Motor Yağı Kapağında Köpüklenme Neden Olur ?

Otomobiller zamanla yıpranabilmekte ve motor bölümünde bazı sorunlar olabilmektedir. Özellikle düzenli bakım yapılmayan araçlarda bu sık sık görülebilmektedir. Her aracın yağ bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Keyifli bir sürüşün sırrı düzenli bakımdan geçmektedir. Yağ bakımı da bunların en başında gelmektedir.  Yağ bakımı düzenli yapılmadığında bazı belirtiler oluşur. Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

Yağ kapağında köpüklenme

Yağ kapağında köpüklenme görüyorsanız bu birkaç sorunun belirtisidir.  Özellikle şehir içi çok dur-kalk yapan bir sürücüyseniz bu çok olağan görülmektedir. Şehir içi çok dur kalk yapan araçların motor yağ kapağında köpüklenme görülebilmektedir. Özellikle kalitesiz marka yağ kullanıp da çok kısa mesafelerde yol yapan sürücülerin otomobillerinde bu durum sık sık yaşanır. Bazı kişiler bu duruma direk conta yanığı deseler de pek aslı yoktur. Kalitesiz yağ kullanımı genelde yağ kapağında köpüklenme yapmaktadır. Bu durumunda önüne geçmek oldukça kolaydır. Yağ değişimi geldiği zaman daha kaliteli bir markanın yağını kullanmanız gerekir. Yağ değişiminden sonra motor kapağındaki köpürme kaybolacaktır.

Yağ Kapağında Köpüklenme

İkinci bir neden ise motor üflemesidir. Motorda ileri derece bir üfleme varsa bu motor yağ kapağında köpüklenme yapacaktır. Bu durumda motor tamiri yapılması gerekmektedir. Peki;

Motor üflemesi nedir? Motor neden üfler?

Aracınızda motor üflemesi var ise yukarıda ki konumuza gidebilir ve yağ kapağında neden köpük oluşur soruna cevap alabilirsiniz.  İleri derece motor üflemesi genelde rektefiye ile sonuçlanır. Bu durum yoksa yukarıda belirttiğimiz gibi kaliteli marka yağ kullanılması ve düzenli olarak yağ değişimi yapıldığında motor yağ kapağında köpük oluşumu olmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Fren lambası yanmıyor sorunu ve çözümü

Yağ ve motor suyunun birbirine karıştığı durumlarda da motor yağında köpürmeler olabilir. Bu gibi durumlarda motor tamircisine gidilmeli ve sorunun çözülmesi talep edilmelidir.

Yağa su karışması nasıl anlaşılır?
Yağa su karışması nasıl anlaşılır?

Araç motor kapağından neden yağ atar?

Özellikle aracınızın motor kapağı yağ atıyorsa böyle durumların en çok karşımıza çıkan nedeni bakımsızlıktır. Sızdıran bir motor yağ kapağı contası, motor yağı sızıntısının başka bir yaygın nedenidir. Aşırı yağ tüketimi olan bir motorla ilgili sorun yaşıyorsanız, tamircinize bu sorunu mümkün olan en kısa sürede teşhis ettirmeniz önemlidir. Bir motorda patlamış bir yağ kapağı contası varsa, kontrol edilmediği takdirde motorun içindeki diğer parçalara büyük hasar verebilir. Bozuk bir kapak contası aynı zamanda güç kaybına ve zayıf yakıt ekonomisine yol açacaktır, bu durum hemen ele alınmazsa çok maliyetli olabilir. Sonuç olarak aracınızın motor kısmında bir yağ atma sorunu varsa böyle durumlarda tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Araç motor kapağından neden yağ atar?
Araç motor kapağından neden yağ atar?

Yağa su karışması nasıl anlaşılır?

Esasında yağa suyun karıştığınız doğrunda gözünüzle bile görebilirsiniz. Net olarak anlamak istiyorsanız böyle durumlarda motor yağınızın bir bölümü boşaltarak; yağın içerisinde su bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Bir de yağın içine su karışmışsa böyle durumlarda yağda belirgin bir şekilde köpüklenme dahi görebilirsiniz. Eğer motor yağınızda bir su karışması durumu varsa bu can sıkıcı bir sorundur. Öncelikle motor yağındaki suyun kaynağının büyük ölçüde hava filtresinden olduğunu bilmelisiniz. Filtreniz kirliyse ve uzun süre temizlenmemişse, kaçınılmaz olarak motor yağına su girmesine neden olur. Motor yağına su girmesinin sebebi aracınızda su ayırıcı takılı olmamasıdır.

Yorum yapın