Motor Yağ Değişimi Geç Yapılırsa Ne Olur?

Motor yağı her zaman zamanında değiştirilmelidir. Yağ değişimi geciktiği zaman yağın içerik kalitesi bozulacak ve geçen her km başına daha da fazla kirlenecektir. Motor yağlarının eskimesi araçta bir çok sorunu da beraberinde getirir. Motor yağlarının bu yüzden zamanında değişimi tavsiye edilir ve zamanında yapılan değişimin ise motor sağlığına oldukça fazla yararı bulunur. Yağ değişimi gecikirse ne olur bunu detaylandıralım.

Motor yağı eskidiği için motor istenilen performansta yağlanamaz hale gelir. Buda motorun ve içerisindeki parçaların hızlı bir şekilde aşınmasına ve fazla ısınmasına neden olur. Fazla ısınan motorun da ömrü de iyice kısalmaya başlar. Yağlar bir filtre ile süzülse de eskiyen yağlarda bulunan ufak parçacıklar motorda aşınmayı hızlandırır.

Motor yağı değişimi gecikirse daha birçok problem oluşur. Motor yüksek bir ses ile çalışır ve motor içinde ki parçalar da arızalar oluşabilir.

Yağ değişimi kaç km geçebilir?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Yağ değişim sürelerini ve kilometresini geçirmemek gerekir. 5,000 km de değişmesi gereken bir yağ kullanıyorsanız bunu kilometre tam dolmadan değiştirmek motor sağlığı ve performansı açısından en mantıklı hareket olacaktır.

Araç yağ değişim süresi

Araçlarda motor yağı değişim süresi eski araçlarda 5,000 km , yeni araçlarda ise en fazla 20.000 km olmaktadır. Motor performansının üst seviyelerde olması için yağ değişimini vaktinde yapmanız tavsiye edilir.

Araç kullanıcıları her zaman yağ değişimi konusunda hassas olmalıdır. Motor tipine göre yağ eklenmesi ve zamanında değişmesi motorda ki yıpranmaların önüne geçecektir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.