlere motor temizleme spreyini sıkarak pislikleri fırça yardımı ile yumuşatıyoruz. Bu süreden sonra kirler yumuşayacak ve akmaya devam edecektir.

Bir sonraki yapacağımız iş ise elimize ince bir fırça alıp elin girmediği yerlere nüfuz etmek olacak. Bu sayede sıkıntılı bölgeler de ki pisliklerde iyice yumuşayacaktır.

Sonrasında ise ince fırçamızın ucuna mikro fiber bezi takıyoruz ve el girmeyen yerlerdeki pislikleri bu bezle çekmeye ilerliyoruz. Gördüğünüz gibi artık bez yardımıyla pislikler tamamen kayboluyor. Çok sıkıntılı bölgeler de ise diş fırçasını kullanarak tüm noktalarda çözüme kavuşabilirsiniz.

Elinizle de aracın üzerinde ki motor spreyi sıkmış olduğunuz tüm yerlerde ki yumuşamış pisliği bez yardımı ile almaya başlayabilirsiniz. Elinizin girdiği her yeri bez ile silebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz önemli bir konuda akü kutup başlarını en iyi şekilde temizlemeniz gerekir. İlerde oksit yapmasını bu sayede engelleyebilirsiniz.

Motorumuzda ki pislikler artık temizlendi. Şimdi sıra motor bakım spreyini kullanmakta.

  • Motor bakım spreyini motorun her yerine sıkıyoruz.
  • Temiz bir bez ile güzelce daire şeklinde hortumları, motor bloğunu ve diğer tüm parçaların üzerinden geçiyoruz
  • Motor artık inanılmaz bir parlaklığa ulaştı.

Motor temizliği zararlı mı?

Motor temizliğinde dikkat edilmesi gereken unsurlar yer alır. Öncelikle tüm elektronik malzemelere çok sıvı gelmemesine özen gösterilmelidir. Bunun için öncelikle o parçaları kapatabilirsiniz. Bir naylon yardımıyla etrafını sarabilir ve bu şekilde sıvı gelmesini engellersiniz. Motor temizliği sağlıklı bir şekilde yapıldığında hiç bir zararı olmaz. Aksine satış sırasında müşterinin dikkatini çeker ve aracınız güzel bir görünüme karışır.

Araç motoru en iyi nasıl temizlenir?
Araç motoru en iyi nasıl temizlenir?

Araç motoru en iyi nasıl temizlenir?

Motor temizleme işlemi son derece kritik bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz işlemlerin sorunsuz bir şekilde yapılması için mutlaka dikkatli hareket etmek gerekmektedir. Genel olarak aracınızın motorunu değiştirmeyi istiyorsanız bunun için su yeterli olacaktır. Bununla birlikte özel temizlik ekipmanlarını da kullanabilirsiniz. Ancak özel temizlik ekipmanlarını kullanırken; mutlaka kaliteli bir malzemeyi tercih ediyor olmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca yıkama işlemi sonrasında kurutma işlemini yapmak durumundasınız. Sonuç olarak araç motorunuzu temizleyecekseniz mutlaka profesyonel bir destek almalısınız. Zira bu tarz işlemler son derece titiz bir süreci beraberinde getirmektedir. Olası bir hatalı yaklaşım beklenmedik sorunları yaşamanıza neden olacaktır.

Yorum yapın