Megane 4 Triger Seti Ne Zaman Değişir

Renault Megane 4 modelinde kayış sistemi mevcuttur . Megane 4 tiger seti değişim zamanı hem servisler tarafından hem kullanma kılavuzunda belirtilmektedir. Triger setinin belirtilen aralıklarda değişimi ile bakımları tamamlayabilir ve olabilecek sorunların önüne geçilir.

Megane 4 triger kayışı değişimi 4 yıl veya 80bin km arasında yapılmalıdır.

Megane 4 1.5 dci Triger Seti Ne Zaman Değişir ?

Megane 4 1.5 dci modelinde triger kayışı değişimi 4yıl/ 80bin km’dir. Kilometre dolduğunda veya yıl dolduğunda değişim yapılması tavsiye edilir.

Megane 4 araç sahiplerinin bu km aralıklarına uyması oldukça önemlidir. Hem motor sağlığı açısından hem de olabilecek sorunların önlenmesi konusunda triger kayışı değişimi zamanında yapılması oldukça faydalıdır.

Megane 4 1.6 joy triger seti ne zaman değişir

Megane 4 1.6 joy modelinde de triger kayışı mevcuttur. Bu kayışın 60-80 bin km aralığında değişimi yapılmalıdır.

Megane araç sürücüleri triger değişimlerini yetkili veya özel servislerde yaptırabilmektedirler. Triger kayışı değişimi uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Triger kayışı ile birlikte neler değişir?

Triger kayışı değişim zamanı nasıl anlaşılır?

Araçlar açısından önemli bir parça olarak karşımıza çıkan Triger kayışı, aracınızın motorunun önemli bir parçasıdır. Bu parça motorunuzdaki pistonlara ve valflere güç sağlayan eksantrik milini ve krank milini çalıştırır. Motorunuzun çok önemli bir parçası olduğu için triger kayışınızı ne zaman değiştirmeniz gerektiğini bilmek önemlidir. Genellikle 100 bin km ile 140 km arasında triger kayışları dayanmaktadır. Şayet aracınızda bu süre içerisinde bir değişiklik yapmazsanız, yolda kalma ihtimaliniz artış gösterecektir. Aşağıdaki durumlarda triger kayışınızın değişme zamanı gelmiştir;

  • Hızlanırken motor vuruntusu
  • Aşırı derecede yağ sızıntısının yaşanması
  • Aracınızdan yanık kokusunun gelmesi
  • Motordan yüksek bir “tıklama” sesi geliyor
Triger kayışı değişim zamanı nasıl anlaşılır?

Triger kayışı ile birlikte neler değişir?

Şayet yılda ortalama 100 bin km’den fazla araç kullanıyorsanız, mutlaka periyodik olarak triger kayışınızı kontrol ettirmelisiniz. Triger kayışında veya motorunuzun güç için dönüşüne dayanan diğer herhangi bir bileşeninde bir sorun varsa arabanız çalışmayacaktır. Bu, doğrudan yakıt pompasına bağlı hortumlar aracılığıyla motordan gelen basınca dayanan yakıt enjeksiyon sistemlerini içerir. Eğer triger kayışı değiştirecekseniz;

  • devirdaim su pompası
  • termostat
  • radyatör

Gibi parçalar da değişebilir. Bir de bu parçaların bağlantı parçaları da değiştirilmelidir. Sonuç olarak triger kayışları, motorunuzun çalışmasını sağlayan içten yanmalı motorun ortak bir parçasıdır. Bu kayışlar, motorun içindeki dişlilerle birbirine geçen bir dizi birbirine kenetlenen oluktan oluşur.

Triger kayışı koparsa ne olur?

Triger kayışı koptuğunda motorunuza ciddi zararlar verebilir ve hatta tamamen arızalanmasına neden olabilir.

Triger kayışı ne kadar dayanır?

Ortalama olarak 100 ile 140 bin km arasında triger kayışının dayanma süresi vardır.

Hasarlı triger kayışı nasıl anlaşılır?

Hasarlı bir triger kayışı, kontrol edilmediği takdirde ciddi motor hasarına yol açabilir. Arabanız rölantideyken, motor bölmenizden gelen olağan dışı sesleri dinlemeniz, bu sorunu anlamanıza yardımcı olur.

Yorum yapın