Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Benzin pompası arızalı araçlar günümüz de fazlasıyla görülmektedir. Araçlarda bulunan yakıt pompaları zaman içerisinde arıza vermekte ve aracın benzinde çalışmamasına sebep olabilmektedir. Bu arızaları önlemek için zamanında bakım yapılması gerekmektedir. Yakıt pompası arızası sonucunda araç benzinde hiç çalışmayabilir ve beraberinde farklı sorunlarda getirebilir. Bu gibi sorunları erken tespit ettiğinizde hemen bir uzmandan yardım alabilir ve büyük sorunların önüne geçebilirsiniz.

Benzin Pompası Arızası Belirtileri

Eğer ki aracınızda yakıt pompası arızası oluştursa bunun bir takım belirtileri olacaktır. Özellikle soğuk motorda ilk çalıştırma esnasında araç zorlanarak çalışacak veya hiç çalışmayacaktır. Sabahları aracın benzinde zor çalışması ise akıllara ilk olarak benzin pompasını getirmektedir. Benzin pompası arızası belirtilerini sizler için maddeler halinde açıklayalım.

 • Sabahları motorun zor çalışması
 • Benzin azken motorun zor çalışması
 • Rölantide tekleme ve giderken gaz yememe
 • Araçta marş süresinin uzaması
 • Aracın benzinde çok zor çalışması veya hiç çalışmaması
 • Yakıt tüketiminde artış
 • Soğuk havalarda 3-4 marş ile çalışma

Benzin pompası rölesi arızası nasıl anlaşılır

Bazı durumlarda benzin pompası rölesi arızası da olmaktadır. Benzin pompası üzerinde bulunan röle arızası durumunda araç benzin iletmez hale gelir. Bu röle oksitlenmiş veya yanmış olabilir. Benzin pompası arızasına göre maliyetiniz daha düşük olabilmektedir. Rölenin tamiri genellikle pek tavsiye edilmemektedir. Yapılacak en iyi iş sıfır parça alınmasıdır. Rölenin markası iyi olduğu sürece yıllarca arıza vermeden kullanılmaktadır.

Benzin Pompası Arızası Neden Kaynaklanır?

Bu tür sebepler genellikle kalitesiz ucuz yakıt tüketiminden kaynaklanmaktadır. Benzin pompası kalitesiz yakıtları bazen süzemiyor ve yakıt göndermede zorlanıyor. Bu sürekli tekrarlandığında arıza oluşmaktadır. Benzin pompasında bulunan benzin pompa rölesi de arıza verebilmektedir. Bu genellikle röle değişimi ile düzelirken benzin pompası arızası ise değişim ile düzelmektedir. Kullanıcı hatalı arıza veren benzin pompa fiyatları günümüzde her marka model de farklılık göstermektedir. Yakıt deposunun temizleyici maddeler ile temizlenmesi sonrasında yeni veya tamir edilmiş benzin pompası ile bir sorun kalmayacaktır.

Benzin Pompası Tamiri ve Fiyatları Ne Kadar?

Marka ve modellere göre benzin pompası tamiri fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat bazı durumlarda tamir işlemi sıfır parça fiyatına da denk gelmektedir. Bu yüzden parça fiyatı bütçenizi aşmıyorsa her zaman sıfır parça almanız tavsiye edilmektedir. Şimdi sizlere günümüz de bazı marka araçların benzin pompası fiyatlarını aktaralım.

Marka / ModelFiyat
Megane 1 benzin pompası500 TL
Toyota Corolla benzin pompası590 TL
Ford Focus 98-04 benzin pompası800 TL
Ford escort benzin pompası950 TL

Yukarı da siz kullanıcılarımız için benzin pompası arızası hakkında bilgiler verdik. Megane 1 benzin pompası arızası nasıl anlaşılır, Toyota benzin pompası arızası nasıl anlaşılır gibi birçok marka ve modele ait yakıt pompa sorunlarını konumuzdan öğrenebilirsiniz.

Benzin filtresi kaç yılda değişir?

Benzin pompası nasıl test edilir?

Şayet benzin pompasını test etmeyi istiyorsanız; yakıt pompanızın rölesini sökmelisiniz. Röleyi hafif bir şekilde salladığınızda beklemedik sıra dışı bir ses varsa, benzin pompasında bir sorun var demektir. Bir de yakıt seviyesinin yoğunluğuna bakara da test yapmanız mümkündür. Yakıt pompası, arabanızın çalışmasını mümkün kılan mekanik bir parçadır. Bu parça benzinin depodan karbüratöre veya enjektör pompasına iletilmesinden sorumludur. Benzin pompası, yakıtı depodan çeker ve karbüratöre ulaşmadan önce bir filtreden geçirir. Bu parçanın araçlar açısından kritik bir etkiye sahip oldukları bilinmektedir. Dolayısıyla benzin pompasında bir sorun varsa bir an önce tamir ettirmelisiniz.

Benzin filtresi ömrü ne kadardır?

Benzin filtresi ömrü ne kadardır?

Bir benzin filtresinin ortalama ömrü 30 ile 40 bin km arasında değişiklik göstermektedir. Yine 2 yıllık bir sürede bu kadar yol almadıysanız yine benzin filtrenizi değiştirmenizde fayda vardır. Benzin filtresi, aracınızın motor sisteminin önemli bir parçasıdır. Çünkü kir ve parçacıkları motorunuzdan uzak tutar, böylece silindirlerdeki valfler ve pistonlar gibi bileşenleri tıkamaz veya kirli gaz kalıntılarıyla bujilerinizi kirleterek bujilerinizi mahvetmezler. Aracınızdan daha iyi performans alabilmeniz ve gaz pedalına bastığınızda rölanti veya sert çalışma gibi sorunlar yaşamamanız için yakıt filtrenizi düzenli olarak değiştirmeniz önemlidir.

Benzin filtresi kaç yılda değişir?

Benzin filtresi kaç yılda değişir?

Benzin filtrenizi en az 2 yılda bir değiştirmeniz gerekmektedir. Bu süre aracınızı kullanma biçiminize göre değişiklik gösterecektir. Yakıt pompası, düzgün çalışması için aracın elektrik sisteminden güç çeken bir elektrik motoruna sahiptir. Araba çalışmazsa veya kötü çalışırsa, bunun yetkili bir tamirci tarafından hemen kontrol edilmesi önemlidir. Arızalı bir yakıt pompası, aracınızdaki diğer bileşenlere zarar verebilir. Sonuç olarak benzin filtresi, yakıtı motora girmeden önce temizleyen küçük bir filtredir. Bu filtrenin temel amacı, motorunuza girmeden önce gazdaki kiri, birikintileri ve suyu temizlemektir. Arabanızda yakıt filtreniz yoksa, tüm bunlar deponuzda birikecek ve aracınızda birçok soruna neden olabilir. Böyle bir durumda bir an önce tamircinize gitmeniz gerekmektedir.

“Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ?” üzerine 2 yorum

  • Albea benzin pompası markasına göre 200 – 350 Tl arasında bulunabilmektedir. Taktırma ücretleri de ortalama 100- 200 Tl arasında servisten servise değişmektedir.

   Cevapla
Yorum yapın