Motoru ısıtmadan hareket etmek zararlı mı?

Özellikle kış aylarında motoru çalıştırıp hemen hareket ettirmek büyük zararlara neden olabilmektedir. Sebebi ise motor yağının kısa sürede tepe noktalara kadar ulaşamıyor olmasıdır. Subaplar, yaylar ve egzantirik milleri aniden hareketlerde yağlama süresini iyice yavaşlattığı için tavsiye edilmemektedir. Motor en çok marşa basıldığı andan itibaren aşınmaya başlar. İlk marşta herhangi bir yağlanma olmadığı için aşınma kısa süreli de olsa araca zarar verebilmektedir. Bu yüzden 1 dakika kadar aracı ısıtın ve sonrasında harekete geçin.

Motoru çalıştırdıktan hemen sonra yüksek devire çıkmaktan kaçının. Araba rölantide bir dakika kadar çalışmalı ve rölantiniz soğuk havalarda düşük ise biraz gaz pedalına basarak rölantiyi 1000 devirde tutabilirsiniz. Fazla gaza yüklenmek, yakıt tüketimini oldukça arttırır. Soğuk havalarda araçlar iki katına kadar fazla yakıt tüketimi gerçekleştirirler.

Motoru ısıtmadan yola çıkmak, eski tip araçlara daha fazla zarar vermektedir. Sebebi ise eski teknoloji yağlama pompaları gibi bileşenlerin olması ve oldukça yıpranmış olmalarıdır. Kış aylarında motoru ısıtmadan hareket edilmemeli ve minimum 1 ile 3 dakika arasında araç ısıtılmalıdır. Acil işiniz var ise kış aylarında aracı çalıştırdıktan hemen sonra düşük devirler ile hareket edebilirsiniz.

Motor soğuk havalarda zorlanacağı için ilk çalıştırmada çok tedbirli davranılmalıdır. Motor yağının tüm parçalara gitmesi ortalama 1 dakika kadar sürebilmektedir. Motoru rölantide ısıtabilirsiniz. Fakat uzun süre rölanti ısıtmaları yakıtı oldukça artırır. Soğuk havalarda motoru ısıtmadan hareket etmek yeni teknoloji araçlarda pek sorun yapmamaktadır.

Ancak gelişen teknoloji ile artık günümüzde sıfır kilometre otomobillerde kontak açıldıktan hemen sonra hareket edilebilmektedir. Motorun ısınması için dakikalarca beklemeniz gerekmez. Kaliteli ve yeni motor yağları çok akışkan olduğu için anında her parçaya ulaşabilmektedir.

Soğuk havalarda aracı çalıştırmak eski teknoloji araçlarda zor olabilir. Bu yüzden çalıştırdıktan hemen sonra beklemeli ve motor ısındıktan sonra hareket etmelisiniz.

Kışın Yağın veya Benzinin Isınması Beklenmeli Mi?

Kışın Motoru Isıtmadan Yola Çıkmak Zararlı Mıdır?

Evet, şayet aracınızı yola çıkarmadan önce ısıtmazsanız bu aracınıza zarar verecektir. Bu durum hem benzin hem LPG hem de dizel araçlar için geçerliliğini korumaktadır. Çünkü siz kışın aracınız soğukken aracınızı çalıştırıp hemen ardından daha motor soğukken hareket edecek olursanız bu pistonların aşınmasına neden olacaktır. Özellikle hava soğuksa böyle zamanlarda aracınızı çalıştırdıktan sonra mutlaka motorunuzu ısıtmanız gerekmektedir. Böylece aracınızın piston kolunun zarar görmemesini de mümkün kılarsınız. Şayet bu tarz bir sorun yaşamayı istemiyorsanız öncelikli olarak aracınızı korunaklı bir yere park etmelisiniz. Sonrasında sabah aracınızı çalıştırdıktan bir müddet sonra hareket etmelisiniz.

Kışın Motoru Isıtmadan Yola Çıkmak Zararlı Mıdır?

Kışın Yağın veya Benzinin Isınması Beklenmeli Mi?

Kış aylarında yağ ve benzinin ısınmasını beklemek mantıklıdır. Bundan dolayı aracınızı çalıştırdıktan sonra yaklaşık olarak 2 ile 3 dakika beklemeniz önerilmektedir. Sürüşe başlamadan önce aracınızı ısıtmanızın nedeni, yağın motordan akmasının ve hareketli parçaları yağlamasının biraz zaman almasıdır. Arabayı soğuk çalıştırdığınızda, sistemin sorunsuz çalışmasını sağlamak için sistemde yeterli yağ olmayabilir. Yağ pompası, yağı motora düzgün bir şekilde dağıtmak için yeterli basıncı üretemeyebilir. Sonuç, hızlı bir şekilde düzeltilmezse motorunuza zarar verebilecek kaba çalışan veya stop eden motorlar olabilir. Bundan dolayıdır ki kış aylarında aracınızı çalıştırdıktan bir süre sonra motorun ısınmasını beklemeniz gerekmektedir. Bu arada benzinin ısınmasına gerek yoktur.

Kışın Yağın veya Benzinin Isınması Beklenmeli Mi?

Kışın Motoru Isıtmadan Yola Çıkmak Zararlı mı?

Evet, zararlı olabilir. Soğuk hava; özellikle çalıştırdığınızda motorunuz için iyi değildir. Bundan dolayıdır ki kış aylarında aracınızı çalıştırdıktan sonraki birkaç dakika beklenmeniz iyi olacaktır. Burada aracınızın 2 bin devir üstüne çıkmamasında dikkat etmeniz gerekmektedir. Sürüşten önce motorunuzu ısıtmak istemenizin temel nedeni güvenlik nedenlerindendir. Sürüşten önce motorunuzu uygun şekilde ısıtmazsanız, yoldayken stop etme ve kazaya veya yaralanmaya neden olma ihtimali vardır. Bütün bu bilgiler ışığında kış aylarına girmeden önce aracınızın bakımını yaptırmanız; antifriz takviyesini yapmanız soğuk havalarda herhangi bir sorun yaşamanıza engel olacaktır. Böylece aracınız çalıştırdıktan sonra birkaç dakika motorunuzun ısınmasını bekleyerek; aracınızdan üst düzeyde bir performans elde edebilirsiniz.

Yorum yapın