Motor Yağı Kapağında Köpüklenme Neden Olur ?

Otomobiller zamanla yıpranabilmekte ve motor bölümünde bazı sorunlar olabilmektedir. Özellikle düzenli bakım yapılmayan araçlarda bu sık sık görülebilmektedir. Her aracın yağ bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Keyifli bir sürüşün sırrı düzenli bakımdan geçmektedir. Yağ bakımı da bunların en başında gelmektedir.  Yağ bakımı düzenli yapılmadığında bazı belirtiler oluşur. Bunlar aşağıda belirtilmiştir.

Yağ kapağında köpüklenme

Yağ kapağında köpüklenme görüyorsanız bu birkaç sorunun belirtisidir.  Özellikle şehir içi çok dur-kalk yapan bir sürücüyseniz bu çok olağan görülmektedir. Şehir içi çok dur kalk yapan araçların motor yağ kapağında köpüklenme görülebilmektedir. Özellikle kalitesiz marka yağ kullanıp da çok kısa mesafelerde yol yapan sürücülerin otomobillerinde bu durum sık sık yaşanır. Bazı kişiler bu duruma direk conta yanığı deseler de pek aslı yoktur. Kalitesiz yağ kullanımı genelde yağ kapağında köpüklenme yapmaktadır. Bu durumunda önüne geçmek oldukça kolaydır. Yağ değişimi geldiği zaman daha kaliteli bir markanın yağını kullanmanız gerekir. Yağ değişiminden sonra motor kapağındaki köpürme kaybolacaktır.

Yağ Kapağında Köpüklenme

İkinci bir neden ise motor üflemesidir. Motorda ileri derece bir üfleme varsa bu motor yağ kapağında köpüklenme yapacaktır. Bu durumda motor tamiri yapılması gerekmektedir. Peki;

Aracınızda motor üflemesi var ise yukarıda ki konumuza gidebilir ve yağ kapağında neden köpük oluşur soruna cevap alabilirsiniz.  İleri derece motor üflemesi genelde rektefiye ile sonuçlanır. Bu durum yoksa yukarıda belirttiğimiz gibi kaliteli marka yağ kullanılması ve düzenli olarak yağ değişimi yapıldığında motor yağ kapağında köpük oluşumu olmayacaktır.

Yağ ve motor suyunun birbirine karıştığı durumlarda da motor yağında köpürmeler olabilir. Bu gibi durumlarda motor tamircisine gidilmeli ve sorunun çözülmesi talep edilmelidir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.