Motor Yağ Değişimi Geç Yapılırsa Ne Olur?

Motor yağı her zaman zamanında değiştirilmelidir. Yağ değişimi geciktiği zaman yağın içerik kalitesi bozulacak ve geçen her km başına daha da fazla kirlenecektir. Motor yağlarının eskimesi araçta bir çok sorunu da beraberinde getirir. Motor yağlarının bu yüzden zamanında değişimi tavsiye edilir ve zamanında yapılan değişimin ise motor sağlığına oldukça fazla yararı bulunur. Yağ değişimi gecikirse ne olur bunu detaylandıralım.

Motor yağı eskidiği için motor istenilen performansta yağlanamaz hale gelir. Buda motorun ve içerisindeki parçaların hızlı bir şekilde aşınmasına ve fazla ısınmasına neden olur. Fazla ısınan motorun da ömrü de iyice kısalmaya başlar. Yağlar bir filtre ile süzülse de eskiyen yağlarda bulunan ufak parçacıklar motorda aşınmayı hızlandırır.

Motor yağı değişimi gecikirse daha birçok problem oluşur. Motor yüksek bir ses ile çalışır ve motor içinde ki parçalar da arızalar oluşabilir.

Yağ değişimi kaç km geçebilir?

Yağ değişim sürelerini ve kilometresini geçirmemek gerekir. 5,000 km de değişmesi gereken bir yağ kullanıyorsanız bunu kilometre tam dolmadan değiştirmek motor sağlığı ve performansı açısından en mantıklı hareket olacaktır.

Araç yağ değişim süresi

Araçlarda motor yağı değişim süresi eski araçlarda 5,000 km , yeni araçlarda ise en fazla 20.000 km olmaktadır. Motor performansının üst seviyelerde olması için yağ değişimini vaktinde yapmanız tavsiye edilir.

Araç kullanıcıları her zaman yağ değişimi konusunda hassas olmalıdır. Motor tipine göre yağ eklenmesi ve zamanında değişmesi motorda ki yıpranmaların önüne geçecektir.

Motor yağı kaç günde bir kontrol edilir?

Esasında aracınızın ortalama 1 haftada bir yağını kontrol etmenizde fayda vardır. Bu birkaç dakikanızı bile almaz. Üstelik bunu yaparak; aracınızı çok daha büyük sorunlardan da koruyabilirsiniz. Yine de rakam vermek gerekirse Motor yağı her 3 bin kilometrede bir kontrol edilmelidir. Yağ değişimine ne zaman ihtiyacınız olduğunu belirlemenin en mantıklı yolu; kullanıcı el kitabınızdaki bakım programını takip etmektir. Ayrıca aracınızın ön panelindeki uyarı ışıklarını kontrol edebilirsiniz. Genel olarak aracınızın yağının her 10 bin km’de bir değiştirilmesi önerilmektedir. Motor yağınızı ve filtrenizi ne sıklıkta değiştirmeniz gerektiğini belirlemek için bir motor yağınızı kısa bir süre içerisinde bile kontrol edebilirsiniz.

1 litre motor yağı kaç km gider?

1 litre motor yağı ortalama olarak bin km kadar gider. Ancak bu mesafe aracı kullanma biçiminizi, marka ve modelinize göre de değişiklik göstermektedir. Unutmamak gerekir ki aracınızı dikkatli ve düşük hızlarda sürerseniz; daha uzun süre dayanır. Daha yüksek hızlarda ve dur ve kalk yaparak aracınızı kullanırsanız; yağ tüketimi de artacaktır. Esasında bu durum yakıt için de geçerliliğini korumaktadır. Motor yağı tükenme ortalama zaman aralığı, motor yağının litresi başına 2 bin km kadardır. Burada aracınızı kullanma biçiminiz yağ tüketimini de etkiler.

Motor yağı ne zaman değişmelidir?

Motor yağınızı her 10 bin kilometrede bir değiştirmelisiniz.

Motor yağı ne zaman kontrol edilmelidir?

Ortalama 3 bin km’de bir motor yağınızı kontrol etmelisiniz.

Yağ değişimi neden önemlidir?

Çünkü yağ değişimi aracınızın performansını doğrudan etkilemekle birlikte motor ömrünü de etkilemektedir.

Yorum yapın