Motoru ısıtmadan hareket etmek zararlı mı?

Özellikle kış aylarında motoru çalıştırıp hemen hareket ettirmek büyük zararlara neden olabilmektedir. Sebebi ise motor yağının kısa sürede tepe noktalara kadar ulaşamıyor olmasıdır. Subaplar, yaylar ve egzantirik milleri aniden hareketlerde yağlama süresini iyice yavaşlattığı için tavsiye edilmemektedir. Motor en çok marşa basıldığı andan itibaren aşınmaya başlar. İlk marşta herhangi bir yağlanma olmadığı için aşınma kısa süreli de olsa araca zarar verebilmektedir. Bu yüzden 1 dakika kadar aracı ısıtın ve sonrasında harekete geçin.

Motoru çalıştırdıktan hemen sonra yüksek devire çıkmaktan kaçının. Araba rölantide bir dakika kadar çalışmalı ve rölantiniz soğuk havalarda düşük ise biraz gaz pedalına basarak rölantiyi 1000 devirde tutabilirsiniz. Fazla gaza yüklenmek, yakıt tüketimini oldukça arttırır. Soğuk havalarda araçlar iki katına kadar fazla yakıt tüketimi gerçekleştirirler.

Motoru ısıtmadan yola çıkmak, eski tip araçlara daha fazla zarar vermektedir. Sebebi ise eski teknoloji yağlama pompaları gibi bileşenlerin olması ve oldukça yıpranmış olmalarıdır. Kış aylarında motoru ısıtmadan hareket edilmemeli ve minimum 1 ile 3 dakika arasında araç ısıtılmalıdır. Acil işiniz var ise kış aylarında aracı çalıştırdıktan hemen sonra düşük devirler ile hareket edebilirsiniz.

Motor soğuk havalarda zorlanacağı için ilk çalıştırmada çok tedbirli davranılmalıdır. Motor yağının tüm parçalara gitmesi ortalama 1 dakika kadar sürebilmektedir. Motoru rölantide ısıtabilirsiniz. Fakat uzun süre rölanti ısıtmaları yakıtı oldukça artırır. Soğuk havalarda motoru ısıtmadan hareket etmek yeni teknoloji araçlarda pek sorun yapmamaktadır.

Ancak gelişen teknoloji ile artık günümüzde sıfır kilometre otomobillerde kontak açıldıktan hemen sonra hareket edilebilmektedir. Motorun ısınması için dakikalarca beklemeniz gerekmez. Kaliteli ve yeni motor yağları çok akışkan olduğu için anında her parçaya ulaşabilmektedir.

Soğuk havalarda aracı çalıştırmak eski teknoloji araçlarda zor olabilir. Bu yüzden çalıştırdıktan hemen sonra beklemeli ve motor ısındıktan sonra hareket etmelisiniz.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.