LPG’li aracım benzinde çalışmıyor! Benzinde neden çalışmaz?

Uzun süredir lpg ile çalışan arabada bir takım sorunlar meydana gelebilir. İlk nedenlerden birisi ise benzinle çalışmama problemidir. LPG ile sürekli seyir halinde olan araba artık benzinde çalışmayacak ve kullanıcı için oldukça zorlu günler sağlayacaktır.

Araç benzinde neden çalışmıyor?

Benzinden neden çalışmaz?

Benzin pompası uzun süre benzinsiz kaldığı için kurumuş ve arıza vermiş olabilir. En sık karşılaşılan sebeplerden biriside budur. Bu yüzden her gün ilk çalıştırmaları karbüratörlü sistemler için benzinde çalıştırılmasını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde aracınız hem ilk çalıştırmada yıpranmamış olacak, hem de benzin boruları, benzin otomatiği gibi bileşenler sağlam kalacaktır.

Benzinde çalışmayan aracın başlıca arıza sebepleri

  • Benzin pompası arızası
  • Karbüratör sistemi arızası
  • Benzin kesici arızası

gibi durumlar araçların benzinde çalışmasını engelleyebilmektedir.

Uzun süre benzinle çalıştırılmayan arabada artık karbüratör içerisinde ki benzin geçişini ve aktarımını sağlayan hortumlar, borular tıkanmış olacaktır. Bu sebeple benzin geçişlerinde kesinlikle çalışmayacaktır. Benzinde çalıştırmak için karbüratörü yenilemeniz veya gerekli bakımlarını yaptırmanız gerekmektedir.

Bazı ustalar hava filtresinin hava girişini komple kapatmaktadır. Lpg ile daha rahat çalışması için karbüratör hava girişinin kapatılması, benzinde çalışmamasını sağlayacaktır. Bunun da kontrol edilmesi gerekir.

Kullanıcılar benzinde çalışmayan arabayı kesinlikle vurdurmaya kalkmamalıdır. Herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Araç benzinde mi çok yakar LPG de mi?

Araç LPG ve benzin aynı anda yanar mı?

Yakın zamana kadar uygulanan sistemlerde LPG ile benzin aynı anda yanmazken özellikle yeni nesil sıralı sistemlere sahip olan LPG sistemlerinde benzin ile LPG aynı anda yanabilir. Bu esasında ECU’da yer alan özel bir yazılım sayesinde mümkün olmaktadır.  Eski tip LPG’li araç benzinle aynı anda yanmaz.

YouTube video
Araç LPG ve benzin aynı anda yanar mı?

Motor, yakıtı veya her iki yakıtı da yakmak için tasarlanmıştır. Motorda biri benzin diğeri LPG olmak üzere iki yakıt deposu vardır. Arabayı kullandığınızda, hangi tankı kullanacağınızı seçebilirsiniz. Hangi deponun kullanılacağı, aracın motor kontrol ünitesi (ECU) içindeki bir bilgisayar tarafından yapılır. Bu aşamada ECU’ya yönelik geliştirilen özel yazılımlar sayesinde benzin ve LPG aynı anda yanabilir.

Araç LPG ve benzin aynı anda yanar mı?

LPG’li araç benzinde nasıl çalışır?

Benzini koyduğunuzda, bir depoya girer ve üstlerinde ‘enjektör’ adı verilen küçük deliklerden motor silindirlerine pompalanmadan önce hava ile karışır. Bu karışım daha sonra her bir silindirin üst yüzeyine takılı bujilerden gelen elektrikle üretilen kıvılcımlarla ateşlenir. ECU, yakıt deposundaki sensörlerden gelen verileri okur ve ayrıca hava basıncı, sıcaklık ve motor devri gibi diğer şeyleri de izler. Daha sonra bu okumalara göre hangi yakıtın kullanılacağına karar verir. Benzin için tasarlanmış bir motorda LPG kullandığınızda, motorun farklı yakıtlarla farklı çalışması nedeniyle performansta bazı sorunlar olabilir. Bu aşamada tercih ettiğiniz LPG sisteminin üst düzeyde bir etkiye sahip olmasına dikkat etmeniz gerekir.

LPG’li araç benzinde nasıl çalışır?

Araç benzinde mi çok yakar LPG de mi?

Standart olarak benzinli araçların LPG ile çalışması; tasarruf sağlar. Çünkü LPG benzine göre daha uygun fiyatlı bir yakıttır. Bununla birlikte havalar soğudu zaman benzinli araçlarda yaklaşık 5 km sonra LPG’ye geçer. Bu süre zarfında benzin kullanmaya devam edersiniz. Bu durumdan kaynaklı olarak soğuk havalarda dizel araçların daha tasarruflu olduğuna dair bir görüş vardır. Ancak 100 kilometredeki yakıt masrafına baktığımız zaman her zaman LPG daha fazla tasarruf sunmaktadır. Dolayısıyla günümüz koşullarında yakıt fiyatlarındaki artış miktarı da göz önünde bulundurulduğu zaman LPG’li araçların daha tasarruflu olduklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yorum yapın