LPG Tank Değişimi Sonrası Muayene İşlemleri

LPG tank değişimleri genellikle 10 yılı geçtiği için yapılır. TÜVTÜRK muayene istasyonları tarafından yapılan kontrollerde LPG tankının 10 yılı geçtiği tespit edilirse bunun yenilenmesi ve tekrardan gelinmesi istenir. LPG Tank değişimi sonrası muayene istasyonunda ki yapılması gereken işlemler oldukça basittir.

Araç kullanıcıları LPG tank değişimi yaptıktan sonra direkt olarak muayene istasyonlarına gidip araçlarını muayeneden geçirebilmektedir. LPG tank değişimi sırasında size verilen proje dosyaları ve bazı evraklar vardır. Bu evrakları muayene istasyonuna teslim ettikten sonra hemen aracınız tekrar muayene ediliyor ve problemler giderildiği için araç muayeneden geçiyor.

Önceki yıllarda ise araç lpg tank değişimi yaptıktan sonra direkt olarak muayene istasyonuna giderse ağır kusur olarak muayene tekrarına kalmaktaydı. Bunun sebebi ise sızdırmazlık raporunun şart koşulmasıydı. Günümüz de LPG tank değişimi sonrasında istenen Sızdırmazlık raporu artık istenmemektedir. Kısacası oto gaz firması tarafından tüm testler yapılıyor ve tarafınıza bir dosya içerisinde evrak sunuluyor. Bu evrakları ve faturayı Muayene istasyonunda ki yetkililere teslim etmeniz sonucunda işlemler kısa sürede bitirilir.

Kısa ve Net soru cevaplar

Soru 1:

LPG tankı 10 yılı dolduran araç muayeneden geçer mi ?

Cevap: Hayır geçmez. Tüp tankının yenilenmesi ve tekrardan randevu alınması gerekir.

Soru 2:

LPG tankı değişiminden sonra sızdırmazlık raporu almak için farklı yerlere gitmem gerekli mi?

Cevap: Hayır. Sızdırmazlık raporu için farklı bir yere gitmenize artık gerek yok. OTO Gaz firması tank değişimi yaptıktan sonra size bir dosya içerisinde evrak verir. Bu evrakları muayene istasyonuna teslim etmeniz sonucunda işleme alınır.

“LPG Tank Değişimi Sonrası Muayene İşlemleri” üzerine 25 yorum

 1. Iyi gunler muayeneden yeni gectim tup tankinida sonra deyistirdim onu muayene ettirmemmi gerekiyor tekrar maayeneye girerse muayene ucreti cikiyormu

  Cevapla
  • Muayeneden geçtikten sonra tüp tankı değiştirdiyseniz muayene süreniz gelene kadar tekrar sokmaniza gerek yok. Düzenli bakımlarını yaptırın yeterlidir.

   Cevapla
 2. merhaba araç vizem 3.5 ay sonra biriyor lpg tank süresi kasım 2022 de bitiyor 3.5 ay önce randevu alsam mümkün mu yani erken vize işlemleri oluyor mu ve lpg tankım vizeden geçer mi

  Cevapla
  • Tank süresi bitmeden randevu alırsanız Muaayeneden geçersiniz. Ama işinizi şansa bırakmayın muayane öncesi bakımlarınızı eksiksiz tamamlamanızı tavsiye ederiz.

   Cevapla
 3. Lpg tankını değiştirdikten ve araç muayeneden geçtikten sonra araç ruhsatına işlenmesi gerekiyor mu?

  Cevapla
 4. Aracımın muayenesi 19.08.2022 de bitiyor 21.07.2022 de lpg komple değiştirdim tank dahil randevu alırken normal muayene mi yoksa tadilat randevusu mu almam gerekiyor

  Cevapla
  • Normal muayene almanız yeterlidir. Elinizdeki tank değişimi için verilen projeleri muayene istasyonuna teslimettikten sonra muayene işlemlerinize başlamaktadır.

   Cevapla
 5. LPG tankının süresinin dolmasına bir iki ay kalsa bile araç iki yıllık periyodik muayeneden geçiyor. Ama muayeneden çıkar çıkmaz LPG tankı değişirse tadilat sonrası muayene gerekiyor ve ücreti de periyodik muayene ile aynı. Bu durumda sorumlu bir vatandaş olup LPG tankını 10 yılını doldurur doldurmaz değiştirenler muayene tekrarı ile cezalandırılıyor. Rahat bir vatandaş olup süresi dolan LPG tankını muayene gününe kadar kullananlar %20 daha fazla kullanım ömrü ile ödüllendiriliyor. Çok saçma ama gerçek.

  Cevapla
 6. Vize girmem için 11 ay sürem var. Lpg tankım 10 yılını doldurğu için değiştirdim. tadilat proje evraklarını aldığımda hemen vizeye girmem mi gerekli. 11 ay sonra girsemde olur mu

  Cevapla
  • LPG tank değişiminden sonra evrakları işletmek için 1 ay gibi bir süre vardır. Bu 1 ay içerisinde muayeneye gidilip işletilmesi gerekmektedir.

   Cevapla
  • LPG Tank değişimi sadece tanktan ibaret olduğu için üzerinde ki şamandranın sökülmesi gerekmektedir. Şamandra sökülüp yeni tankta takılacağı için aracın içinde ki gaz komple boşaltılmaktadır. LPG tank değişiminden önce gazın bitirilmesi, benzinle gidilmesi tavsiye edilir.

   Cevapla
 7. Merhaba. Aracımın muayenesi 19.03.2022de doluyor. LPG tankının değişim tarihi ise Temmuz 2022’de. Şimdi ben 19.03.2022’de muayeneye girdiğimde ücret ödeyeceğim. Temmuz ayında tankı değiştirdiğimde de muayene için tekrar ücret ödeyecek miyim? Ödeyeceksem ücret ne kadar olur? Teşekkürler

  Cevapla
  • Bu konuda en net bilgiyi muayene istasyonundan alabilirsiniz. Fakat tekrar muayene işlemi olacağı için standart muayene ücreti alınabilir. Ayrıca günümüz de genel muayeneden sonra tank değişimi yapıp, bir sonraki muayeneye kadar bekleyip o şekilde halledenlerde olabiliyor. İstasyon görevlisine bunu da sorabilirsiniz.

   Cevapla
  • Tadilat sonrası muayene ücretleri araç sınıflarına göre belirlenir, “periyodik araç muayenesi” ile aynıdır.

   Cevapla
 8. Aracın muayenesine 4 ay var. Tup tankını 6 ay once taktım. Muayeneyi beklememmi gerek yoksa hemen muaeyeneye sokmammı lazım. Simdiden tskler.

  Cevapla
  • Tüp tankı takıldıktan sonra tarafınıza verilen evraklar ile 4 ay sonra muayene istasyonuna gitmeniz yeterlidir. LPG tadilat raporlarını istasyona teslim edeceksiniz ve sonra muayene işlemleriniz başlayacaktır.

   Cevapla
 9. Lpg tankını kendim alıp değişim yapmak istiyorum. Tüv e her hangi bir evrak vermem gerekiyor mu. 3 ay sonra tankın süresi doluyor.

  Cevapla
  • LPG tankını sadece LPG montaj firmaları takabilmekte ve onların montaj sonrasında sizlere hazırlamış olduğu LPG tadilat projesini muayene istasyonuna vermeniz gerekmektedir. Proje evrakları olmadığı taktirde araç muayeneden geçmeyecektir.

   Cevapla
Yorum yapın