Motora Segman Atma Nasıl Yapılır?

Araçların direk motoruna uygulanan bir işlemdir. Eğer bir aracın motoruna segman atılmasına karar verildi ise, bu motorun artık randıman vermediği ve ömrünün sonuna geldiği anlaşılır.
Sanayilerde yarı rektefiye olarak da bilinir. Otomobilin çekişten düşmesi, motorda üfleme, mavi duman atma gibi belirtileri vardır.
Peki Segman Nedir?
Motorun yanma odasında halka şeklinde olan esnek bir parçadır. Görevi sızdırmazlığı sağlamaktır. Segmanlarda arıza olursa yağ kaçakları oluşur. Oluşan yüksek sıcaklık ile pistonlar gerekli verimi sağlayamaz.

Motora Segman Atmak Faydalı mı?

Bu işlem motoru komple sökmekten daha kolay yapıldığından ve maliyetinin düşük olduğundan tercih edilir.
Segman atmak geçici bir çözümdür. Her ne kadar faydalı olsa da kısa süreli bir çözüm sağlayacağından, uzun vadede araçta tekrar yağ yakımı ve performans kayıpları gibi problemler görülecektir.
Fazla Beklemeyin:
Segman ile araç kullanmaya devam edilirse, piston ve silindir içerisi de zarar görecek ve bu parçaları da revizyon isteyecektir. Dolayısıyla segman atıldıktan sonra fazla uzun süre geçmeden motorun komple yapılması gerekir. Bu sayede oluşabilecek fazla maliyetinde önüne geçilebilir.

Usta Önemli:
Bir otomobilin en önemli parçalarından olan motorla alakalı olduğu için kolay bir iş değildir. Motora segman atmak işçilik olarak zorlayan ve bilgi gerektiren bir iştir. Tam bir ustalık isteyen bu problemi de çözmek için mutlaka uzman bir servis seçmelisiniz. Zira deneyimsiz servisler, ustalar daha büyük masrafların çıkmasına sebep olabilir.

Segman Atma Nasıl Yapılır?

Segmanlar her ne kadar esnek bir malzemeden yapılsa da kırılabilirler. Dolayısıyla büyük titizlik gerektirir. Otomobillerde çok daha ayrıntılı malzemelere ihtiyaç duyulurken, motosiklet gibi araçlarda doğrudan elle yapılabilir. Bu konudaki birkaç video ile işlemin aslında ne kadar detaylı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Segman atma maliyeti 2023

Bu işlemin maliyeti, aracın motorunun teknolojisine ve silindir sayısına göre değişkenlik gösterir. Genel olarak 1500 ile 4500 TL arasında bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Segman atma maliyeti 2023 yılında her marka ve model araçlarda farklı olacağı için standart araçlara göre ortalama bir fiyat sunulmuştur.

Segman atılan motor nasıl anlaşılır?

Motorda segman ne işe yarar?

Motorda segman; pistonun soğumasını mümkün kılarak; silindir yüzeyinden yer alan yapın yanmasını önler. Segman, genellikle piston ve silindir duvarı olmak üzere iki hareketli yüzey arasında bir conta görevi görür. Bu, yağın veya soğutma suyunun motordan sızmasını önlemek için gereklidir. Segman; ayrıca egzoz gazlarının yanma odasına sızmasını da önler. Segmanın da amacı sızdırmazlığı sağlamak ve silindir duvarlarına yağın girmesini önlemektir. Segman; bunu silindir duvarı ile piston arasındaki alanı kaplayarak yapar. Böylece bu boşluğa yağ giremez.

Motorda segman ne işe yarar?

Segman atılan motor nasıl anlaşılır?

Segman, bir conta oluşturmak için piston ve silindir duvarı arasına yerleştirilen bir parçadır. Halka, silindir duvarının tepesinden yay benzeri gerginlik ve basınçla yerinde tutulur. Halka, yağın ve soğutucunun yanma odasına girmesini engeller. Şayet segmanda aşırı bir aşınma durumu mevcutsa böyle durumlarda motor yağ kapağı testi yapmalısınız. Aracınızdaki yağ kapağını çektiğiniz zaman gözle görülür bir seviyede duman varsa böyle durumlarda segman atılan motor durumundan söz edebiliriz. Bir de motor yağ çubuğu motor yağı koyduğunuz yerde zıplıyorsa böyle durumlarda da segman atılan motor durumundan şüphelenmelisiniz. Segmanlar aşınmaya başladığında yanma odanıza yağ, soğutma sıvısı veya her ikisini birden sızdırmaya başlayacak ve bu da motorunuzda büyük hasara neden olabilir. Bundan dolayıdır ki bu tarz bir sorun varsa bir an önce tamir ettirmenizde fayda vardır.

Motora segman atmak iyi midir?

Motora segman atmak iyi midir?

Segman atmak kısa süreci bir çözüm olarak görülse de komple motor yenilemekten daha iyidir. Ancak aracınıza segman attığınızda sonraki sürelerde aracınız yine yağ yakmaya ve performansında kayıplar yaşamaya devam edecektir. Segman atmak, bazen bilerek bazen de istemeyerek motora yüksek ve düşük devir vermek anlamına gelir.  Segman, motorun çok önemli bir parçasıdır. Burası, silindir duvarı ile piston arasında, pistonun üstüne çıkan yuvarlak bir disktir. Motor segmanı, normal çalışma sırasında yanma gazlarının çevresinden kaçmasını önlemek için silindir duvarı ile piston tacı arasında bir sızdırmazlık sağlar. Burada segman atma işleminin mutlaka alanında uzman olanlar tarafından yapılması şarttır.

Segman atılan motor nasıl anlaşılır?

Segman atılan motor nasıl anlaşılır?

Şayet bir aracın motor yağ kapağını açtığınızda içinden hissedilir bir şekilde duman çıkıyorsa bu araçta segman sorunu var demektir. Segman atılmış motor bir süre sonra aşınmaya başlayacağından yine yağ yakma sorunu yaşayacaktır. Yine motor yağ kapağının üzerinde bir şey koyduğunuz zaman zıplıyorsa böyle durumlarda da segmanlarda bir sorun var demektir. Unutmamak gerekir ki segmanlar, silindir duvarına karşı sızdırmazlık sağlar ve yanma basıncını silindirin içinde tutar. Burada herhangi bir sorunun ortaya çıkması can sıkıcı sorunları da beraberinde getirecektir. Yağ kontrol segmanı, yüksek yükler veya yüksek sıcaklıklardan salınan kaçak gazlar nedeniyle sızabilecek yağı toplayabilmesi için piston başlığına en yakın şekilde yerleştirilmiştir.

Yorum yapın