LPG Ruhsata İşletme 2022 Güncel – Lpg Ruhsata İşletme Ücreti 2022

Günümüz de benzin fiyatlarının oldukça yüksek olması artık kullanıcıları LPG sistemine yöneltmektedir. LPG fiyatlarının benzine göre iki kat daha ucuz olması sebebiyle tercih ediliyor ve araç sahipleri ciddi derecede tasarruf edebilmekteler. Şimdi ise benzinli aracını LPG ye çevirmek isteyen kullanıcılara bu aşamalara nasıl geçeceklerini, Lpg’yi  ruhsata nasıl işlemeleri gerektiğini en detaylı şekilde açıklayacağız.

LPG işletme aşamaları 2022 yazımızı detaylıca okuyarak tüm aşamaları detaylıca öğrenebilirsiniz.

LPG Ruhsata işletme nasıl yapılır ?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

  • Lpg dönüşümünü yaptırdığınız firmadan tüm belgeleri almanız gerekmektedir. Bu belgeler garanti belgesi, ve LPG projesi şeklinde geçmektedir. Bunları eksiksiz bir şekilde dosyanızda hazır hale getirmelisiniz.
  • Aracınızın herhangi bir cezası olmaması gerekir. Ceza var ise muayene istasyonunda işlem yapılmayacaktır. Trafik cezası, Motorlu taşıtlar vergisi gibi ödenmemiş cezalarınız varsa ödeyip gitmenizde fayda vardır.
    LPG montajı yaptırdığınız firma bir rapor verecektir. Bu rapor eski sızdırmazlık belgelerinde ki değerlere sahiptir. Eskiden sızdırmazlık raporu isteniyordu fakat yeni yasalar geldikçe sızdırmazlık belgesi artık istenmiyor. Fakat LPG servisinin vermiş olduğu raporu da dosyaya koymalısınız. Muayene istasyonunda rapor istenecektir.
  • Tüm bu işlemlerden sonra sıra aracınızın muayenesine gelmektedir. Araç muayenesi için Tüvtürk internet sitesinden muayene randevusu alabilirsiniz.
    Artık yukarıda yazılan belgelere sahipseniz Tüvtürk sitesinden muayene alabilir ve gidebilirsiniz. Sıranız geldiğinde elinizdeki lpg garanti belgesi, lpg raporu ( sızdırmazlık belgesine benzer dediğimiz ) fatura, ruhsat tescil belgesi ve lpg projesi ile beraber araç kontrol edilir ve gerekli işlemler yapılır.
  • Tüm bu aşamalar geçildiğinde elinizde fatura, garanti belgesi, sızdırmazlık raporu ve projesi gibi belgeler olacaktır.
  • Bu belgeler ile notere giderek hemen LPG ruhsata işletebilirsiniz. Eskiden Emniyet genel müdürlüğü trafik tescil tarafından yapılmaktaydı. Fakat yeni gelen güncellemeler ile artık Noterden yapılmaktadır.

Lpg ruhsata işletme ücreti 2022

Noter tarafından Ruhsat işlem ücreti 224 TL’dir. LPG Ruhsata işleme ücreti 2020 yılı için Muayene ücreti, Egzoz  emisyon ücreti ve Noter ücreti ile beraber 646 TL’dir.
Her yıl fiyatlarda değişiklik yapılmaktadır.

Ayrı ayrı fiyatları ise alttaki gibidir.

Araç Muayenesi 342 TL
Ruhsata işlemesi  224 TL
Egzoz muayene ücreti 80  TL

Lpg ruhsata işletme 2021 ücretlerini ileri de paylaşacağız.

LPG Ruhsata İşletmeme Cezası Ne Kadar 2022

Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmemenin cezası 132 TL’dir (Peşin ödeme 99 TL) Ayrıca sürücülere 10 ceza puanı kesilmektedir.
LPG ruhsata işletmeme cezası 132 TL’dir. Ayrıca 10 ceza puanı da ehliyetinize yansıtılır.
Araçta teknik bir değişiklik olduğu zaman bunu ilgili tescil kurumuna bildirmeniz gerekir. Bildirilmediğinde tarafınıza ceza kesilir.

Ruhsata LPGyi İşletme İçin Gereken Belgeler

Lpg ruhsata işleme için öncelikle bir takım belgelere sahip olmanız gerekir. Bunlar hem Tüvtürk istasyonunda hem de Noter tarafından istenmektedir. Bu yüzden belgeleri tamamlayıp eksiksiz bir şekilde yanınızda bulundurmalısınız.

Tadilat belgesi,
LPG Tespit Raporu’nun Fotokopisi,
Tip onay belgesi,
Araç sigortanızın fotokopisi,
Mühendis yeterlilik belgesi,
LPG satın aldığınıza dair fatura fotokopisi,
Araç Tespit Raporunuz,
Mühendis tescil belgesi,
Yazdığınız Dilekçeniz,
Araç Muayene raporu,
Nüfus Cüzdanınızın Fotokopisi,
Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı,
Trafik Tescil Belgesi

Lpg işletme aşamaları 2021
Lpg ruhsata nasıl işlenir 2021
lpgyi ruhsata işletme 2021 fiyatı
Lpg proje çizim fiyatı 2021
Lpg işletme 2021 noter
Lpg dönüşümü ruhsata nasıl işletilir
Lpg taktırdıktan sonra yapılacak işlemler
Ruhsata lpgyi işletme nasıl yapılır 2021
Lpg sızdırmazlık raporu kalktı mı 2021

gibi birçok sorunun cevabını konumuzdan en net şekilde alabilirsiniz. LPG noter ücretlerini ve yapılması gereken tüm işlemleri siz kullanıcılar için en detaylı bir şekilde anlattık.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.