LPG Tank Değişimi Sonrası Muayene İşlemleri

LPG tank değişimleri genellikle 10 yılı geçtiği için yapılır. TÜVTÜRK muayene istasyonları tarafından yapılan kontrollerde LPG tankının 10 yılı geçtiği tespit edilirse bunun yenilenmesi ve tekrardan gelinmesi istenir. LPG Tank değişimi sonrası muayene istasyonunda ki yapılması gereken işlemler oldukça basittir.

Araç kullanıcıları LPG tank değişimi yaptıktan sonra direkt olarak muayene istasyonlarına gidip araçlarını muayeneden geçirebilmektedir. LPG tank değişimi sırasında size verilen proje dosyaları ve bazı evraklar vardır. Bu evrakları muayene istasyonuna teslim ettikten sonra hemen aracınız tekrar muayene ediliyor ve problemler giderildiği için araç muayeneden geçiyor.

Önceki yıllarda ise araç lpg tank değişimi yaptıktan sonra direkt olarak muayene istasyonuna giderse ağır kusur olarak muayene tekrarına kalmaktaydı. Bunun sebebi ise sızdırmazlık raporunun şart koşulmasıydı. Günümüz de LPG tank değişimi sonrasında istenen Sızdırmazlık raporu artık istenmemektedir. Kısacası oto gaz firması tarafından tüm testler yapılıyor ve tarafınıza bir dosya içerisinde evrak sunuluyor. Bu evrakları ve faturayı Muayene istasyonunda ki yetkililere teslim etmeniz sonucunda işlemler kısa sürede bitirilir.

Kısa ve Net soru cevaplar

Soru 1:

LPG tankı 10 yılı dolduran araç muayeneden geçer mi ?

Cevap: Hayır geçmez. Tüp tankının yenilenmesi ve tekrardan randevu alınması gerekir.

Soru 2:

LPG tankı değişiminden sonra sızdırmazlık raporu almak için farklı yerlere gitmem gerekli mi?

Cevap: Hayır. Sızdırmazlık raporu için farklı bir yere gitmenize artık gerek yok. OTO Gaz firması tank değişimi yaptıktan sonra size bir dosya içerisinde evrak verir. Bu evrakları muayene istasyonuna teslim etmeniz sonucunda işleme alınır.

LPG Pistonlara Zarar Verir Mi?

Süresi Dolan LPG Tankı Muayeneden Geçer Mi?

Ömrünü doldurmuş olan LPG tankları TÜVTÜRK muayenesinde kalır. Bir tankın ömrü 10 senedir. Üzerinde son kullanım tarihi yazar. Sürücünün ömrü dolmuş tankı hizmet aldığı bayiye gidip değiştirmesi gerekir. Daha sonra Makine Mühendisleri Odasına gidip sızdırmazlık raporu almalıdır. Tüm işlemlerden sonra yeniden muayene randevusu almalıdır. Ancak bu şekilde araç muayeneden geçebilir. Sonuç olarak aracınızda süresi dolan bir LPG tankı varsa bu muayene sırasında tespit edilecek olursa aracınız muayeneden geçmez. Böyle bir durumda aracınıza ağır kusur kaydı düşülür. Aracınızın süresi dolan LPG tankının değiştirilmesi istenir.

Süresi Dolan LPG Tankı Muayeneden Geçer Mi?

Araca LPG Taktırdıktan Kaç Gün Sonra Bildirilir?

Aracın LPG dönüşümü gerçekleştirildikten 30 gün içinde bu durumun aracın ruhsatına işlenmesi şarttır. Ruhsata işlenmemiş LPG ile trafikte dolaşan araçların bağlanma ihtimali bulunmaktadır. Ruhsata işletmek isteyen kişi öncelikle LPG projesini hazırlatmalıdır. Daha sonra TÜVTÜRK’te muayenesini yaptırmalıdır. Daha sonra notere giderek ruhsatına işletmelidir. Tüm bunları 30 gün içinde tamamlamazsa trafiğe çıkması sakıncalı hale gelecektir. Genel olarak aracınıza LPG takırdıysanız ve herhangi bir sorun vs yoksa aracınızı kullanabilirsiniz. Bu aşamada aracınızın ilk 1 aylık sürenin içerisinde TÜVTÜRK muayenesine götürmeli ve buradan sonra LPG’yi ruhsata işletmelisiniz.

Araca LPG Taktırdıktan Kaç Gün Sonra Bildirilir?

LPG Sökülen Araç Muayeneden Geçer Mi?

Nasıl araca LPG takılması bir süreç halinde işliyorsa sökülmesi de ayrı bir süreç olarak işlemektedir. Prosedürleri yerine getiren sürücüler araçlarını trafiğe çıkarabilirler. Öncelikle yetkili bir serviste söküm projesi hazırlanmalı ve LPG sistemi araçtan çıkarılmalıdır. Ardından aracın muayenesi gerçekleştirilmelidir. Daha sonra notere gidilmeli ruhsat yenilenmeli ve LPG’li araç ibaresi ruhsattan silinmelidir. Genel olarak LGP söküldükten sonra gerekli olan kriterlere uygun bir şekilde işlemler yaptırırsanız bunu da TÜVTÜRK tarafından belgelendirirseniz, aracınız zaten muayeneden geçecektir. Bu işlemi bir kez yaptırmanız yeterli olacaktır. Böylece aracınızın muayene zamanı geldiği zaman pratik bir şekilde muayeneden geçebilirsiniz.

LPG Sökülen Araç Muayeneden Geçer Mi?

LPG Pistonlara Zarar Verir Mi?

LPG benzinli araçlara göre çok daha çevreci bir yakıt türüdür. Ayrıca fiyat olarak da oldukça ucuzdur. Eğer sistemin montajı doğru şekilde yapılırsa motora hiçbir zararı dokunmayacaktır. Fakat LPG’de şöyle bir durum bulunmaktadır. Bu yakıtın çıkardığı ısı oldukça yüksektir. Eğer motor yüksek ısılara dayanıklı değil de bu durumda hızlıca yıpranacaktır. Şoförler bu duruma dikkat ettiği sürece LPG zararsız bir yakıttır. Sonuç olarak LPG kullanmanın aracın motoruna vs zarar verdiğine dair yaygın bir düşünce vardır. Ancak bu durum esasında aracınıza taktırdığınız LPG sistemiyle doğrudan ilgilidir. Şayet aracınıza üst düzeyde bir LPG sistemi taktırdıysanız ve aracınızla uyumlu bir şekilde çalışıyorsa böyle bir durumda aracınız hem performans konusunda hem de yıpranma konusunda bir sorun yaşamazsınız.

“LPG Tank Değişimi Sonrası Muayene İşlemleri” üzerine 28 yorum

 1. Merhabalar
  21/09/2023 de araç LPG projemi bayiden teslim aldm. Bu projenin bir zamani varmi kaç günde tuvtürk den muayene geçmem gerekiyor
  Projenin geçerlilik süresi kaç

  Yanıtla
 2. Tank değişim sürem doldu bu hafta taktıracağım muayene 2024 de tankı taktirdiktan sonra muayene tarihine kadar kullanabilirmiyim

  Yanıtla
 3. Merhaba iyi günler
  Bende silindir tank var süresi doldu yeni simit tank taktıracam hatta tüp sistemini komple yeniletcem ama aracımın muayenesine 2 sene var bu durumda ne yapmam gerekiyor.nasıl bir yol izlemeliyim.evrakları otogaz şubesinden 2025 yılında aldam muayene girsem bi sıkıntı çıkarırmı bana çok acil yardım teşekkürler

  Yanıtla
 4. Iyi gunler muayeneden yeni gectim tup tankinida sonra deyistirdim onu muayene ettirmemmi gerekiyor tekrar maayeneye girerse muayene ucreti cikiyormu

  Yanıtla
  • Muayeneden geçtikten sonra tüp tankı değiştirdiyseniz muayene süreniz gelene kadar tekrar sokmaniza gerek yok. Düzenli bakımlarını yaptırın yeterlidir.

   Yanıtla
 5. merhaba araç vizem 3.5 ay sonra biriyor lpg tank süresi kasım 2022 de bitiyor 3.5 ay önce randevu alsam mümkün mu yani erken vize işlemleri oluyor mu ve lpg tankım vizeden geçer mi

  Yanıtla
  • Tank süresi bitmeden randevu alırsanız Muaayeneden geçersiniz. Ama işinizi şansa bırakmayın muayane öncesi bakımlarınızı eksiksiz tamamlamanızı tavsiye ederiz.

   Yanıtla
 6. Lpg tankını değiştirdikten ve araç muayeneden geçtikten sonra araç ruhsatına işlenmesi gerekiyor mu?

  Yanıtla
 7. Aracımın muayenesi 19.08.2022 de bitiyor 21.07.2022 de lpg komple değiştirdim tank dahil randevu alırken normal muayene mi yoksa tadilat randevusu mu almam gerekiyor

  Yanıtla
  • Normal muayene almanız yeterlidir. Elinizdeki tank değişimi için verilen projeleri muayene istasyonuna teslimettikten sonra muayene işlemlerinize başlamaktadır.

   Yanıtla
 8. LPG tankının süresinin dolmasına bir iki ay kalsa bile araç iki yıllık periyodik muayeneden geçiyor. Ama muayeneden çıkar çıkmaz LPG tankı değişirse tadilat sonrası muayene gerekiyor ve ücreti de periyodik muayene ile aynı. Bu durumda sorumlu bir vatandaş olup LPG tankını 10 yılını doldurur doldurmaz değiştirenler muayene tekrarı ile cezalandırılıyor. Rahat bir vatandaş olup süresi dolan LPG tankını muayene gününe kadar kullananlar %20 daha fazla kullanım ömrü ile ödüllendiriliyor. Çok saçma ama gerçek.

  Yanıtla
 9. Vize girmem için 11 ay sürem var. Lpg tankım 10 yılını doldurğu için değiştirdim. tadilat proje evraklarını aldığımda hemen vizeye girmem mi gerekli. 11 ay sonra girsemde olur mu

  Yanıtla
  • LPG tank değişiminden sonra evrakları işletmek için 1 ay gibi bir süre vardır. Bu 1 ay içerisinde muayeneye gidilip işletilmesi gerekmektedir.

   Yanıtla
  • LPG Tank değişimi sadece tanktan ibaret olduğu için üzerinde ki şamandranın sökülmesi gerekmektedir. Şamandra sökülüp yeni tankta takılacağı için aracın içinde ki gaz komple boşaltılmaktadır. LPG tank değişiminden önce gazın bitirilmesi, benzinle gidilmesi tavsiye edilir.

   Yanıtla
 10. Merhaba. Aracımın muayenesi 19.03.2022de doluyor. LPG tankının değişim tarihi ise Temmuz 2022’de. Şimdi ben 19.03.2022’de muayeneye girdiğimde ücret ödeyeceğim. Temmuz ayında tankı değiştirdiğimde de muayene için tekrar ücret ödeyecek miyim? Ödeyeceksem ücret ne kadar olur? Teşekkürler

  Yanıtla
  • Bu konuda en net bilgiyi muayene istasyonundan alabilirsiniz. Fakat tekrar muayene işlemi olacağı için standart muayene ücreti alınabilir. Ayrıca günümüz de genel muayeneden sonra tank değişimi yapıp, bir sonraki muayeneye kadar bekleyip o şekilde halledenlerde olabiliyor. İstasyon görevlisine bunu da sorabilirsiniz.

   Yanıtla
  • Tadilat sonrası muayene ücretleri araç sınıflarına göre belirlenir, “periyodik araç muayenesi” ile aynıdır.

   Yanıtla
 11. Aracın muayenesine 4 ay var. Tup tankını 6 ay once taktım. Muayeneyi beklememmi gerek yoksa hemen muaeyeneye sokmammı lazım. Simdiden tskler.

  Yanıtla
  • Tüp tankı takıldıktan sonra tarafınıza verilen evraklar ile 4 ay sonra muayene istasyonuna gitmeniz yeterlidir. LPG tadilat raporlarını istasyona teslim edeceksiniz ve sonra muayene işlemleriniz başlayacaktır.

   Yanıtla
 12. Lpg tankını kendim alıp değişim yapmak istiyorum. Tüv e her hangi bir evrak vermem gerekiyor mu. 3 ay sonra tankın süresi doluyor.

  Yanıtla
  • LPG tankını sadece LPG montaj firmaları takabilmekte ve onların montaj sonrasında sizlere hazırlamış olduğu LPG tadilat projesini muayene istasyonuna vermeniz gerekmektedir. Proje evrakları olmadığı taktirde araç muayeneden geçmeyecektir.

   Yanıtla
Yorum yapın