Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Benzin pompası arızalı araçlar günümüz de fazlasıyla görülmektedir. Araçlarda bulunan yakıt pompaları zaman içerisinde arıza vermekte ve aracın benzinde çalışmamasına sebep olabilmektedir. Bu arızaları önlemek için zamanında bakım yapılması gerekmektedir. Yakıt pompası arızası sonucunda araç benzinde hiç çalışmayabilir ve beraberinde farklı sorunlarda getirebilir. Bu gibi sorunları erken tespit ettiğinizde hemen bir uzmandan yardım alabilir ve büyük sorunların önüne geçebilirsiniz.

Benzin Pompası Arızası Belirtileri

Eğer ki aracınızda yakıt pompası arızası oluştursa bunun bir takım belirtileri olacaktır. Özellikle soğuk motorda ilk çalıştırma esnasında araç zorlanarak çalışacak veya hiç çalışmayacaktır. Sabahları aracın benzinde zor çalışması ise akıllara ilk olarak benzin pompasını getirmektedir. Benzin pompası arızası belirtilerini sizler için maddeler halinde açıklayalım.

 • Sabahları motorun zor çalışması
 • Benzin azken motorun zor çalışması
 • Rölantide tekleme ve giderken gaz yememe
 • Araçta marş süresinin uzaması
 • Aracın benzinde çok zor çalışması veya hiç çalışmaması
 • Yakıt tüketiminde artış
 • Soğuk havalarda 3-4 marş ile çalışma

Benzin pompası rölesi arızası nasıl anlaşılır

Bazı durumlarda benzin pompası rölesi arızası da olmaktadır. Benzin pompası üzerinde bulunan röle arızası durumunda araç benzin iletmez hale gelir. Bu röle oksitlenmiş veya yanmış olabilir. Benzin pompası arızasına göre maliyetiniz daha düşük olabilmektedir. Rölenin tamiri genellikle pek tavsiye edilmemektedir. Yapılacak en iyi iş sıfır parça alınmasıdır. Rölenin markası iyi olduğu sürece yıllarca arıza vermeden kullanılmaktadır.

Benzin Pompası Arızası Neden Kaynaklanır?

Bu tür sebepler genellikle kalitesiz ucuz yakıt tüketiminden kaynaklanmaktadır. Benzin pompası kalitesiz yakıtları bazen süzemiyor ve yakıt göndermede zorlanıyor. Bu sürekli tekrarlandığında arıza oluşmaktadır. Benzin pompasında bulunan benzin pompa rölesi de arıza verebilmektedir. Bu genellikle röle değişimi ile düzelirken benzin pompası arızası ise değişim ile düzelmektedir. Kullanıcı hatalı arıza veren benzin pompa fiyatları günümüzde her marka model de farklılık göstermektedir. Yakıt deposunun temizleyici maddeler ile temizlenmesi sonrasında yeni veya tamir edilmiş benzin pompası ile bir sorun kalmayacaktır.

Benzin Pompası Tamiri ve Fiyatları Ne Kadar?

Marka ve modellere göre benzin pompası tamiri fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat bazı durumlarda tamir işlemi sıfır parça fiyatına da denk gelmektedir. Bu yüzden parça fiyatı bütçenizi aşmıyorsa her zaman sıfır parça almanız tavsiye edilmektedir. Şimdi sizlere günümüz de bazı marka araçların benzin pompası fiyatlarını aktaralım.

Marka / ModelFiyat
Megane 1 benzin pompası200 TL
Toyota Corolla benzin pompası290 TL
Ford Focus 98-04 benzin pompası300 TL
Ford escort benzin pompası350 TL

Yukarı da siz kullanıcılarımız için benzin pompası arızası hakkında bilgiler verdik. Megane 1 benzin pompası arızası nasıl anlaşılır, Toyota benzin pompası arızası nasıl anlaşılır gibi birçok marka ve modele ait yakıt pompa sorunlarını konumuzdan öğrenebilirsiniz.

Puan ver

“Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ?” üzerine 2 yorum

 1. Ahmet ersin dedi ki:

  Albea benzin pompası ne kadar acaba

  1. otoayar dedi ki:

   Albea benzin pompası markasına göre 200 – 350 Tl arasında bulunabilmektedir. Taktırma ücretleri de ortalama 100- 200 Tl arasında servisten servise değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.