Mercedes Arıza Lambası ve Anlamları

Dünya üzerinde ki bütün araçların kendisi ve üzerindeki parçalar belirli bir ömre sahiptir ve zamanla eskiyebilmekte ve arıza verebilmektedir. Mercedes arıza lambası yakmasının sebepleri arasında da bunlar mevcuttur. Zamanla yıpranan parçalar arızaya neden olabiliyor ve kullanıcının da bunu anlaması için gösterge paneli yardımı ile uyarı veriliyor. Gelişen teknolojinin sayesinde, kullanıcı aracında ki en ufak bir sorunu bile bu Mercedes ikaz lambaları ile görebilmektedir. Hem bu sayede arızanın tespiti kolaylaşıyor ve onarımında da farklı bir arıza tespit uğraşı gerekmiyor.

Mercedes ikaz lambaları ve anlamları

Mercedes ikaz lambaları her modelde aynıdır. Birçok araçta olduğu gibi bu markada da arıza ışıklarının simgeleri ve arıza nedenleri aynı olmaktadır. Mercedes ikaz lambası sürüş anında yanıyorsa aracınızda bir arıza olduğunun belirtisi olabilir. Kullanıcı Mercedes göstergesinde ikaz lambasını gördüğünde panik yapmamalı ve soğukkanlı bir şekilde aracı yavaşlatarak durdurmalıdır. Sorunun kaynağını servisten öğrenmeli ve ona göre hareket edip etmeme kararı vermelidir.

Mercedes arıza ışıklarının anlamı başta belirttiğimiz gibi tüm modellerde aynıdır. Mercedes sprinter arıza lambaları, Vito arıza lambaları, Mercedes c200d, Mercedes c180 arıza ışıkları , Mercedes Axor kamyon arıza ışıkları ve anlamları bu konuda olanlar ile aynı olacaktır. İkaz lambasının yanması halinde uzun yolculuklara çıkılmamalıdır. Özellikle yağ, motor ısısı veya fren hidroliği gibi ikaz lambaları yandığında hiç aksatılmadan servise gidip sorunun çözümü istenmelidir.

Mercedes arıza ışıklarını gösteren bir tablo hazırladık. Bu tabloda arıza ışıkları ve anlamlarını net bir şekilde görebilirsiniz.

Mercedes Arıza IşığıMrecedes Arıza kaynağı
Frenlerde bir arıza olduğunun bir işaretidir. Frenler servise kontrol ettirilmelidir.
Motor ısısının yükseldiğini gösterir. Araç hararet yapabilir. Motoru suyu kontrol edilmelidir
Yağ seviyesinde düşme olmuştur. Yağın ömrü dolmuştur. Değişimi gerekmektedir.
Mercedes akü şarj sisteminde oluşan bir hatadan kaynaklı ikaz lambasıdır. Akü boş veya şarj etmiyordur.
Motor ikaz lambasıdır. Motorda bir arıza sebebiyle bu arıza ışığı yanar. Hemen servise gidilmeli ve kontrol edilmelidir.
Aracınızın lastik basınçlarında düşme görülmüştür. Lastik havaları kontrol edilmelidir.
Cam silecek suyunun azaldığını belirten bir uyarı lambasıdır. Silecek suyunu doldurmanız yeterlidir.
Yakıt seviyesinin minimuma düştüğünü gösteren uyarı lambasıdır. Yakıt dolum sonrası uyarı anında sönecektir.
Motor çalıştırma anında bir arıza oluştuğunda yanan ikaz lambası
Hava yastığında açılma veya bir arıza olduğunu belirtir. Hemen airbag kontrol edilmelidir.
İmmoblizer veya oluşan bir güvenlik sorunundan kaynaklı bu arıza ışığı yanar.
Bir güç aktarımı arızası olduğunda uyarı veren ikaz lambası
Şanzıman sıcaklığı limitin üzerine çıktıysa bu şanzıman uyarı lambası yanar.
ABS Fren sistemindeki bir arızadan dolayı göstergede bu lamba yanar.
Fren hidrolik seviyesinde azalma olmuştur. En kısa sürede hidrolik dolumu yapılmalıdır.
Hava filtresi tıkanmış veya hatalı hava filtresidir. Bu gibi durumlarda bu lamba göstergede belirir.
Motor yağ seviye sensöründe oluşan bir arıza sonucu bu lamba gösterge ekranında yanar.

Mercedes ikaz lambaları ve anlamlarından sizler için bahsettik. Yukarıda ki ikaz lambaları son derece önemlidir. Herhangi birinin yanması halinde hemen servise gitmek en mantıklı hareket olacaktır.

Motor arıza lambası sarı yanıyor ne yapmalıyım?

Mercedes motor arıza lambası neden yanar?

Mercedes kontrol motoru ışığı, aracınızla ilgili olası sorunlara karşı sizi uyarmak için tasarlanmıştır. Çoğu zaman, kendiniz düzeltebileceğiniz ve gereksiz bir onarımdan tasarruf edebileceğiniz küçük bir sorun olacaktır. Ancak Mercedes kontrol motoru ışığını görmezden gelirseniz, yolda daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Mercedes kontrol motoru ışığı, aracınızın emisyon sistemlerinden veya sensörlerinden birinde bir sorun olduğunda yanacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun en yaygın nedeni, egzoz borunuzdan ne kadar oksijen çıktığını izleyen kötü bir oksijen sensörüdür. Diğer nedenler arasında gevşek yakıt hatları veya tıkanmış katalitik konvertör bulunur.

Mercedes motor arıza lambası neden yanar?

Motor arıza lambası sarı yanıyor ne yapmalıyım?

Mercedes arıza ışığınız birkaç dakika sürdükten sonra yanık kalırsa, bu, aracınıza yeni bir sensör takılması gerektiği anlamına gelebilir. Mercedes Benz kullanıyorsanız ve ön paneliniz kontrol motoru ışığıyla yanıyorsa, dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. İlk şey, mutlaka panik yapmanıza gerek olmamasıdır. Bu mutlaka yaklaşan motor arızasının veya bunun gibi bir şeyin işareti değildir. Aslında, çoğu zaman bir tamirci tarafından ele alınması gereken küçük bir sorundur. Bununla birlikte, aracınızla ilgili ciddi sorunlar nedeniyle kontrol motoru ışığının yanabileceği bazı durumlar vardır. Ve arabanızın tamire ihtiyacı olup olmadığından emin değilseniz, mutlaka aracınızı tamirciye götürmelisiniz. Ancak bu sayede motor arızası lambasının neden kaynaklandığını daha net bir şekilde öğrenirsiniz.

Yorum yapın