Motora Segman Atma Nasıl Yapılır?

Araçların direk motoruna uygulanan bir işlemdir. Eğer bir aracın motoruna segman atılmasına karar verildi ise, bu motorun artık randıman vermediği ve ömrünün sonuna geldiği anlaşılır.
Sanayilerde yarı rektefiye olarak da bilinir. Otomobilin çekişten düşmesi, motorda üfleme, mavi duman atma gibi belirtileri vardır.
Peki Segman Nedir?
Motorun yanma odasında halka şeklinde olan esnek bir parçadır. Görevi sızdırmazlığı sağlamaktır. Segmanlarda arıza olursa yağ kaçakları oluşur. Oluşan yüksek sıcaklık ile pistonlar gerekli verimi sağlayamaz.

Motora Segman Atmak Faydalı mı?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Bu işlem motoru komple sökmekten daha kolay yapıldığından ve maliyetinin düşük olduğundan tercih edilir.
Segman atmak geçici bir çözümdür. Her ne kadar faydalı olsa da kısa süreli bir çözüm sağlayacağından, uzun vadede araçta tekrar yağ yakımı ve performans kayıpları gibi problemler görülecektir.


Fazla Beklemeyin:
Segman ile araç kullanmaya devam edilirse, piston ve silindir içerisi de zarar görecek ve bu parçaları da revizyon isteyecektir. Dolayısıyla segman atıldıktan sonra fazla uzun süre geçmeden motorun komple yapılması gerekir. Bu sayede oluşabilecek fazla maliyetinde önüne geçilebilir.

Usta Önemli:
Bir otomobilin en önemli parçalarından olan motorla alakalı olduğu için kolay bir iş değildir. Motora segman atmak işçilik olarak zorlayan ve bilgi gerektiren bir iştir. Tam bir ustalık isteyen bu problemi de çözmek için mutlaka uzman bir servis seçmelisiniz. Zira deneyimsiz servisler, ustalar daha büyük masrafların çıkmasına sebep olabilir.

Segman Atma Nasıl Yapılır?

Segmanlar her ne kadar esnek bir malzemeden yapılsa da kırılabilirler. Dolayısıyla büyük titizlik gerektirir. Otomobillerde çok daha ayrıntılı malzemelere ihtiyaç duyulurken, motosiklet gibi araçlarda doğrudan elle yapılabilir. Bu konudaki birkaç video ile işlemin aslında ne kadar detaylı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Segman atma maliyeti 2021

Bu işlemin maliyeti, aracın motorunun teknolojisine ve silindir sayısına göre değişkenlik gösterir. Genel olarak 500 ile 1500 TL arasında bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Segman atma maliyeti 2021 yılında her marka ve model araçlarda farklı olacağı için standart araçlara göre ortalama bir fiyat sunulmuştur.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.