Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir

Araç sahipleri motor yağı seviyesinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini iyi bilmelidir. Çünkü bazı durumlarda yağ eksilmesi ve sızdırması olabilmektedir. Bunun önüne ise motor yağı kontrol edilerek geçilmektedir.

Aldığınız yeni bir araç bile belli bir zaman içerisinde yağı azaltabilir. Motor yağı seviyesinde fazla bir düşüş yaşanırsa, motor üzerinde bulunan parçalara gerekli yağ gitmez ve motor parçaları hızlı bir şekilde aşınmaya başlar. Buda çok daha fazla masraf olarak sizlere geri döner.

Bu gibi durumlardan kurtulmak için yağ seviyesini nasıl kontrol edilir ? Yağ kontrolü yaparken motor sıcak mı yoksa soğuk mu olmalı gibi soruların cevabını tüm detayları ile bilmeniz bir araç sürücüsü olarak her zaman işinize yarayacaktır.

Motorda yağlama sistemi nasıl çalışır?

Motorda yağlama sistemi nasıl çalışır?

Araç motorları sağlıklı bir yağlama yapmak için motor yağı kullanır. Benzin veya dizel yakıtlı tüm araçlarda motor yağının önemi oldukça fazladır. Yağ ise karter denilen bir depoda tutulur. Karter dediğimiz bu parça genellikle araç motorlarının alt kısmında bulunur.

Motor çalışma esnasında yağ pompası tarafından bu yağ motorun tüm alanlarına dağıtılmaya başlanır. Öncelikle bir filtreden geçer ve temiz yağ motorun tüm mekanik parçalarını yağlamaya başlar. Bu şekilde motor sağlıklı bir şekilde çalışır.

Araç kontağı kapatıldığı andan itibaren ise bu motorda ki yağlar tekrar kartere akar ve orada toplanır.

Motor Yağı Seviyesini Nasıl Kontrol Edebilirim?

Motor Yağı Seviyesini Nasıl Kontrol Edebilirim?

Günümüzde ki birçok aracın yağ seviyesini kontrol etmek için bir yağ çubukları bulunur. Bu yağ çubukları nedir? Yağ çubuğu karterin içine kadar uzanan bir ölçüm çubuğudur. Bu çubuğu tutabilmeniz için ucunda bir halka vardır.

Yağ çubuklarının en altlarında belirlenmiş bir işaret vardır. Genel de 2 adet çizgi şeklinde işaret bulunur. Alttaki çizginin anlamı yağın az olduğunu, üsteki çizginin anlamı ise motor yağının yeterli seviyede olduğunu gösterir.

Motor yağı seviyesi alt işarette ise genellikle 1lt yağ eklendiğinde yağ seviyesi tamamlanır. Yağ seviyesinin her zaman üst çizgide olması motorun tamamen sağlıklı bir şekilde olduğunu ve yeterince yağın motoru beslediğinin bir göstergesidir.

Araç yağı hangi sıklıkta kontrol edilmeli?

Araç yağı hangi sıklıkta kontrol edilmeli?

Araç yağ seviyesi kontrol etmek motor sağlığı açısından her zaman önemli bir noktadır. Yağ seviyesi periyodik olarak kontrol edilmelidir. Örnek vermek gerekirse şöyle maddeler halinde sıralayalım.

  • Ayda 3-5 bin km yapan bir kullanıcı her ay motor yağını kontrol etmelidir.
  • Ticari otomobil sahipleri ise sürekli yol halinde oldukları için haftada veya 2 haftada bir motor yağ seviyesini kontrol etmelidir.

Her araç sürücüsü genelde motor yağını ayda bir kontrol ettiğinde birçok arızanın önüne geçebilmektedir. Şöyle bakıldığında ise her sürücü motor yağını ayda en az bir kez kontrol etmelidir. Uzun yola çıkmadan önce yağ kontrolü yapılır ve eksiklik varsa tamamlanır.

Araç Motor Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Araç motor yağı kontrolü konusunda bilinmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Motor Yağı Sıcakken mi Soğukken mi Kontrol Edilir?

Yağ seviyesi kontrolünde motorun soğuk olması en iyi sonucu verir. Soğuk motorda artık mekanik parçalarda ki yağ tamamen kartere geri dönmüş ve orada toplanmıştır. Bu yüzden yağ çubuğu en doğru sonucu verecektir.

Motor sıcakken yağ kontrolü hem tehlikelidir hem de hatalı sonuç vermektedir.. Sıcak bir araç motorunda sıcaklık doğal olarak 110 °C’ ye kadar çıkacağından ölçüm anında her hangi bir damlama yanma tehlikesi oluşabilir. Bu yüzden her zaman yağ seviyesi ölçümünü soğuk motor da yapmalısınız.

Motor çalışırken yağ kontrolü yapılır mı?

Buna çok kısa bir şekilde hayır diyebiliriz. Aktif olarak çalışan bir motorda yağ sistem parçalarını dolaşmaktadır. Yağ pompası aracılığı ile karterde bulunan motor yağı sürekli olarak motor içini dolaşmaktadır. Bu yüzden motor çalışırken yapılan yağ kontrolünde yağ seviyesi çok az olarak görülecektir.

Yağ seviyesi kontrolünden önce motorun en az 20 dakika kadar çalışmadığından emin olmak gerekir. Bu 20 dakika içerisinde motorda bulunan yağ tamamen karter deposuna geri dönüş yapacaktır.

Motor Yağı Seviyesi Nasıl Kontrol Edilir ?

Motor Yağı Seviyesi Nasıl Kontrol Edilir ?

Motor yağını en düzgün şekilde kontrol etmenin bazı püf noktaları vardır. Bu işlemleri araç kullanma kılavuzunda detaylıca görmek mümkündür. Doğru bir yağ kontrolü için tüm maddeleri tek tek sıralayalım. Bu işlem için bir bez veya bir peçete bulundurmanız gerekir.

  1. Yağı kontrol etmek için aracı tamamen düz bir yere park etmek gerekir. Yağ karterinde bulunan yağın tamamen düz olması demek, ölçümün doğru olarak yapılması demektir.
  2. Yağ çubuğunu çekin ve elinizde bulundurduğunuz bez ile kurulayarak tamamen temizleyin.
  3. Kuruladığınız yağ çubuğunu tekrar yuvasını doğru itekleyin. Tamamen oturmuş olduğundan emin olun.
  4. Şimdi yağ çubuğunu tekrar çekip yağın çubuk üzerinde hangi çizgide olduğuna bakın.
  5. Yağ alt çizgi de ise eksik, üst çizgide ise yağ seviyesi normaldir.

Yağ seviyesi üst çizginin üzerinde ise motor yağı fazla demektir. Bu gibi durumlarda motor yağının bir miktar boşaltılması gerekir.

Yağ seviyesi alt çizgide kaldıysa kısa sürede yağ seviyesinin tamamlanması için bir ustaya gidin. Kendiniz yapabiliyorsanız da eksik olan yağı tamamlayın.

Araba çalışırken motor yağına bakılır mı?

Yağ çubuğu Min Max arası kaç litre?

1 litrelik yağ göstergesi genel olarak yağ çubuğundaki maksimum ve minimum yap seviyesi çizgisi olarak kabul edilmektedir. Aracınızdaki yağ seviyesi ideal olarak üst çizgiye yakın olmalıdır. Ya da bu çizginin hemen bitişiğinde olmalıdır. Bir de şayet yağ çubuğunu çıkardığınız zaman yağ miktarı çizginin hemen üzerindeyse de herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak ölçüm sırasında yağ minimum çizginin altındaysa böyle zamanlarda bir an önce aracınıza yağ eklemeniz gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki aracınızda yağın olmaması sorunu ciddi anlamda sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Bu sıkıntılardan kurtulmanın yolu düzenli olarak aracınızdaki yağ kontrolünü yapmaktan geçer.

Araba çalışırken motor yağına bakılır mı?

Araba çalışırken motor yağına bakılır mı?

Arabanız çalışırken motor yağına bakmak genelde önerilmez. Bu durumun temel nedeni, bu şekilde yaptığınız ölçümün hatalı olmasıdır. Çünkü siz araç çalışırken yağ ölçerseniz; kartere süzülen yağın da dahil olduğu bir ölçümü yaparsınız. Bu da hatalı bir ölçüm yapmak anlamına gelecektir. Bundan dolayıdır ki aracınızı stop ettikten sonra yaklaşık olarak 5 dakika kadar beklemeniz gerecektir. Böylece yağ da karterde birikmiş olur. Böylece siz de isabetli bir şekilde ölçüm yapabilirsiniz. Burada yağ ölçümü sırasında motorun sıcak ya da soğuk olmasından çok 5 dakika kadar beklemeniz tavsiye edilmektedir.  Bu daha isabetli bir şekilde ölçüm yapmanızı mümkün kılacaktır!

Yorum yapın