LPG Ruhsata İşletme 2023 Güncel – Lpg Ruhsata İşletme Ücreti 2023

Günümüz de benzin fiyatlarının oldukça yüksek olması artık kullanıcıları LPG sistemine yöneltmektedir. LPG fiyatlarının benzine göre iki kat daha ucuz olması sebebiyle tercih ediliyor ve araç sahipleri ciddi derecede tasarruf edebilmekteler. Şimdi ise benzinli aracını LPG ye çevirmek isteyen kullanıcılara bu aşamalara nasıl geçeceklerini, Lpg’yi  ruhsata nasıl işlemeleri gerektiğini en detaylı şekilde açıklayacağız.

LPG işletme aşamaları 2023 yazımızı detaylıca okuyarak tüm aşamaları detaylıca öğrenebilirsiniz.

LPG Ruhsata işletme nasıl yapılır ?

 • Lpg dönüşümünü yaptırdığınız firmadan tüm belgeleri almanız gerekmektedir. Bu belgeler garanti belgesi, ve LPG projesi şeklinde geçmektedir. Bunları eksiksiz bir şekilde dosyanızda hazır hale getirmelisiniz.
 • Aracınızın herhangi bir cezası olmaması gerekir. Ceza var ise muayene istasyonunda işlem yapılmayacaktır. Trafik cezası, Motorlu taşıtlar vergisi gibi ödenmemiş cezalarınız varsa ödeyip gitmenizde fayda vardır.
  LPG montajı yaptırdığınız firma bir rapor verecektir. Bu rapor eski sızdırmazlık belgelerinde ki değerlere sahiptir. Eskiden sızdırmazlık raporu isteniyordu fakat yeni yasalar geldikçe sızdırmazlık belgesi artık istenmiyor. Fakat LPG servisinin vermiş olduğu raporu da dosyaya koymalısınız. Muayene istasyonunda rapor istenecektir.
 • Tüm bu işlemlerden sonra sıra aracınızın muayenesine gelmektedir. Araç muayenesi için Tüvtürk internet sitesinden muayene randevusu alabilirsiniz.
  Artık yukarıda yazılan belgelere sahipseniz Tüvtürk sitesinden muayene alabilir ve gidebilirsiniz. Sıranız geldiğinde elinizdeki lpg garanti belgesi, lpg raporu ( sızdırmazlık belgesine benzer dediğimiz ) fatura, ruhsat tescil belgesi ve lpg projesi ile beraber araç kontrol edilir ve gerekli işlemler yapılır.
 • Tüm bu aşamalar geçildiğinde elinizde fatura, garanti belgesi, sızdırmazlık raporu ve projesi gibi belgeler olacaktır.
 • Bu belgeler ile notere giderek hemen LPG ruhsata işletebilirsiniz. Eskiden Emniyet genel müdürlüğü trafik tescil tarafından yapılmaktaydı. Fakat yeni gelen güncellemeler ile artık Noterden yapılmaktadır.

Lpg ruhsata işletme ücreti 2023

Noter tarafından Ruhsat işlem ücreti 457 TL’dir. LPG Ruhsata işleme ücreti 2023 yılı için Muayene ücreti, Egzoz  emisyon ücreti ve Noter ücreti ile beraber bin 74 TL 40 kuruştur.
Her yıl fiyatlarda değişiklik yapılmaktadır.

Ayrı ayrı fiyatları ise alttaki gibidir.

Yapılan İşlem

Ücret

Muayene Ücreti

507,40 TL

Egzoz Emisyon Ücreti

110 TL

Noter Ruhsat Ücreti

457 TL

Toplamda

1074,40 TL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Çekme Belgeli Araç Nedir? Ne Demek?

Lpg ruhsata işletme 2023 ücretlerini ileri de paylaşacağız.

LPG Dönüşüm Fiyatları 2023 : LPG Taktırma Montaj Ücretleri

LPG Ruhsata İşletmeme Cezası Ne Kadar 2023

Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmemenin cezası 400TL’dir. Ayrıca sürücülere 10 ceza puanı kesilmektedir.
LPG ruhsata işletmeme cezası 400 TL’dir. Ayrıca 10 ceza puanı da ehliyetinize yansıtılır.
Araçta teknik bir değişiklik olduğu zaman bunu ilgili tescil kurumuna bildirmeniz gerekir. Bildirilmediğinde tarafınıza ceza kesilir.

Ruhsata LPGyi İşletme İçin Gereken Belgeler

Lpg ruhsata işleme için öncelikle bir takım belgelere sahip olmanız gerekir. Bunlar hem Tüvtürk istasyonunda hem de Noter tarafından istenmektedir. Bu yüzden belgeleri tamamlayıp eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurmalısınız.

Tadilat belgesi,
LPG Tespit Raporu’nun Fotokopisi,
Tip onay belgesi,
Araç sigortanızın fotokopisi,
Mühendis yeterlilik belgesi,
LPG satın aldığınıza dair fatura fotokopisi,
Araç Tespit Raporunuz,
Mühendis tescil belgesi,
Yazdığınız Dilekçeniz,
Araç Muayene raporu,
Nüfus Cüzdanınızın Fotokopisi,
Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı,
Trafik Tescil Belgesi

Lpg işletme aşamaları 2023
Lpg ruhsata nasıl işlenir 2023
lpgyi ruhsata işletme 2023 fiyatı
Lpg proje çizim fiyatı 2023
Lpg işletme 2023 noter
Lpg dönüşümü ruhsata nasıl işletilir
Lpg taktırdıktan sonra yapılacak işlemler
Ruhsata lpgyi işletme nasıl yapılır 2023
Lpg sızdırmazlık raporu kalktı mı 2023

gibi birçok sorunun cevabını konumuzdan en net şekilde alabilirsiniz. LPG noter ücretlerini ve yapılması gereken tüm işlemleri siz kullanıcılar için en detaylı bir şekilde anlattık.

LPG ruhsata işletme ücreti ne kadardır?

Aracınızın LPG ruhsatına işletme ücreti, söz konusu olduğu zaman toplamda bin 74 TL 40 kuruşluk bir ücret karşımıza çıkmaktadır. Bu ücretlere; Muayene ücreti olarak; 507,40 TL, Egsoz Emisyon Ücreti olarak 110 TL ve Noter Ruhsat İşlem Ücreti olarak da 457 TL dahil edilmektedir.

LPG ruhsata işli değilse cezası ne kadardır?

Günümüz itibariyle LPG ruhsata işli değilse bu durum tespit edildiği an itibariyle 400 TL’nin üzerinde bir ceza ödemek durumunda kalırsınız. Bu ücreti 15 günlük sürede öderseniz, indirimli bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Sıfır araca LPG takılınca muayene gerekiyor mu?

Elbette ki aracınıza LPG taktırdıysanız bu tadilatı mutlaka belgelendirmeniz gerekecektir. Aracınıza LPG taktırdıktan hemen sonra aracınızı muayene ettirmek durumundasınız. Hatta aracınızın muayenesi olsa dahi bu tekrar muayene gitmek durumundasınız.

“LPG Ruhsata İşletme 2023 Güncel – Lpg Ruhsata İşletme Ücreti 2023” üzerine 4 yorum

 1. Slm ben araçıma LPG taktırdım evragıda aldım muayene den geçtı ama gidipde ruhsa ta işletemedim aradan 5 veya 6 ay geçti cezası varmı yada nasıl olur.?

  Yanıtla
  • LPG’li araçların dönüşümünde kullanılan tankların kullanım ömrü 10 yıldır. LPG’nin korozyon etkisi 10 yıl olarak belirlendiğinden, ömrü dolan tankın değiştirilmemesi durumunda patlama riski oluşturmaktadır.

   Yanıtla
Yorum yapın